Merkez Bankası Swap Sonrası Net Rezervleri
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası Swap Sonrası Net Rezervleri

FİNANS

29 Mayıs 2020 Cuma 20:54:38

Merkez Bankası Swap Sonrası Net Rezervleri

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası geçtiğimiz haftalarda swap anlaşması yaptıklarını resmen duyurmuşlardı. Yaşanan gelişmeler sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın diğer ülkelerle swap anlaşmaları için görüşmeleri devam ediyor. İşte son anlaşmalar doğrultusunda Merkez Bankası’nın dolar rezerv tutarları.

Türkiye Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasında yapılan swap anlaşması (para takası) tutarı 10 milyar dolar arttırmıştı. Bu artışın gerçekleştiği hafta da Türkiye Merkez Bankası’nın net rezervlerinde 6,1 milyar dolar civarında sabit kaldı.

Nisan sonu itibariyle ise Türkiye Merkez Bankası’nın elindeki toplam swap tutarı 37,8 milyar dolar artış yaşanırken, bankanın elindeki swap harici net rezervi ise 9,8 milyar dolar olarak açıklandı. Nisan sonuyla birlikte ise 86,3 milyar dolarlık brüt rezervin %43 oranını swap işlemleriyle alınan dövizler oluşturdu. Geçen yıl ise bu oran %17,4’tü.
Türkiye Merkez Bankası ile Katar Merkez Bankası arasındaki swap anlaşmasının 5 milyar dolardan 15 milyara 20 Mayıs’ta yükseltilmesiyle birlikte ilk haftalık rezervler de açıklandı.

NET REZERVDE ARTIŞ GÖRÜLDÜ

Merkez Bankası’nın net rezervi 22 Mayıs haftasından bir önceki haftaya göre 8 milyar dolar artış gösterdi. Artışla birlikte 92,4 milyar dolara ulaşılırken bankanın net rezervi ise 6, milyar dolar atışla 32 milyar dolar oldu. Katar ile anlaşma yenilenmeseydi Merkez Bankasını net rezervi 15-22 Mayıs döneminde 3,9 milyar dolar azalacaktı.

NİSAN’DA SWAP HARİÇ NET REZERV -9,8 MİLYAR DOLAR

Ayrıca Merkez Bankası“uluslararası rezervler ve döviz likiditesi” nisan ayına ait istatistikleri de paylaştı. Paylaşılan bilgilere göre nisan ayı sonu ile birlikte Merkez Bankası’nın brüt rezervleri mart ayına göre %6,3 azaldı ve 86,3 milyon dolara düştü. Döviz varlıkları %15,5 azaldı ve 50,1 milyar dolar oldu. Öte yandan altın cinsinden rezervler ise %10,8 artış gösterdi ve 34,8 milyar dolar oldu.
Merkez Bankasının ülke içi ve ülke dışı yerleşik bankalarla gerçekleştirmiş olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan swap tutarı ise 37,8 milyar dolar oldu. Bu oranın ise 5 milyar doları

Katar Merkez Bankası ile yapılan swap anlaşması oluşturuyor. 1 milyar doları ise Çin Merkez Bankası ile gerçekleştirilen swap anlaşması oluşturdu. Toplamda 37,8 milyar dolarlık olan swap tutarının 35,5 milyar doları döviz 2,3 milyar dolarını ise altın swapları oluşturdu.

Nisan sonunda Merkez Bankasını net rezervi 28 milyar dolar, yerli ve yabancı markalarla takas yanı swap anlaşmalarıyla alınan borçlar hesaba katıldığında Merkez Bankası’nın net rezervi ise -9,8 milyar dolar oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı