Merkez Bankası faiz kararı Ekim 2020 açıklandı! Piyasalara etkisi nasıl olacak?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası faiz kararı Ekim 2020 açıklandı! Piyasalara etkisi nasıl olacak?

FİNANS

24 Ekim 2020 Cumartesi 21:12:12

Son Güncelleme: 24/10/2020 20:45:16

Merkez Bankası faiz kararı Ekim 2020 açıklandı! Piyasalara etkisi nasıl olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faizleri arttırdı mı? Piyasalar uzun zamandır Merkez Bankası’nın bugün açıklayacağı kararı bekliyordu. Kara göre ise piyasalar ve dolar kuru pozisyon almıştı. Merkez Bankası da politika faiz kararını duyurdu. Peki Merkez Bankası’nın kararı piyasayı nasıl etkiledi? Ekim ayı faiz kararı ne oldu? Banka faizleri arttı mı? Merkez Bankası’nın açıklamaları dolar kuru için ne anlam taşıyor?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ekim ayına dair faiz kararını duyurdu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası politika faizi ne kadar oldu? Faiz artırımı geldi mi? Dolar kuru nasıl etkilendi? Bankalar faizleri arttırdı mı? Piyasalar uzun bir süredir Merkez Bankası tarafından açıklanacak faiz kararını bekliyordu. Merkez Bankası ise ekim ayına dair faiz kararını bugün açıkladı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI!

Merkez Bankası tarafından açıklanan karar ile birlikte Politika faizi olan vadeli repo ihale faizi oranının sabit tutulmasına karar verildi. Böylece repo faizi %10,25 düzeyinde sabit kaldı.

Merkez Bankası faiz değişikliği gitmedi ve faizler sabit kaldı.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI PİYASALARI NASIL ETKİLEYECEK?

Uzmanlar ise Merkez Bankası’nın faiz artırımı kararı almasını bekliyordu. Yükselen kur ve enflasyon nedeniyle Merkez Bankası’ndan müdahale bekleniyordu. Merkez Bankası tarafından atılan sıkılaştırma adımları, artırılan faiz artırımları da enflasyon ve dolar kurunu baskılıyordu.

Fakat bu sefer bankaların vermiş olduğu konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi faiz oranları artıyor. Vatandaşlar da düşük faizli krediye erişemez oluyordu. Korona virüs salgının olduğu bu dönemde ise bu da halkımız için bir sorun teşkil ediyor.

Öte yandan hala Türk lirasının üzerindeki jeopolitik riskler ve küresel gerilim de azalmış değil.

Konu hakkında ise Unicredit ekonomisti olarak görev alan Gökçe Çelik değerlendirmeler de bulundu. Çelik, Merkez Bankası’nın 200 baz puanı daha politika faizi arttırabileceğini söylemiş ve şu anki faiz koridoru ile oluşacak sıkılaşmanın sinir olacağını dile getirişti. Fakat Çelik aynı zaman faiz arıtımının Türk lirasında yaşanacak daha fazla değer kaybının da önüne geçeceğini belirtmişti.

2021 YILINDA FAİZLER NE OLUR, KREDİ FAİZ ORANLARI NE ZAMAN DÜŞER / DÜŞECEK?

Uzman ekonomistler ise Merkez Bankası tarafından açıklanan karar sonucunda yıl sonuna kadar bir kez daha faiz artışı beklediklerini açıkladılar.

Aynı zaman da uzmanlar tarafından mayıs ayına kadar faizlerde düşüş beklenmediği, mayıs dönemiyle birlikte enflasyonda düşüş görülmeye başlanırsa faiz oranlarının da düşebileceğini açıkladılar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı