Milyonlarca Vatandaşa 672 TL Ek Ödenek! Hemen PTT’ye Başvurun
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Milyonlarca Vatandaşa 672 TL Ek Ödenek! Hemen PTT’ye Başvurun

FİNANS

12 Eylül 2020 Cumartesi 17:07:00

Son Güncelleme: 12/09/2020 17:07:22

Milyonlarca Vatandaşa 672 TL Ek Ödenek! Hemen PTT’ye Başvurun

Müjde! PTT’den herkese 672 TL para yardımı verilecek..! Yaşlılara, emeklilere, maaş zammı geldi mi sorusu gündeme gelmeye başladı. Yılda iki kez yapılan emekli aylığı zammı Haziran, Eylül ve Aralık gibi üç aylık dönemlerde ödeniyor

Müjde! PTT‘den herkese 672 TL para yardımı verilecek..! Yaşlılara, emeklilere, maaş zammı geldi mi sorusu gündeme gelmeye başladı. Yılda iki kez yapılan emekli aylığı zammı Haziran, Eylül ve Aralık gibi üç aylık dönemlerde ödeniyor

SGK‘nın yeni düzenlemesinde; maluliyet, yaşlılık ve ölüm aylıkları ile ilgili çıkardığı genelgeye göre dosya bazında 1500 TL’den az olmayacak. 65 yaşını geçen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, kanunen vatandaşlara verilen yaşlılık ödeneğine aşinadır. 65 yaşını dolduran vatandaşlar, işgücü kaybı nedeniyle herhangi bir işte çalışarak aylık gelirlerini elde edemiyorlar; Aynı kişinin çocuklarından veya devlet kanalından geliri yoksa SGK’nın yaşlılık ve ölüm aylığı ile ilgili olarak çıkardığı yeni yönetmeliğe göre 65 yıllık emekli aylığı devreye girecek, 1500’den az olmayacak Dosya bazında TL. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ödenen 65 yaşındaki emekli maaşı şu anda 672 lira. 65 yaşından sonra devlet, geliri olmayanlara Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla temel yaşamsal ihtiyaçlarını karşılamak için maddi destek sağlıyor. Geliri olmayan vatandaşlar, hak sahibi olmaları halinde maaştan yararlanacaklar. 65 Yaş Emekli Maaşı Alma Koşulları, bu imkândan yararlanmak için ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından belirlenir. Belirtilen şartlara uymayanlar, maddi sıkıntılara rağmen 65 yaşındaki yaşlı maaşından yararlanamıyor. Ancak bu vatandaşlar için; Devletin yaşlılar için uygulamaya koyduğu diğer sosyal yardımların uygulanması açık bırakıldı.

TÜFE verilerine göre; sosyal güvencenin olmaması (SSK, BAĞ-KUR, Emekli Sandığı gibi), 65 yaş üstü olmak, aylık geliri belirledikten sonra ihtiyaç sınırının altında olmak, iş priminin Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmemesi, asgari ücretin en az üçte biri gelire sahip olmak, enflasyonun açıklanmasıyla asgari ücret başta olmak üzere tüm ekonomik kalemler yeniden düzenlendi.

65 Yaşını Dolduran Vatandaşlara Yoksulluk Aylığı!

Asgari ücretteki artışı memur ve emeklilerin maaşlarındaki artışlar izledi. 65 yaşını dolduran ve herhangi bir gelire sahip olmayan vatandaşlara bağlanan yoksulluk aylığı artışı 637 TL ila 672 TL olarak belirlendi. Çocuklarıyla birlikte yaşayan 65 yaşındaki vatandaşlara da yoksulluk ücreti alma fırsatı verildi. Bu yardımın alınmasında aranan şartlardan biri;  kişi ve eşinin (sağsa) ortalama aylık geliri net asgari ücretin üçte birinden az olmalıdır. Bu rakam 2020 yılında, 701 TL’ye denk geliyor.

Yoksulluk Aylığına Başvuru

65 yaşını doldurmuş vatandaşlara verilen yoksulluk aylığına nasıl başvurulur? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı‘na (kaymakamlık) başvuran 65 yaş üstü vatandaşlar öncelikle muhtaçlık açısından değerlendirilmektedir. İhtiyaç analizi; yaşlı ve eşinin gelir, servet ve giderleri, bakım yükümlülüğü ile birlikte dikkate alınırken, gelirin 701 TL’nin altında olması gerekir. Kişi başına düşen gelir aylık olarak hesaplanır. Eş ve başvuru sahibinin gelirleri toplamı 1.402 lirayı aşarsa yoksulluk aylığı ödenmez. Maaş ödemeleri PTT şubelerinden alınabilir.

65 Yaş Ödeneğine Nasıl Başvurulur?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (kaymakamlık) başvuran 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar için öncelikle muhtaçlık değerlendirmesi yapılır. Muhtaçlık değerlendirmesi; Yaşlı ve eşinin gelir, servet ve giderleri ile nafaka yükümlülüğü dikkate alınır. Eş ile başvuru sahibinin gelirleri toplamı 1.402 lirayı geçerse aylık ücret ödenmez.

65 Aylığı Nasıl Elde Edilir?

65 yaşını dolduran kişiler ilk maaş ödemesini kişinin ikamet adresinin bağlı olduğu ilçedeki Ziraat Bankası şubesinden alabilirler. Sonradan maaş ödemeleri PTT şubelerinden alınabilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
5 Yorum yapıldı

5 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı