Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası Olağan Genel Kurul Toplantısı Bugün Gerçekleştirildi

FİNANS

18 Mayıs 2020 Pazartesi 23:51:58

Merkez Bankası Olağan Genel Kurul Toplantısı Bugün Gerçekleştirildi

2020 yılı Merkez Bankası olağan genel kurul toplantısını bugün itibariyle gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl göreve seçilen Prof. Dr. Başak Tanınmış Yücememiş ve Mehmet Aktaş’ın görevlerine devam etmesi yönünde oy çoğunluğu sağlandı.

Merkez Bankası bu yılda olağan genel kurul toplantısını gerçekleştirdi. Fakat toplantı virüs salgını sebebiyle az sayıda katılımcıyla gerçekleşti. Pay sahipleri ise olağan genel kurula elektronik ortamdan katıldı.

Merkez Bankası Genel Kurul Toplantısı, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantı az sayıda katılımcıyla ve katılımcıların elektronik ortamdan katılmasıyla gerçekleşti.

Gerçekleştirilen toplantı dakatılımın az olmasının bir diğer sebebi de Zonguldak ve diğer 14 büyükşehir de uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması oldu. Belirli illerde uygulanan giriş-çıkış yasakları da başka bir etken.

Toplantı da tartışılan maddelere dair görüşler ve yorumlarda Elektronik Genel Kurul sisteminden iletildi. Oylama da yine aynı sistemden yapıldı.

KÂR DAĞITIMI YAPILACAK

Merkez Bankası olağan genel kurul toplantısının üçüncü maddesini ise 2019 yılına ait bilanço oluşturdu. 2019 yılına ait bilanço, kar ve zarar hesapları görüşüldü ve kar dağıtımına dair ilişkin Uysal tarafından telif sunuldu. Sunulan teklif de 2019 senesikazancınınsenelik faaliyet raporunda belirtilen hususlar dahilinde dağılması önerildi.
Ayrıca Merkez Bankası Meclisi’ne 16 Nisan 2019 yılında seçilmiş olan Prof. Dr. Başak Tanınmış Yücememiş ve Mehmet Aktaş’ın görevlerine devam edip etmemesi konusunda oylama yapıldı. Görevlerine devam etmesi de oy çokluğuyla kabul edildi.

Konu hakkında yorumlarını ileten Başkan Uysal ise Prof. Dr. Başak Tanınmış Yücememiş ve Mehmet Aktaş görevlerine banka meclis üyeliklerinin kalan süresinde de devam edeceklerini belirtti. Prof. Dr. Başak Tanınmış Yücememiş ve Mehmet Aktaş görevlerine 30 Nisan 2022 tarihine kadar devam edecekler. Başkan Uysal yorumunun ardından hayırlı olsun diyerek üyeleri kutladı.
Başka bir oylama ise Banka Meclisinde görev alan Vehbi Çıtak ile Ömer Duman’ın görev sürelerinin dolması dolayısıyla yapıldı. Vehbi Çıtak ile Ömer Duman’ın görev sürelerinin dolmasıyla yerlerine yeni iki üyenin seçimi yapıldı. Oylama da pay sahipleri kendilerine veya başka bir pay sahibine aday gösterme hakkına sahiptir. Ömer Duman ve Prof. Dr. Elif Haykır Hobikoğlu 20 bin 80 oyla Banka Meclisine seçildi. Olağan toplantıda seçimle göreve gelen yeni üyeler 30 Nisan 2023 tarihine kadar görev yapacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı