Merkez Bankası faiz kararını açıkladı | Faizler sabit kaldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı | Faizler sabit kaldı

FİNANS

24 Ağustos 2020 Pazartesi 17:12:28

Son Güncelleme: 23/08/2020 22:15:15

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı | Faizler sabit kaldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bugün toplantı için bir araya gelmişti. Merkez Bankası ise toplantının ardından faizleri sabit tuttuğunu açıkladı. Politika faizleri %8,25 oranıyla sabit kaldı.

Türkiye Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu, bir hafta daha vadeli repo faizlerini diğer ismi ile de politika faizini %8,25 bandında sabit bıraktı.

Merkez Bankası tarafından faiz oranlarına dair yapılan basın açıklamasında ise Merkez Bankası Başkanı olarak görev yapan Murat uysal başkanlığında toplan Para Politikaları Kurulu’nun politika faizini %8,25 oranı ile sabit tutma kararı aldığı açıklandı.

Yapılan basın toplantısında ise küresel ekonomi ve ülkemizin korona virüsü ardından attığı normalleşme adımlarıyla birlikte 2020 yılının üçüncü çeyreğinde toparlanmaya yönelik belirsizliklerin yüksek oranda devam ettiğinin de altı çizildi.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ise genişleyici para ve mali duruşlarına devam ettiği belirtilen açıklamada, virüse rağmen sermaye akımları, finansal şartlar, dış ticaret ve emtia fiyatları aracılığıyla oluşturulmakta olan küresel aktivitelerinde yakından izlendiği belirtildi.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ise şu şekildeydi;

Mayıs ayında iktisadi faaliyetlerdeki adımlarla başlamış olan normalleşme sürecinin mayıs ayıyla birlikte güç kazandığını belirtildi. Korona virüs salgının ekonomik tahribatının azaltılmasının hedeflenmesiyle birlikte alınan parasal ve mali, ekonomik üretimi destekleyen tedbirlerin finansal yöndeki istikrara ve iktisadi faaliyetlerdeki toparlanmaya katkı sağladığının altı vurgulandı. Ayrıca açıklamanın devamında Merkez Bankası, son günlerdeki ticari krediler de normalleşmenin gözlendiğini ve bireysel kredilerin güçlü yönde seyrettiği belirtildi. Öteleme talepleri ve salgına dair alınan önlemler kapsamında uygulanmış olan likidite ve kredi politikaları aracılığıyla da ithalat alanında yaşanan hareketlenmenin, alınan önlemlerin aşamalı olarak azaltılmasıyla birlikte dengelenmesi beklenmektedir yorumu yapıldı. Turizm gelirlerine dair de açıklamada yer verilirken, turizm gelirlerinin hastalığa bağlı düşüş gösterdiği fakat buna karşın seyahat alanındaki kısıtlamaların hafifletilmesiyle birlikte bir iyileşmenin başladığı da açıklandı. Son olarak ise mal dış satımındaki iyileşme, emtia fiyatlarındaki kısmı düşük seviyeler ve kur düzeyinin ileriki dönemlerdeki cari işlemler dengesini de destekleyeceği belirtildi.

“İÇ VE DIŞ TALEP KOŞULLARININ SEYRİNE DAİR BELİRSİZLİKLER ÖNEMİNİ KORUMAKTA”

Yapılan duyuru da aynı zamanda salgına bağlı olarak birim maliyet artışlarıyla birlikte döviz kuru ve krediler de yaşanan hareketlenmelerin talep yönlü dezenflasyonist etkileri sınırladığı bununla birlikte de çekirdek enflasyonda yükseliş gözlemlendiğinin altı çizildi.

Ayrıca yine salgına yönelik alınan önlemlerin kısa dönemde etkisini gösteren arz yönlü unsurların, normalleşme dönemiyle birlikte kademeli olarak ortadan kalmasının beklendiği belirtildi.

Ayrıca yapılan açıklamada, verilecek herhangi bir yeni bilginin Kurul’un politikalarının duruşunda değişikliğe gitmesine sebep olabileceği gerekçesiyle birlikte, toplantı özetinin 5 iş günü içerisinde yayınlanacağı bildirildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı