Nakdi ücret desteği Ekim 2020 ücretsiz izin maaşı hesaplara yatmaya başladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Nakdi ücret desteği Ekim 2020 ücretsiz izin maaşı hesaplara yatmaya başladı

FİNANS

9 Ekim 2020 Cuma 13:12:10

Son Güncelleme: 09/10/2020 11:28:58

Nakdi ücret desteği Ekim 2020 ücretsiz izin maaşı hesaplara yatmaya başladı

Ekim ayına girmemizle birlikte, vatandaşlar tarafından en çok araştırılan konulardan birisi nakdi ücret desteği oldu. Pandemi sürecinde vatandaşlara ekonomik olarak destek olmak isteyen Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her ay nakdi ücret desteği vermektedir.Bu ödemeyi duyan vatandaşlar arama motorlarında “Nakdi ücret desteği nedir? Nakdi ücret desteğinden kimler yararlanabilir? Nakdi ücret desteği alma şartları nelerdir?” gibi soruları araştırmaya başladı. İşte tüm sorularınızın cevabı…

Pandemi sürecinde işleri azalan iş yerleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet her ay nakdi ücret desteği ödemesi yapıyor. Ekim ayına girmemizle birlikte bu ödenekle ilgili aramalar hız kazandı. Vatandaşlar, nakdi ücret desteği ödemeleriyle ilgili tüm detayları öğrenmeye çalışıyor. Sizler için, nakdi ücret desteği ile ilgili tüm merak edilenleri araştırdık.

EKİM AYI NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NE ZAMAN YATACAK?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, nakdi ücret desteği ödemeleri ile ilgili tarih bilgisi verdi. Selçuk, Eylül ayına ait Nakdi Ücret Desteği ödemelerinin 8-9 Ekim’de yapılacağını açıkladı.

ÜCRETSİZ İZİN ÖDENEĞİ NE ZAMANA KADAR DEVAM EDECEK?

Ücretsiz izin ödemeyi 2 ay daha uzatıldı. Alınan ücretsiz izin ödeneği uzatma kararı 17 Eylül 2020 tarihinden itibaren geçerli hale geldi. Ödenek süresi iki ay daha uygulanacak ve 17 Kasım 2020 tarihinde sona erecek.

RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANMIŞTI

Kovid-19 Nedeniyle Dışsal Etkilerden Kaynaklanan Dönemsel Durumlar Kapsamındaki Zorlayıcı Sebep Gerekçesiyle Kısa Çalışma Uygulanan İşyerleri İçin Kısa Çalışma Ödeneğinin Süresinin Uzatılması Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı, ResmiGazete’deyayımlanmıştı.

Bu karar göre, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 23’üncü maddesinde belirtilen esaslar çerçevesinde, Kovid-19 nedeniyle 30 Haziran 2020 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, söz konusu kanunun ek 2’nci maddesi kapsamındaki uzatma süresiyle sınırlı kalmaksızın, 29 Haziran 2020 tarihli ve 2706 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’nda belirtilen esaslar çerçevesinde ve söz konusu karar ile uzatılan bir aylık süreden sonra başlayacak şekilde bir ay uzatıldı.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ NEDİR? NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNE NASIL BAŞVURULUR?

Nakdi Ücret Desteği, pandemi döneminde, iş yerlerinin aylık bildirimlerinin ‘https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi’ adresinden takip ederek ücretsiz izin hakkını ve Nakdi Ücret Desteği alıp alamayacağını incelemesinin ardından verilen bir ödenektir. İşveren, aylık bildirimlerde ücretsiz iznin verildiği ayı takiben ayın en geç 3’üne kadar bildirmelidir. Nakdi Ücret Desteği başvurusunu çalışan kişiler değil, iş yeri yapar.

Nakdi Ücret Desteği’nden yararlanmak isteyen kişilerin ücretsiz izne ayrılması veya iş akdinin fesh edilmesi gerekmektedir.

İşveren tarafından, 17 Nisan 2020 tarihindeücretsiz izne çıkarılan ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayan vatandaşlar nakdi ücret desteğinden yararlanabilir. Buna ek olarak, 15 Mart tarihinden sonra işten çıkarılan ve işsizlik ödeneği alamayan işçiler de bu destekten yararlanabilir.

KİMLER NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ALABİLİR?

Ücretsiz izne ayrılanlar kişiler için aranan şartlar;

  • 17 Nisan 2020 tarihi itibarıyle iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10’uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılması gerekmektedir.
  • Bu kişilerin kısa çalışma ödeneğinden yararlanmaması gerekir.
  • Nakdi ücret desteği alacak kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaması gerekmektedir.
  • Sosyal Güvenlik Kurumuna 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 numaralı belge türlerinden bildirilmiş olması gerekmektedir.

İş akdi feshedilen kişiler için aranan şartlar;

  • 15 Mart 2020 tarihinden sonra 4447 sayılı Kanunun 51’inci maddesi kapsamında iş sözleşmesi feshedilen vatandaşların yine aynı kanunun diğer hükümlerine göre işsizlik ödeneğinden yararlanmaması gerekmektedir.
  • Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almaması gerekmektedir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı