Milyonlarca ev sahibini ilgilendiriyor! Çifte emlak vergisi dönemi başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiriyor! Çifte emlak vergisi dönemi başlıyor

FİNANS

24 Ekim 2020 Cumartesi 23:04:47

Son Güncelleme: 24/10/2020 23:04:36

Milyonlarca ev sahibini ilgilendiriyor! Çifte emlak vergisi dönemi başlıyor

Son dakika haberi olacak açıklandı. Yüzlerce vatandaşımızı ilgilendiriyor! Çifte emlak vergisi kapıda! Yen gelen vergi ile artık bazı vatandaşlarımız çifte emlak vergisi ödeyecek! Peki kimler hem emlak vergisi hemde değerli konut kredisi ödeyecek? Ödemeler ne zaman başlıyor ve nereye yapılıyor?

İlk defa gündeme gelmesinden bu yana Değerli Konut Vergisi oldukça tartışılmıştı. Kanun ertelenmiş yürürlüğe girmemiş ve oldukça tartışma yaratmıştı. Fakat 2020 yılını geride bırakıp 2021 yılına girmeye hazırlandığımı bu dönemle birlikte Değerli Konut Vergisi uygulaması içinde sayılı gün kaldı!

Gündeme geldiğinden beri tepki ile anılan Değerli Konut Vergisi ise 2021 yılında uygulanmaya başlanılacak. Peki ya kimler evleri için iki kez vergi ödeyecek? Şartlar neler? Hangi vatandaşlar etkileniyor?

Ödeme tarihleri ne zaman? Vatandaşın itiraz etme hakkı var mı? Sizler için tüm merak edilenleri topladık işte Değerli Konut Vergisi’ne dair tüm merak edilenler;

2020 yılıyla birlikte en çok tartışılan konulardan biri de değerli konut vergisi olmuştu. Yeni yürürlüğe konulması beklenen vergi oldukça tepki görmüş ve bu nedenle de 2021 yılına ertelenmişti. Düzenlemenin uygulamaya girmesiyle birlikte ise vatandaşlarımız hem konutları için emlak vergisi ödeyecek hem de değerli konut vergisi ödeyecekler.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ NE ZAMAN ÖDENECEK, YENİDEN ERTELENİR Mİ?

Ersun Bayraktaroğlu ise Değerli Konut Vergisi için değerlendirmelerini paylaştı. Bayraktaroğlu’na göre, değerli konut vergisi sadece tapuya konut/ mesken olarak gösterilmiş gayrimenkuller için geçerli olacak. Ayrıca bu konutlardan 2020 yılı Emlak vergisi değeri, 5 milyon Türk lirasından fazla olanları kapsıyor. Vatandaşlarımız ise 2020 yılı ile birlikte bu nitelikte birden fazla taşınmaza sahip olanlar ise (müştereken, iştirak halinde bile sahipse) 20 Şubat gününe kadar beyanname ile konutun bulunduğu vergi dairesine beyan edilmeli ve taksitlendirme istenmeli dedi. Fakat Bayraktaroğlu ayrıca salgın nedeniyle Değerli Konut Vergisi’nin bir kez ertelenme imkânı olduğunu ilgilendiren vatandaşların yakından konuyu takip etmesini tavsiye etti.

NOT: tek bir konuta sahip olan vatandaşlar Değerli Konut Vergisi ödemezler.

Emlak Vergisi Nedir?

Peki ya Emlak Vergisi nedir? Vatandaşlarımıza Değerli Konut Vergisi’nden bahsettik. Emlak Vergisi ise belediyelere yılda iki kez ödemiş olduğumuz tutardır. Vatandaşlarımız bu vergisi normal alım satım fiyatı ya da rayiç değeri ile karıştırmamalı.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ HESAPLAMA!

Taşınmazın değeri eğer 5 milyon Türk lirası ila 7,5 milyon Türk lirası arasındaysa, 5 milyon Türk lirasını aşan kısım için konut vergisi binde 3 olarak alınacak.

Eğer konutun değeri 7,5 milyon Türk lirası ila 10 milyon Türk lirası arasında ise binde 6 vergi oranı

10 milyon Türk lirasından değeri fazla olan konutlar da ise 10 milyon Türk lirası için 22 bin 500 Türk lirası, üste kalan tutardan ise binde 10 oranında vergi tahsisi yapılacak.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ MUAFİYETİ! KİMLER MUAF TUTULACAK?

Eğer taşınmazların mülkiyeti Genel ve özel idarelere, belediyelere, üniversitelere ya da Toplu konut İdaresine bağlı ise bu vergiden muaf tutulacaklar. Ayrıca tek meskeni olan vatandaşlar da yine değerli konut vergisi ödemeyecekler.

Eğer bu şartlara uyan birden fazla taşınmazı olan vatandaşlarımız içinse en düşük değere sahip olan taşınmazları için Değerli Konut Vergisi muafiyeti uygulanacak.

Muafiyet hakları dışında olanlar ve taşınmazının değeri 5 milyon Türk lirasını aşan vatandaşlar da bundan sonra hem emlak vergisi ve hem de değerli konut vergisi ödemesi yapacaklar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı