Merkez Bankası her 100 dolardan 22 doları kendine almaya başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası her 100 dolardan 22 doları kendine almaya başlıyor

FİNANS

19 Temmuz 2020 Pazar 19:12:13

Son Güncelleme: 19/07/2020 18:08:27

Merkez Bankası her 100 dolardan 22 doları kendine almaya başlıyor

Merkez Bankası bu gidişle döviz getirenden komisyon almaya başlayabilir. Durmuş Yılmaz, bankaların bu gidişatının döviz getiren komisyon alınmasına doğru gidebileceğinden bahsetti.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, bankalara yatırılan her 100 dolardan 22 dolarını kendine almaya başladı. Bu durumu değerlendiren Durmuş Yılmaz ise, gidişata bakılınca bankaların ilerleyen dönemlerde döviz getiren komisyon talep edebileceğini söyledi.

ZORUNLU KARŞILIK ORANLARI YENİDEN 3’ER PUAN YÜKSELTİLDİ

Döviz kurunda yaşanan artışları frenlemek adına Merkez Bankası yabancı cins nakde ihtiyaç duyuyor. Merkez Bankası dışarıdan yeterli döviz akışının ülkeye girmemesi sonucunda ise rotasını tekrardan yurt içindeki döviz tasarrufçularına çevirmiş durumda. Merkez Bankası, son zamanlarda art arda yabancı para zorunlu karşılık oranlarını 3 puan daha arttırdı. Yeni yapılan düzenleme ile birlikte de bankalara verilen her 100 doların döviz tasarrufunun 19 dolar yerine 22 doları doğrudan Merkez Bankası’na iletilecek. Bankaların elinde ise 100 dolardan geriye 78 dolar gibi bir miktar kalacak. Merkez Bankası yayınladığı bu yeni düzenlemeyle birlikte bankalarda bulunan 9,2 milyar değerindeki doları kendi hesaplarına çekeceğini iletti.

YÜZDE 22’YE ÇIKTI

Merkez Bankası’nın yabancı para karşıya zorunlu olarak koşul koyduğu oranlarını yeniden yükselttiği ResmîGazete ’de yayımlandı. Yeni yayımlanan tebliğe göre vadesiz ve 1 seneye kadar olan tüm vadelerde %19 olan mecburi karşılık değeri %22’ye çıkarıldı. Piyasaya kredi performansı fazla olan kurumların açtığı bu vadelerdeki oranların zorunlu karşılık yükleri ise %12 oranından %15 oranına çıkartıldı. 1 seneden daha fazla olan vadelerde uygulanmak olan zorunlu karşılık ise %15 paydasından %18 paydasına çıkarıldı.

Öte yandan yabancıların ülkede değerlendirmek adına dövizlerin zorunlu karşılığa da yükseltildi. Oranlar %5- %21 arasındaydı fakat %8 ve %24 aralığına arttırıldı.

DTH yani bankalar tarafından yapılan döviz tevdiat oranlarına göre bulunan 1,2 trilyon Türk lirası karşılığı dövizin neredeyse 1,1 trilyona yakın bir miktarı 1 senenin altında olan vadelerde durmakta. Bu sebeple de DTH’lere konulan zorunlu karşılıkların ağırlığı ise %22 seviyesine artmış oldu. Zorunlu karşılık tasarruflarına dikkat edilince bankalara döviz şeklinde yatırım yapanların bu paralarının ne kadarının bankada ve ne yüzde kaçının ise Merkez Bankası hesaplarına geçeceğini belirtmekte.

Yeni tebliğe bakılınca, bankalara hesaplarına verilen her 100 dolar miktarından 22 dolarının Merkez Bankası’nın hesaplarına katacak. Geriye kalan 78 dolar ise piyasada kredi olarak değerlendirilebilecek. Buna rağmen bankalara verilen her 100 Türk lirasının tasarrufunu ise 1 seneye kadar vadede 7 Türk lirası, 1 seneden fazla olan vadeler de ise sadece 1 Türk lirası Merkez Bankası’na gönderilmekte. Eğer söz konusu bankanın kredi performansı fazla ise 7 Türk lirası değerindeki tutar 2 Türk lirasına inmekte. Merkez Bankası üstelik döviz karşılıklara çok düşük faiz oranları uygularken, Türk lirası karşılıklara daha fazla faiz vermekte.

FAİZ VERMEZ, KOMİSYON ALABİLİR

Merkez Bankası eski Başkanı olan ve aynı zamanda ise İYİ Parti Milletvekili olan Durmuş Yılmaz konu hakkında yorumunda döviz tasarruflarındaki yükün çok fazla yükselmesi nedeniyle bankaların döviz tasarrufçularına faiz sunmayacağı ve üstüne komisyon da talep edebileceğini aktardı.

Durmuş Yılmaz kuru sabit seviye tutmak adına gerek duyulan dövizin azalması nedeniyle bankaların elindeki dövize dönüldüğünü belirtti. Yeni gelen düzenlemelerle birlikte bankaların döviz tasarrufu yapanlardan kısa dönemli vadelerden ziyade uzun dönemli vadelere geçmelerini talep edebileceğini aktaran Durmuş Yılmaz, bankaların döviz hesaplarındaki yükleri fazlalaştığından dolayı bankaların bu hesaplara faiz veremeyeceğinin yanı sıra parayı da bankada güveli şekilde saklamak için komisyon bile talep etme durumunun oluşabileceğini belirtti. Bu düzenlemelerdeki politikanın temelinin ise yanlış olduğunu insanların dolar cinsinden parayı getirisi fazla olduğu için Türk lirasına güvenmedikleri için tutuklarını Türk lirasına itibar edilmediğini ve enflasyondan korunmak adına dövize yöneldiklerini ilk olarak bu sorunun halledilmesi gerektiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı