Motorlu Taşıtlar Vergisi İle Taşıt İdari Para Cezalarına Yapılandırma Kolaylığı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Motorlu Taşıtlar Vergisi İle Taşıt İdari Para Cezalarına Yapılandırma Kolaylığı

FİNANS

12 Aralık 2020 Cumartesi 16:30:45

Motorlu Taşıtlar Vergisi İle Taşıt İdari Para Cezalarına Yapılandırma Kolaylığı

Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV) için sunulan yapılandırma hakkı neticesinde önemli bilgiler paylaşıldı. 31 Aralık tarihine kadar son başvuru tarihi bulunan MTV yapılandırması hakkında vatandaşlarımız bulundukları il/ilçede ki vergi dairesine başvuru yapabilecekler.

MTV ya da taşıtla ilgili olan idari para cezalarını yapılandırmak isteyen kişiler, araçların bulundukları il dışında bir vergi dairesine kayıtlı olması halinde, bulundukları şehirdeki veya ilçedeki yetkili vergi dairelerine başvuru yapabilecekler.

MTV YAPILANDIRMASI

Vergi borçlarının yapılandırılması için son başvuru tarihi ise 31 Aralık tarihinde doluyor. Gelir İdaresi Başkanlığı 2020 yılı Aralık ayı sonuna kadar başvuru yapılabilecek olan vergi yapılandırma konusuna ilişkin bir iç genelge yayımlayarak açıklamalarda bulundu. MTV ya da taşıtla ilişkili olan idari para cezaları için yasadan faydalanmak isteyen yükümlülerin araçlarının, bulundukları ile kayıtlı olmaması durumunda, yani başka bir vergi dairesine kayıtlı olması durumunda, bulundukları şehirdeki ya da ilçedeki motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili olan vergi dairelerine başvurabilecekler. Mükelleflerin başvuru süresince bu taleplerinden vazgeçme seçeneği veya ödeme seçeneklerini değiştirmeleri mümkün olabilecek. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesi olan (www.gib.gov.tr) ya da e-devlet web sitesi olan (www.turkiye.gov.tr) üzerinden yapılmış olan başvurulardan, vazgeçme veya ödeme seçeneği değiştirme taleplerinin bağlı olduğu vergi dairesine yazı bir şekilde direkt veya posta yolu ile yapılması gerekecek.

Vergi Dairesi Gönderecek

İç genelge kapsamında, motorlu taşıtlar ya da taşıt ile ilgili olan yapılandırma başvurusu yapılan şehirdeki vergi dairesine başvuru yapılmasının ardından bu başvurular vergi dairesi tarafından evrak kaydı yapılmasının ardından taşıtın bağlı olmuş olduğu vergi dairesine gönderilecek. Taşıtın kayıtlı edildiği vergi dairesince başvuru dilekçesinin alınması ile yapılan başvurulara ilişkin olarak tanımlanan evrak kodu ve evrak kaydı yapılacak ve alacak yapılandırılmasından sonra ödeme planı hazırlanacak. Borçlular, ödeme planlarını Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesi (www.gib.gov.tr) üzerinden veya bağlı bulunmuş oldukları vergi dairelerinden alabilecekler.

Yakalama Şerhi

7256 sayılı yasaya başvuru yapmış olan mükellefler hakkında yasa hükümlerini ihlal etmedikleri sürece bu borçlarına yönelik herhangi bir mal varlığı araştırması içine girilmeyecek, öncesinde başlanılmış olup sonuçlanmamış olan mal varlığı araştırmalarına ise son verilecek. Diğer yandan, söz edilen kişilerin bu borçları sebebi cebren tahsil işlemleri yapılmayacak. 7256 sayılı yasanın yayımlanmış olduğu 17 Kasım 2020’den önce uygulanan hacizler ve bu hacizlere dayanılarak başlatılmış olan satış işlemleri durdurulacak. Yapılan takiplerin neticesi olarak motorlu taşıtlar hakkında trafik sicillerine konulmuş olan hacizler kalmak kaydı ile yakalama şerhleri kaldırılacak ve talep edilmesi halinde araçlar sahiplerine geri verilecek.

Yasanın yayımlandığı 17 Kasım 2020 ‘den önce emanet hesaplarında olan miktarlar ile haczedilerek vergi dairesi hesaplarına aktarılmış olan miktarlar borçlara mahsup edilecek, kalan bir borcun olması durumunda, bakiye borç için yasa hükümlerinden faydalanabilecek. Ancak, yükümlünün hakkında uygulanmış olan hacizlere istinaden, yasa yayımı tarihinden sonra yapılmış olan cebren tahsilatlar, mükelleflerin yasa hükümlerinden faydalanmak üzere süresinde başvuru yapmaları durumunda, başvuru tarihine bakılmaksızın, yasa hükmüne göre yapılandırılan ve ödenmesi gerekli olan miktara, ilk taksitten itibaren başlamak üzere mahsup edilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı