Milyonlarca asgari ücretliye 400 TL maaş kesintisi yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Milyonlarca asgari ücretliye 400 TL maaş kesintisi yapılacak

FİNANS

11 Ekim 2020 Pazar 22:12:45

Son Güncelleme: 11/10/2020 22:11:30

Milyonlarca asgari ücretliye 400 TL maaş kesintisi yapılacak

Sonbahar aylarına girmemizle birlikte vergi dilimi hesaplamaları da devreye girdi. Milyonlarca asgari ücretle çalışan vatandaşlarımıza kötü haber! Maaşlardan 400 TL kesinti yapılacak. Yüzde 20 vergi dilimine giren vatandaşları kapsayan bu uygulama için tüm merak edilen detayları bir araya getirdik.

Asgari ücretle çalışma hayatına aktif olarak devam eden  devam eden milyonlarca emekli  vatandaş için için kötü haber geldi. Eylül ayı itibari ile %20 vergi dilimleri söz konusu olacak. Medeni durumu bekar olan kesim ise bu artışlardan etkilenmeyecekler. Eşleri çalışmayan, çocuğu olan asgari ücret alarak çalışan vatandaşların ellerine geçen net maaşlar bu aydan itibaren yılsonuna kadar azalma gösterecek.

Bu azalacak olan miktar ile birlikte azalan ücret 400 TL ye kadar çıkacak. En çok merak edilen sorumlardan ise  bir tanesi de kısa çalışma ödeneği alan vatandaşlar da bu kapsamda yer alacak mı ?  sorusu oluyor. İşte bütün soruların cevabı haberimizde vergi dilimleri kimleri kapsayacak?  kısa çalışma ödeneği alanlar bu durumdan etkilenecek mi ? Bütün detaylar haberimizde…

KÇÖ ve ücretsiz izine çıkanlar vergi dilimlerinden etkilenecek mi?

Eşi çalışmıyor olan ve çocuğu bulunan vatandaşlar aldıkları ek ücretler üzerinde azalmalar olurken medeni hali bekarlar olan vatandaşlarda ise herhangi bir etkilenme olmayacak.  Gelir ücretlerinde ise yıl içerisinde kümülatif toplamları eğer 22 bin TL’yi geçmezse eğer herhangi bir düzenleme yapılmayacağı düşünülüyor. 2020 yılı içerisinde kesintisiz bir şekilde iş hayatına devam ediyor vatandaşlar için bu durum geçerli olacak. Eğer 2020 yılı içerisinde gelirleri 22 bin TL altında bir gelir elde ediyorlar vergi dilimine girmeyecek. Asgari ücret ile çalışma hayatına devam eden kişiler eylül ayı itibariyle evli ve çocukları varsa bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmeye başlayacaklar. Ay içerisinde 25 TL’lik bir  azalma meydana gelirken yıl sonuna kadar bu tutar  toplam da 125 TL’lik bir azalmanın meydana gelmesi dikkatleri çekiyor. Aradaki fark ile birlikte ise asgari geçim indirimi olarak da bilinen AGİ eklentileri yapılacak ve vergi diliminden dolaylı AGİ üzerinde de düşmeler meydana gelecek. Üç çocuklu olan çalışan bir vatandaş için bu ay ellerine geçen net ücret toplamda  25,70 TL tutarında olurken; ekim – kasım ve aralık ayları içerisinde toplamda 125.08 TL’lik bir azalma meydana gelecek. Toplamda ise yıl içerisinde toplamda 400 TL  azalmasına neden olacak.

KÇÖ ya da ücretsiz izne çıkan asgari ücret ile vatandaşların toplam gelirleri 22 bin TL üzerinde olmayacağı için de bu kapsam içerisinde olmayacaklar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı