Mobius: Türkiye toparlanma sürecine girmeye hazırlanıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Mobius: Türkiye toparlanma sürecine girmeye hazırlanıyor

FİNANS

21 Mayıs 2020 Perşembe 00:36:30

Mobius: Türkiye toparlanma sürecine girmeye hazırlanıyor

Dünya genelinde yatırım alanlarında uzman olan Mark Mobius Türkiye için korona virüsü sonrası hakkına değerlendirmeler de bulundu.Salgın dünya ekonomisini her geçen gün biraz daha şekillendirmeye devam ediyor. Ünlü yatırım uzmanı Türkiye hakkında da beklenti ve tahminlerini açıkladı.

Dünyaca ünlü yatırım uzmanı Mark Mobius ise katıldığı Uluslararası İş Birliği Platformu’nun organize ettiği etkinlikte Türkiye hakkındaki soruları yanıtladı ve Türkiye için korona virüsü sonrası hakkına değerlendirmeler de bulundu.

Uzman Mark Mobius, Uluslararası İş Birliği Platformu’nun organize ettiği etkinlikte Türkiye hakkında, “Türkiye’nin dünya genelinde bir ticaret ülkesi olduğunu ve bu süreçten sonra bir toparlanmaya gireceğini” belirtti. Önemli bir ekonomi olduğumuzu vurgulayan Mobius aynı zaman sıkıntılar olduğunu da kabul etti. Fakat Mobius’a göre ödemeler dengesi ve Türk lirası konularında sıkıntılar olsa da bunların Türkiye tarafından aşılamayacak şeyler olmadığını vurguladı. Türk insanın çok çalışkan olduğunu da belirten Mobius doğru politikalar ve halkın desteğiyle bu sıkıntıların aşılacağına inandığını ekledi.

TÜRKİYE, AVRUPA’NIN EN ÖNEMLİ TEDARİKÇİLERİNDEN OLMA POTANSİYELİNE SAHİP

Türk lirasında yaşanan değer kaybının bir fırsat olabileceğinin altını çizen Mark Mobius, ihracat alanında bu fırsatın değerlendirilebileceğini belirtti. Mark Mobius’a göre, Türk lirası, dolar ve diğer para birimleri karşısında değer kaybetmiş durumda bu sayede Türkiye başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye olan ihracatını attırabilir. Artan gümrük vergiler ve tedarik zincirinde yaşan birçok sıkıntıdan dolayı ihracat Çin’den başka ülkelere kaymakta. Bu ülkelerden biri de Türkiye. Özellikle salgınla birlikte oluşan tıbbi anlamdaki Pazar da Türkiye kendine yer bulabilir değerlendirmesinde bulundu.

KÜRESEL TOPARLANMA 2020 SONUNDA

Mark Mobius ayrıca korona salgının etkileri konusunda çok karamsar olmadığını belirtti. Yıl sonunda dünya genelinde bir toparlanmanın olacağını inandığını belirten Mark Mobius, hükümetlerin ekonomiyi veya çalışma hayatını tamamen durduramayacaklarını fark ettiklerini belirtti. Ekonomik alanda ne kadar yatırım yaparlarsa veya ne kadar destek olurlarsa olsunlar tüketim olmadan bir sürdürülebilirliğin olmadığını aktardı ve bu yüzden insanların dışarı çıkmasının işlerine dönmelerinin şart olduğunu vurguladı. 2020 yılının sonlarına doğru da bu noktaya dünya genelinde geleceğimize inandığını belirten Mark Mobius çözüm olarak ise aşır karnesi gibi bir şey olabilir yorumunda bulundu.

TEKNOLOJİYE AYAK UYDURAMAYAN VAR OLAMAZ

Mark Mobius aynı zaman salgın sürecinde teknolojinin değerini arttığını da belirtti. Birçok insanın evden çalışma koşularına yak uydurduğunu hatta buna alıştığını belirten Mark Mobius teknolojinin hayat kalitemizi ve üretkenliğimizi arttırdığını vurguladı. İletişimin yaygınlaşması, internetteki hızımızın artması ve katıldıkları video konferans gibi uygulamaların düşük maliyette ve kolay ulaşılabilir olması gibi şeylerin teknolojiye değer kazandırdığını vurguladı. Bu değişime ayak uyduramayan şirketlerin ise ver olamayacaklarını belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı