Merkez Bankasından Açıklama: Toparlanıyoruz
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankasından Açıklama: Toparlanıyoruz

FİNANS

10 Temmuz 2020 Cuma 01:58:20

Merkez Bankasından Açıklama: Toparlanıyoruz

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB),iktisadi faaliyetteki toparlanmanın ekonomide kademeli açılma adımlarıyla birlikte Mayıs ayı itibariyle başladığını açıkladı.

200’e yakın yerli ve yabancı katılımcının yer aldığı yatırımcı toplantısı gerçekleşti. TCMB, iletişim stratejisinin bir parçası olarak 2016 yılından beri, ekonomist ve analistlerle teknik içerikli görüşmeler yapıyordu. Bu toplantılara katılan kişilerin genel makroekonomi, finansal piyasalar, para politikası, bankacılık gibi çeşitli konularda olan teknik içerikli soruları cevaplanıyordu. Ancak salgın nedeniyle Haziran ayı toplantısı yapılamamıştı. Bugün (9 Temmuz) ilk defa videokonferans olarak yapılan toplantıda Makroekonomik Görünüm ve Para Politikası konulu bir sunum da yapıldı.

Toplantıda, yakın dönemde uygulanmaya başlayan parasal ve mali tedbirlerin üretim potansiyelini desteklediği ifade edildi. Bu tedbirlerin finansal istikrara ve iktisadi faaliyetteki toparlanma sürecine katkı yaptığı da açıklandı.

YILIN İKİNCİ YARISINDAN UMUTLULAR

Yapılan açıklamada, Türkiye’deki sağlık sisteminin diğer ülkelere kıyasla daha güçlü olduğu için yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının ekonomideki olumsuz etkilerinin sınırlandığı belirtildi. İhracatın öngörülenden daha hızlı ve güçlü bir şekilde toparlandığı ve yılın ikinci yarısında cari işlemler dengesinde daha olumlu bir görüntü beklendiği ifade edildi.

Koronavirüs salgını esnasında birim maliyetlerdeki artış çekirdek enflasyon trendinde bir artışa yol açmıştı. TCMB, yılın ikinci yarısında normalleşme süreciyle birlikte talep yönlü dezenflasyonist etkilerin belirginleşeceğinin altını çizdi.

Bunlara ek olarak, güven endekslerindeki toparlanmanın kalıcı olduğunu, pandemi döneminde enflasyondaki arz tarafından gelen baskının geçici olduğunu düşündüklerini belirttiler.

Toplantının diğer başlıklarından biri de rezervlerdeki dalgalanmaydı. TCMB, bu dalgalanmaların oldukça normal olduğunu belirtti.

Bürümcekçi Araştırma ve Danışmanlık Kurucusu Haluk Bürümcekçi, toplantı sonrasında konuyla ilgili konuştu. Bürümcekçi, TCMB’nin yakın zamanda yaptığı diğer bir toplantının özet metnini daha önce okuduklarını, bu toplantıda da genel olarak aynı mesajların tekrarlandığını ifade etti. Toplantıda enflasyonla ilgili daha çok arz faktörlerine değinildiğini ve arz sıkıntısının salgın süresince talepteki yükselişle birlikte enflasyonu yukarı yönde etkilediğini ama bunun geçici bir durum olduğunu belirtti. Bunların geçici olduğu ve ikinci yarıda tekrar düşüşe geçeceği ifade edildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı