Milyonlarca kişinin ödemeleri Pazartesi günü iade edilecek! Sadece dilekçe yazanlar faydalanacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Milyonlarca kişinin ödemeleri Pazartesi günü iade edilecek! Sadece dilekçe yazanlar faydalanacak

FİNANS

18 Eylül 2020 Cuma 22:12:31

Son Güncelleme: 18/09/2020 22:24:41

Milyonlarca kişinin ödemeleri Pazartesi günü iade edilecek! Sadece dilekçe yazanlar faydalanacak

Gerekli şartları sağlayan tüm vatandaşlarımız her yıl devlete vergi ödemelerini gerçekleştirmektedir. Onbinlerce kişinin bilmediği ise bu ödemeleri geri alabilirsiniz. Eğer gerekli muafiyet şartlarını sağlıyorsanız, son 5 yılda ödenen tüm vergiler devletten iade talep edilebilir. Yapmanız gereken sadece dilekçeyle başvuru yapmak.

Türkiye’deki vatandaşlar her yıl eşit oranlarda emlak vergisi ödemektedir. Arsa, konut, ev, daire, bağ, bahçe, tarla, yazlık, villa gibi taşınmazı olan tüm vatandaşlar emlak vergisi mükellefi olarak kabul edilir. Fakat bazı kişiler emlak vergisi muafiyetinden yararlanabilir. Bu haklarını bilmeyip ödeme yapan vatandaşlar da geriye dönük emlak vergisi iadesi alabilirler. Peki emlak vergisinden kimler muaftır? Kimler emlak vergisi öder? Geriye dönük emlak vergisi nasıl alınır? Ödenen emlak vergisi geri alınır mı? Emlak vergisinden muaf olma şartları nelerdir? İşte tüm bu sorularınızın cevapları…

Ülkemizde, üzerinde tapu olan tüm vatandaşlarımız, her yıl eşit oranlarda emlak vergi ödemelerini gerçekleştirir. Hazine ve Maliye Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre, gerekli koşulları sağlayan vatandaşlar emlak vergisinden muaf olabilecekler. Tek evi olanlar işsiz kişiler gibi kişilerin muaf olabildiği emlak vergisi hakkında pek çok detay merak edilmektedir. Sizler için emlak vergisi muafiyeti ile ilgili tüm detayları araştırdık.

EMLAK VERGİ MUAFİYETİ NEDİR?

Adına kayıtlı ı tapusu olan herkes emlak vergisi mükellefidir. Bu kişiler emlak vergisi ödemek zorundadır. Ancak muafiyet şartlarını taşıyan vatandaşlar emlak vergisi ödemezler. Bu hakkını bilmediği için emlak vergisi ödemesi yapan vatandaşlara belediyeler tarafından geriye dönük 5 senelik emlak vergisi iadesi yapılır. Geriye dönük ödeme almak isteyen vatandaşların, ödeme yapmış oldukları makbuzlar ile birlikte emlak vergisi servisine başvuru yapması gerekmektedir.

EMLAK VERGİSİNDEN KİMLER MUAFTIR?

Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen soru ise kimler emlak vergisi öder kimler ödemez sorusudur. Taşınmaz mal sahibi olan tüm vatandaşlar kanunen emlak vergisi ödemekle yükümlüdür. Ancak bazı muafiyet hakkı tanınan vatandaşlar vardır.

Emlak vergisinden muaf olan kişiler şunlardır;

-Hiçbir gelire sahip olmayan ev hanımları

-Emekli maaşı hariç hiçbir geliri olmayan emekli vatandaşlar

-İşsiz olduğu için geliri olmayan işsiz vatandaşlar

-Şehidin dul eşi ve yetim çocuklarıemlak vergisinden muaftır.

EMLAK VERGİSİNDEN MUAF OLMA ŞARTLARI

Emlak vergisinden muaf olmak isteyen vatandaşların öncelikle; hizmet karşılığı elde edilen ücret geliri, tarımsal faaliyet geliri, ticari ve mesleki faaliyet geliri menkul ve gayrimenkul geliri, faiz geliri veya bunlara benzer türde bir gelirinin olmaması gerekmektedir.

Meskenin bağlı olduğu belediyenin Mali Hizmetler Müdürlüğü’ne gidip, geliri olmadığına dair bir belge verip, dilekçe ile taahhüt vererek başvuru yapan vatandaşlar emlak vergisinden muaf olur.

GERİYE DÖNÜK EMLAK VERGİSİ İADESİ NASIL ALINIR?

Yukarıdaki koşulları karşılayan kişiler, emlak vergisi ödemesi yapmış oldukları belediyelerin mal hizmet müdürlüklerine muafiyet dilekçesi yazarak sıfır oranlı emlak vergisi hakkından faydalanabilir.

Emlak vergisinden muaf olma hakkı olmasına rağmen bu hakkından haberdar olmayıp ödeme yapan vatandaşlar; mal hizmet müdürlüklerine, geriye dönük 5 senelik para iadesi talep etmek için başvurabilir. Bu konu hakkında çok sayıda emsal karar alınmıştır. Başvurunuz büyük olasılıkla kabul edilecektir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı