Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası faiz ve enflasyon açıklamaları

FİNANS

27 Temmuz 2020 Pazartesi 03:12:38

Son Güncelleme: 27/07/2020 00:27:39

Merkez Bankası faiz ve enflasyon açıklamaları

Merkez Bankası geçtiğimiz gün saat 14.00’da faiz açıklamasını yapacaktı. Gözler Merkez Bankası’na çevrilmiş ve açıklamayı beklemekteydi. Uzun zamandır ise banka faizleri düşü seviyede devam ederken enflasyon ise artmaktaydı. Merkez Bankası ise bir süredir faizle sabit oranda devam ettirmekte. Oranların tekrar sabit mi tutulacağı yoksa herhangi bir değişiklik oluşup oluşmayacağı ise merak konusuydu.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ise yaptığı açıklama sonucunda politika faizini sabit bıraktığını açıkladı. Merkez Bankası açıklamalarına göre politika faizi %8,25 oranında sabit kaldı. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafındansa enflasyon da artış nedeniyle faizlerin sabit kaldığının altı çizildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıkladığı faiz kararıyla birlikte politika faiz oranın %8,25’te sabit olarak devam ettirme kararı aldı. Merkez Bankası tarafındansa yapılan açıklamalar da korona virüs krizinin yılın ikinci çeyreğinde daha derinden hissedildiğini belirtirken hem ülkemizin hem de küresel anlamda diğer ülkelerin attığı normalleşmeye yönelik adımlarla yılın üçüncü döneminde ekonomide toparlanmanın görüldüğünü açıkladı.

Merkez Bankası aynı zamanda açıklamalarında iktisadi faaliyetlerdeaşamalı olarak normalleşmeninbaşlamasıyla birlikte mayıs ayının başında görülmeye başlanan toparlanmanın güç kazandığını vurguladı. Merkez Bankası aynı zamanda, korona virüsüne bağlı yaşanan gelişmelerin ülkemizin ekonomisindeki tahribatı azaltmak için alınan yakın zamanlı tedbirlerin özellikle parasal ve mali önlemlerin ekonomimizin üretim kapasitesini destekleyerek finansal istikrara ve iktisadi faaliyette oluşan toparlanma aşamalarına katkı sağladığını aktardı. Turizm gelirlerinde ise korona virüsü salgınına dair gözlenmekte olan düşüşe karşın seyahat sektöründeki kısıtlamaların hafiflemesiyle iyileşme beklendiğini aktardı. Aynı zaman da açıklamalar da mal dış alımında toparlanmanın ve emtia fiyatlarındaki düşüşlerin ileriki süreçlerde cari işlemleri destekleyeceği ifade edildi.

ENFLASYON VURGUSU

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası enflasyonda yaşanan gelişmeler dikkat çekti ve enflasyonun yükseldiğini ileriki zamanlar da bu durumun risk oluşturma ihtimalinin önüne geçmek adına faizleri sabit tuttuğunu açıkladı. Merkez Bankası ise açıklamasını şu şekilde yaptı;

Talep koşullarının yarattığı sınırlayıcı etkiye rağmen, salgına bağlı olarak yaşanan birim fiyatlarında artışların yansıması sonucunda çekirdek enflasyonun eğilimlerinde yükselişin gözlendiğini belirten Merkez Bankası, uluslararası emtia fiyatları tüketici enflasyonunu sınırlamaya devam ettiğini, gıda enflasyonunun da dönemsel ve korona virüsüne bağlı olarak arttığını belirtti.

‘AYLIK FİYAT ARTIŞI YAVAŞLIYOR’

Merkez Bankası, korona virüsü nedeniyle tedbirlerinde kısa sürede etkili olan arz yönlü unsurların yanında normalleşme sürecinin devam etmesiyle birlikte aşamalı olarak ortadan kalkacağını bekliyor. Açıklamanın devamında ise Merkez Bankası öncü raporların, normalleşme sürecinde kapasite kısıtlamalarından sorumlu tutulan bazı hizmet kalemlerinde aylık fiyat artışlarının yavaşladığının göstergeleri olduğunu belirtti.

Temmuz sonrasından yıl sonuna yönelik ortaya konulan tahminlerin enflasyonun düşüşe geçeceği doğrultusunda olması geçerliliğini koruyor. Lakin yakın zamanda yaşananların 2020 sonuna doğru yapılan öngörülerin gerçekleşme oranını kötü etkiliyor ve tahmin tutarlılığını riske atıyor. Kurul bu hususta fiyat artışları ve enflasyonu etkileyebilecek tüm etkenleri göz önünde bulundurarak politika faizini sabit tutmanın en uygun seçenek olduğunu belirtmiş ve bu doğrultuda karar almıştır.

Merkez Bankası, enflasyonda yaşanan düşüşün istikrarlı olmasının ülkemizin risk priminin düşmesi, uzun dönemli faizlerin aşağı yönde düşüş yaşaması ve ekonomideki toparlanma adımlarının desteklenmesi açısından hayati olduğunu belirtti.

Enflasyonda yaşanan düşüşlerinse hedeflenmekte olan amaç ile uyumlu olması için para politikasındaki istikrarlı duruşun devam etmesi gerektiği vurgulandı. Bu bağlamda ise parasal duruşa dair göstergelerin incelenerek enflasyon düşüşün istikrarını sağlayacak şekilde karar alınacaktır denildi. Merkez Bankası son olarak fiyat ve finansal istikrar adına elindeki bütün imkanları kullanmaya devam edecektir yorumu yapıldı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı