Motorsiklet Fiyatları Artacak Mı? 2020 Yılında Vergiler Yükseldi! - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Motorsiklet Fiyatları Artacak Mı? 2020 Yılında Vergiler Yükseldi!

FİNANS

24 Nisan 2020 Cuma 17:33:08

Motorsiklet Fiyatları Artacak Mı? 2020 Yılında Vergiler Yükseldi!

Koronavirüs sonrasında motorsiklet alacaklar piyasanın durulmasını beklerken vergi şokuyla karşı karşıya kaldı. Yeni düzenlemeyle birlikte Avrupa üretimi olmayan motorsikletlere ek yüzde 10 vergi getirildi. Yaz mevsiminin yaklaşması ve yüzde 10 ek vergiyle birlikte motorsiklet fiyatlarının ciddi şekilde artması bekleniyor. Yeni motorsiklet alacaklar için ek vergi uygulaması mayıs ayı itibariyle başlıyor.

Çin’in Wuhan kentinde başlayıp, gün be gün bütün dünyaya yayılmış olan COVID-19 hastalığı, gün be gün yayılmaya ve can almaya devam ediyor. İnsanları sadece sağlık açısından değil aynı zamanda da, ekonomik ve gezme açısından belirli değişikliklere sürüklemiş olan bu virüs yüzünden, dünya üzerindeki çoğu ülkelerin vatandaşları şu an evlerine kapanmış durumda. Bu ülkelerden biri de maalesef ki Türkiye. Hastalığın yayılmasını kontrol altına almak için insanların evinde kalmasının önemli olduğu bu zamanlarda, gereken kontrolleri sağlamak için belirli kısıtlamalar getirilmiş durumda. Bu kısıtlamalar kapsamında 30 Büyükşehir ve Zonguldak ilimizde vatandaşlar, 26 Nisan’a kadar sokağa çıkamayacak.

Bu sokağa çıkılamaması, her ülkeyi vurduğu gibi ülkemizi de ekonomik ve ticari açıdan vurmuş durumda. Üretim harici tüm işletmelerin kapanması ile, belirli sektörler düşüşler yaşadı, bu anlamda alınan önlemlerden biri de gıda ürünlerine getirilen ihracat sınırıydı. Otomotiv sektörü ve sigorta sektörü de, insanların bu aralar herhangi bir araç kullanmaya ihtiyacı olmaması nedeniyle düşüşe geçmiş durumda. İnsanlar evlerinin önüne park ettikleri araçlarının herhangi bir risk kapsamına girmediğini düşündüğü için aynı zamanda trafik sigortalarını ve kaskolarını da yenilemiyorlar.

Yamaha – Honda Yeni Vergiden Muaf Mı?

Ülkemizde, vergi gelirinde yaşanan düşüşün etkilerini azaltmak için, belirli vergilerde artışa gidilmesi, ilk başta oyun konsolu gibi şeylerin ihracatına getirilmişti. Bugün itibariyle bir vergi artışı da motosiklet sektöründe yaşandı. Normalde yüzde 20 olan gümrük vergisi, bugün itibariyle yüzde 30’a çıkarıldı. Bu gümrük vergisindeki artış sonrasında motosiklet fiyatlarında da belirli artışlar bekleniyor. Sıfır motosiklet fiyatlarında gerçekleşmesi beklenen fiyat artışı, ikinci el sektörünü etkileyecek mi henüz bilinmiyor. Otomotiv gibi duraklama dönemine girmiş olan motosiklet sektörünün, gümrük vergisinin arttırılmasıyla, yerli olmayan tüm motosiklet marka ve modellerini etkilemesi bekleniyor. Gelen ek vergiden ilk olarak Uzakdoğu’dan ithal edilen markaların etkileneceği de söz konusu. Bu markalar arasında Yamaha, Honda, Bajaj ve SYM gibi dünya devleri de yer alıyor. Asyalı markaların Avrupa’da üretilen, Forza 250, XMAX 250 ve XMAX 400 gibi modelleri ise, şimdilik bu vergiden muaf.

Yapılan son düzenlemeler ile motosiklet pazarında ile toplam ek gümrük vergisi oranı %30’a çıkarıldı. Düzenlemeyle beraber vergisiz fiyatı 5 bin TL olarak hesaplanan 250 cc bir motorun fiyatı 10 bin TL oldu.

Koronavirüs salgını sebebiyle fiyatların yükseldiği motosiklet pazarına yükselmesi için bir sebep de yeni vergi oranlarından geldi. 21 Nisan günü Resmî Gazete’de yayınlanan yeni kararname ile motosikletlere ilave %10 daha ek gümrük vergisi getirilerek ek vergi toplamı yüzde 30’a yükseldi. Bu durum sebebiyle bazı motosiklet modellerindevergi ücreti vergisiz ücretini geçti.

Bu Ay Sonuna Kadar Geçerli

Avrupa Birliği ülkeleri dışındaki veya menşeisi Avrupa olmayan ürünlere getirilen yüzde 10 ilave vergi, 30 Eylül 2020 yılı tarihine kadar geçerli olacak. Yeni gelecek olan vergiler bu ay sonuna kadar alınacak motosikletlerde geçerli olmayacak.

Yeni düzenlemenin sonrasında acil toplantı düzenleyen Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED), yazılı basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada hali hazırda üretilmiş olan motorların Türkiye’ye gelmesinin 3-4 ayı bulabileceğiniancak şubat ayında üretilen motorların şu anda yetişme ihtimali olduğu bildirildi.

DARALMA BEKLENTİSİ YÜZDE 45

Koronavirüsü salgını yüzünden azalan satın alım oranı yüzünden sektörün zaten düşüşte olduğunu söyleyen Moted Başkanı Başarı ERBAŞ tek sebebin virüs salgını olmadığını zaten yüksek olan vergiler sebebiyle zor durumda olan piyasanın bu gelen son zam ile daha da düşerek piyasanın durma noktasına gelebileceğini de ekledi.

Motosiklet Alırken Ödenen Vergiler Nelerdir?

Son zam ile ödenen vergiler ve oranları işte şu şekildedir:
250 cc altındaki bir motosiklete sırayla %30a çıkan gümrük vergisi, buorana yüzde 8 ÖTV ve yüzde 18 KDV eklenince toplamda yüzde 56 oranında vergi ödemesi ortaya çıkıyor. Yani, vergiler hariç 5 bin TL fiyatı olan bir motosiklet vergiler ile beraber8 bin 284 TL karşılığında alınabiliyor. Yanimotosikleti alan müşteri 3 bin 284 TL vergi ödemiş oluyor.

Bu fiyatlar ve oranlar 250 cc üstü motosikletlerde daha da yüksek çünkü 250 cc üzerindeki motosikletlerde ÖTV %8 yerine %37. Bu oranlara göre vergisiz fiyatı 5 bin TL olan 250cc üstü bir motosikleti almak isteyen bir müşteri motora 10 bin 508 TL vererek sahip olabiliyor. Yani 250cclik bir motor almak isteyen vatandaş vergisiz fiyatından biraz daha yüksek bir vergi ödemek zorunda kalıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı