Milyonlarca vatandaşa 852 TL ödeme yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Milyonlarca vatandaşa 852 TL ödeme yapılacak

FİNANS

17 Ağustos 2020 Pazartesi 19:12:43

Son Güncelleme: 17/08/2020 19:07:20

Milyonlarca vatandaşa 852 TL ödeme yapılacak

Doğuştan veya sonradan oluşan herhangi bir kaza ya da bir sebeple engelli kalan vatandaşlarımız hayatlarının birçok aşamasından bazı zorluklarla karşılaşmakta.

Sosyal devlet anlayışının bir gereksinimi olarak da birçok ülke engelli vatandaşlarına maddi ve manevi destekler sunmakta. Bu ülkelerden biri de ülkemiz Türkiye. Devlet engelli vatandaşlarının yanında yer alarak engelli yüzünden çalışamayan vatandaşlarımıza çeşitli şekillerde destek vermekte.

Vatandaşlarımız eğer engelli raporuna sahipse ve sahip oldukları bu engelli raporu belli bir yüzdenin üstündeyse engelli vatandaşlarımız engelli aylığı alabiliyorlar. Engelli aylığı almak için koşullar nelerdir? Başvurular nereye yapılır? Hangi belgeler gereklidir? İşte tüm detaylar haberimizde.

Engelli vatandaşlarımızın engelli aylığından yararlanması için birkaç koşul gerekmektedir. Şart ve koşullar yerine getirildikten sonra vatandaşlarımız engelli aylığına başvuru da bulunabilirler. Peki başvurular nereye yapılır? Başvuru şartları nelerdir? Engelli aylığı almak için neler yapılmalı? İşte tüm detaylar haberimizde;

Kimler engelli aylığından yararlanabilir?

Engelli aylığından vatandaşlarımızın yararlanması için devlet tarafından şart koşulmuş kurallara uyuyor olmaları gerekmektedir. Eğer belirlenen koşullardan bir tanesine bile uyulmuyorsa ne yazık ki vatandaşlarımız engelli aylığından yararlanamazlar. Vatandaşlarımızın engelli aylığından yararlanabilmeleri için gereken şartlar ise şu şekildedir;

  • Vatandaşlarımızın sahip oldukları bedensel ya da zihinsel engellerin, çalışma hayatını doğrudan etkiliyor olması gerekmektedir
  • Vatandaşlarımızın engelli aylığından faydalanabilmeleri için sosyal güvencelerinin olmaması gerekmektedir
  • Engelli aylığına başvuru yapacak vatandaşımızın hane halkının net geliri hesaplandıktan sonra kişi hane halkında başına düşün miktar asgari ücretin üçte bir değerinin altında olmalıdır. Şu an ki şartlar da ise bu miktar 701 Türk lirası 32 kuruşa denk gelmektedir. Eğer kişi başı düşen gelir bu rakamdan fazla ise maalesef vatandaşlarımız engelli aylığı için başvuru yapamazlar.
  • Son koşul ise vatandaşlarımızın engelli aylığından yararlanabilmeleri için %40 engelli oranının belirlenmesi gerekmekte.

Engelli aylığı almak için ne yapılmalı?

Vatandaşlarımız engelli aylıklarını almak için gerekli koşulları sağlamaları gerekmektedir. Ardından ise başvuru yapmaları gerekmektedir.

Başvuru içinse gerekli evraklar şu şekildedir;

  • Engelli vatandaşımızın kimlik belgeleri
  • Hane halkının gelirini gösteren belge
  • Ve son olarak anlaşmalı devlet hastanelerinden temin edilmiş engelli vatandaşımızın sağlık durumunu gösteren rapor

Engelli aylığı ne kadardır?

Vatandaşlarımızın alacakları engelli aylıkları ise engel durumlarına göre değişiklik göstermektedir.

Eğer vatandaşlarımızın engel oranları %40 ila %60 arasında olarak değerlendirilirse 539 Türk lirası

Eğer vatandaşlarımızın engel oranları %70 ve üzerindeyse 805 Türk lirası almaktadırlar.

Temmuz ayı zammı ile birlikte 539 Türk lirası olan %40 ila %60 arası engelli aylığı 567 Türk lirasına, 805 Türk lirası değerinde olan engelli aylığı ise 851 Türk lirasına yükselecek.

Engelli aylıkları her ay düzenli olarak yapılmaktadır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı