Çalışan Kişilerin Dikkatine! 'BES' Detayı Hakkında Bilgiler
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Çalışan Kişilerin Dikkatine! ‘BES’ Detayı Hakkında Bilgiler

FİNANS

20 Aralık 2020 Pazar 20:30:20

Son Güncelleme: 20/12/2020 20:34:28

Çalışan Kişilerin Dikkatine! ‘BES’ Detayı Hakkında Bilgiler

Binlerce kişiyi yakından ilgilendiren Bireysel Emeklilik Sistemi(BES)’nde son günler yaşanıyor. Borçlanma bedelleri artarken, bes sistemi değişiyor. Asgari ücrete yapılacak zam oranına göre para cezalarında da artış gözlemlenecek. İşte binlerce kişinin merak ettiği bes detayları.

Binlerce kişinin gözü kulağı önümüzde ki hafta gerçekleşecek olan asgari ücret görüşmelerinde. Aktif çalışma hayatında bir çok ücret, asgari ücret maaşına endeksli. Bundan dolayı asgari ücret değişikliği olduğu zaman çok sayıda değişiklik ortaya çıkıyor.

Binlerce çalışan ile beraber herkesi ilgilendiren 2021 yılındaki asgari ücret için ikinci olarak gerçekleştirilecek toplantı önümüzde ki hafta başlıyor.

Prime esas dayalı olan kazanç alt sınırından, işsizlik maaşı alt ve üst sınırına, asgari geçim indiriminden idari para cezalarına kadar bir çok konuda asgari ücret üzerinden hesaplama yapılıyor.

Eski adı ile Bağ Kur, yeni adı ile de 4/b’liler her ay SGK’ya primlerini kendi imkanları ile kendileri öderler. Bağ Kur’lunun ödeyeceği prim tutarı da gelirinden bağımsız bir şekilde kendisi tarafından belirlenir. Bağ Kur’luların SGK’ya ödeyecekleri prim ise en alt sınır olan asgari ücrettir. Bu sebepten dolayı, asgari ücretin yükselmesi ile birlikte Bağ Kur’luların SGK’ya ödeyeceği prim tutarı da yükselir.

Asgari ücrete endeksli olan diğer nokta husus işsizlik maaşının üst limitidir. Yani, asgari ücret sadece çalışanı değil, işsiz vatandaşı da ilgilendirir. İşsizlik maaşının en yüksek miktarı asgari ücretin brüt miktarının 80’idir.

Borçlanma Bedeli Artıyor

Asgari ücretin yükselmesi ile birlikte SGK’ya yapılacak borçlanmalar için ödenmesi gerekli olan rakam da artıyor. Yurtdışı, doğum ve askerlik gibi borçlanmalara konu prime esas ve kazanç sınırı asgari ücrete endeksli olduğundan dolayı asgari ücret artınca borçlanma miktarları da artıyor.

Bireysel Emeklik Sistemi Değişiyor

Asgari ücrete endeksli durumda olan bir diğer gösterge ise bireysel emeklilik sisteminde bulunan devlet katkısı. Bireysel emeklilik sözleşmesi sahibi olan vatandaşlar her ay ödemekte oldukları primin %25’i kadar devlet katkısı alıyorlar. Bu katkı için senelik üst sınır söz konusu. Bireysel emeklilik sisteminde 1 sene içinde maksimum asgari ücretin yıllık miktarı kadar devlet katkısı alınabiliyor. Asgari ücretin yükselmesi 65 yaş aylığı alan vatandaşlığı da ilgilendiriyor. 65 yaş aylığının alınabilmesi için 65 yaş üstü vatandaşın ve eşinin gelirinin toplamının net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekiyor. Asgari ücret değiştiği zaman gelir testi sınırında güncelleme yapılacak. Yaşadığı ev içerisindeki kişi başına düşen gelir asgari ücret tutarının üçte birinden düşük olan vatandaşların primleri devlet tarafından ödeniyor. Asgari ücret yükselince bu limit de yükselecek.

Para Cezaları Artacak

Asgari ücretin artması ile beraber asgari ücrete endeksli olan idari para cezalarının da fiyatları yükselecek. Olası senaryoya göre asgari ücrete %12 oranında artış yapıldığında aylık net maaş 2.602 TL olacakçı. Eğer asgari ücrete %15 oranında artış yapıldığında aylık net maaş 2 bin 672 liraya çıkacak. Eğer asgari ücrete %18 artış yapıldığında aylık net maaş 2 bin 742 lira olacak.

Asgari Ücret 2 Bin 324 Lira

Asgari ücret, halen olan bekar bir işçi için aylık brüt ücret 2.943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 .324 TL olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçi çalışanlardan farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net olarak 2.501 Türk Lirası 55 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işveren kişiye toplamda olan maliyeti, bir işçi için 3. 458 lira. Bunun 2. 943 lirasını brüt asgari ücret, 456TL 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 Türk Lirası olarak işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı