Nissan fabrikası kapanıyor mu? Otomotiv devi krizde
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Nissan fabrikası kapanıyor mu? Otomotiv devi krizde

FİNANS

29 Mayıs 2020 Cuma 20:49:09

Nissan fabrikası kapanıyor mu? Otomotiv devi krizde

Dünyanın en büyük otomobil markalarından Nissan, koronavirüs salgını sonrasında ağır bir darbe aldı. Artan masrafları karşılayamayan Nissan yavaş yavaş küçülmeye gidiyor. Firma tarafından alınan en son karara göre Barselona bölgesindeki fabrikanın kapatılmasına karar verildi.

Nissan fabrikasını kapatmaya hazırlanıyor. Uzmanlar ise bunu ciddi bir sorun olarak görmekte. Fabrika 3 bin kişiye direkt istihdam sağlarken 20 bin kişiye de dolaylı yoldan istihdam sağlamakta. Bu kapatma kararı ülke ekonomisinin salgından zarar gördüğü şu günlerde olumsuz etkileyebileceği düşünülüyor.

Merkezi Japonya’da bulunan çok oluştu otomotiv şirketi dev marka Nissan, İspanya’nın Barselona şehrinde Serbest Bölge’de faaliyet göstermekte olan fabrikasını kapatma kararı aldı. Kapatma kararı alınan anlık olarak 3 bine yakın çalışan personel bulunmakta.

Dev firma Nissan, Barselona’da bulunan fabrikasına yönelik aldığı kapatma kararını resmi olarak duyurdu. Ayrıca firma İspanya hükümetine ve sendikalara da kararı resmi yoldan iletti.
İspanya hükümeti 2020 yılında salgın yüzünden ekonomik anlamda mücadele vermekteydi. Ülkede yeni bir istihdam kaybının ekonomiyi etkilememesi kaçınılmaz.

BAKANLIK TARAFINDAN YAZILI AÇIKLAMA YAPILDI

İspanya Endüstri Ticaret ve Turizm Bakanlığı tarafından ise yazılı açıklama yapıldı. Paylaşılan açıklamada; Barselona da bulunan fabrikanın stratejik bir öneme sahip olduğu vurgusu yapılarak Barselona ve İspanya’da ayrılmanın 500 milyon nüfusluk bir pazarı olan Avrupa Birliği’ni terk etmekle aynı anlama geldiğini vurguladı. Yazının devamında bakanlık yatırım yapmanın 1 milyar avroyu aşacak olan kapatma maliyetinden daha karlı olacaktır ifadelerini kullandı.

Bakanlık ayrıca bu karardan üzüntü duyduğunu belirterek Nissan Motor CompanyLimited’e bir teklif sundu. Bakanlık alternatif bir çözüm aramak için bir çalışma grubunun kurulmasını önerdi. Açıklamanın devamında ayrıca Nissan’ın kararının resmi olarak alınmasının ardından müzakerelerin başlayacağı duyuruldu. Bu müzakerelerde ise kapatılmayla ilgili süre ve şartlar belirlenecek.
Ayrıca İspanya hükümeti, ilerleyen günler deKatalonya özerk hükümeti, Barselona Belediyesi, Serbest Bölge Müdürlüğü ve sendika yetkilileriile birlikte bir toplantı yapacağı bilgisini paylaştı

Dışişleri Bakanı AranchaGonzalezLaya da konuya dair açıklama yaptı ve hükümet olarak Nissan’a fabrikasını kapatmaması için her türlü gereken desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Ayrıca Dışişleri bakanı Laya, Nissan’ın Avrupa Hükümetlerinin sunduklarına bakmaksızın Asya’daki faaliyetlerine yeniden odaklanmayı planladığını açıkladı. İspanya Hükümeti dışında Katalonya Özerk Hükümet Başkanı QuimTorra’daNissan’ın Barselona’daki merkezinin yöneticileriyle video konferans aracılığıyla toplantı yapacağını açıkladı.
Öte yandan Nissan’ın kararının hemen arındansa fabrika işçileri tarafından eylem başlatıldı ve Serbest Bölge girişi traiğe kapatıldı.
Dünya Medyası ve özellikle Japon medya ise son günlerde Nissan’ın Barselona’da bulunan fabrikalarını kapatarak mevcut üretimini Renault fabrikalarına kaydırma hazırlandığından bahsetmişti.

İSPANYA ZOR DURUMDA

İspanyol basını ise dev marka Nissan’ın Barselona’daki fabrikasının dolaylı yoldan 20 binden fazla kişiye istihdam sağladığını belirtirken fabrikanın kapatılmasının ciddi sorunlar yaratacağının altı çizildi.

Salgının en çok etkilediği ülkelerden biri olan İspanya ise ekonomik bir krize sürüklenmiş durumdaydı. İspanya için 2020 yılının sonunda ekonomik anlamda gelişen olayların da etkisiyle %13’e varan daralma yaşanması ön görülmekte. İşsizlik oranının ise %19 oranına yükseleceği tahmin ediliyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı