Merkez Bankası faiz arttırma kararına piyasalar ne diyor?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası faiz arttırma kararına piyasalar ne diyor?

FİNANS

23 Ekim 2020 Cuma 14:42:08

Son Güncelleme: 23/10/2020 13:45:12

Merkez Bankası faiz arttırma kararına piyasalar ne diyor?

Merkez Bankası’nın beklenen faiz kararı sonrasında piyasalar karara odaklandı ve beklentiye göre şekil almaya başladı. TCMB faiz arttırma kararı sonrasında piyasalarda yaşanacak değişim nasıl olacak?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın açıklaması beklenen faiz kararı, yeni haftanın en önemli gelişmesi haline geldi. Piyasalar ise beklentiye girdi. Beklentiler ise 2 yılın sonunda 200 baz puan faiz artışı gerçekleştiren Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın tekrar faizleri yükselteceği yönünde.

Yeni haftada ise piyasaların en önemli veri olarak Merkez Bankası’na odaklanmış durumda.

NELER OLMUŞTU?

2019 yılının temmuz döneminde eski Merkez Bankası başkanı olan Murat Çetinkaya yerine temmuz dönemine Murat Uysal getirilmişti. Uysal göre geldikten sonra ise 9 kez arka arkaya toplantılar yapılmış ve politika faizinde düşüşe gidilmişti. %24 olan faiz oranları ise %8,25 oranlarına kadar düşürülmüş ve “uygun faiz dönemi” başlamıştı.

Fakat gerek dış etkenler gerekse ülke içinde oluşan birtakım olaylar (kur yükselişler, bankaların çok fazla kredi vermesi, artan enflasyon vb.) 2020 yılının eylül dönemiyle birlikte politika faizinde değişikler tekrar başlamıştı. Aşamalı olarak faizlerde artışa gidilmiş ve %10,25 seviyesine gelinmişti.

JEOPOLİTİK ENDİŞELER ETKİLİ

Türk lirası ise bir önceki hafta gelişmekte olan ülkeler arasında en sert düşüşü yaşayan para birimi olmuştu. Bunun ana nedeni ise jeopolitik gelişmeler oldu. (Akdeniz, S-400, NATO gerilimi, Karabağ çatışmaları).

Jeopolitik gelişmeler de ise özellikleri Avrupa Birliği ile aradaki gerilimin tekrar yükselişe geçmesi, Azerbaycan ila Ermenistan arasında devam eden gerilim ve S-400 hava savunma sistemlerinin test edilmesi oldukça etkili olmuştu. Jeopolitik gelişmeler de ise gerginlik azalmış değil bu nedenle endişeler de devam ediyor.

FONLAMA MALİYETİ YÜZDE 7,4’ÜN ALTINAİNMİŞTİ

Kur ve enflasyon giderek yükselirken piyasa da en önemli destek unsuru olarak ise Merkez Bankası tarafından atılan sıkılaştırma adımları öne çıkıyor. Ağırlıklı fonlama maliyeti ise %12,8 bandına çıktı.

Fonlama maliyetleri ise özellikle uygun faizli kredi verme döneminde %7,4 seviyesini altına kadar inmişti. Özetlemek gerekirse Merkez Bankası temmuz döneminden bu yana yaklaşık 500 baz puana yakın bir sıkılaşma önlemi almış durumda.

Bu hafta ise ilk kez Merkez Bankası tarafından yapılan fonlama enflasyon üzerinde oldu.

Sıkılaştırma adımlarının ise %13,25 bandına doğru yaklaştığı açık ara görülebiliyor.

TL DEĞER KAYBININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Sıkılaştırma adımlarının arttırılması ise şu anlık Türk lirasında değer kaybının durduran en önemli dayanak noktası. Fakat likidite sıkılaştırmaları ve swap işlemleri kullanarak bunların genel yayılma ihtimali ise piyasaları iki farklı beklentiye soktu.

Bazı uzmanlar ve bankalar swap faizinde yaşanacak artışın, politika faizi olarak değil de Para Politikası Kurulu’nda yaşanacak bir faiz artışı olarak görüyor.

Bazı bankacı ve uzmanlar ise tam aksine Merkez Bankası’ndan doğrudan gelecek bir faiz artışı beklememekte.

Genel olarak uzman yorumlarına ve piyasa gidişine bakıldığında ise, Türk lirasındaki değer kaybı devam ediyor bu nedenle ağırlıklı olarak beklenti de faiz artışı yönünde.

675 BAZ PUAN ARTIŞ BEKLENİYOR

GoldmanSachs ise perşembe günü toplantı sonrası yapılacak açıklamalar da 300 baz puanı artışı yıl sonuna kadar da 675 baz puan artışı ön görüyor.

MEVDUAT SAHİPLERİNE HİTAP EDİLEMEDİ

Piyasa faizlerinde yükseliş devam ederken henüz mevduat sahipleri döviz ya da TL tutma tercihleri bundan etkilenmedi. Perşembe günü açıklanan yurt içi yerleşik verilerine göre ise döviz ve altın mevduatı 500 milyon dolar arttı.

Fakat yurt dışı yerleşiklerinde ise 350 milyon dolar azalma yaşandı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı