Merkez Bankası faiz arttırırsa ne olur? Altın ve dolar fiyatı nasıl etkilenir?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası faiz arttırırsa ne olur? Altın ve dolar fiyatı nasıl etkilenir?

FİNANS

19 Kasım 2020 Perşembe 12:36:59

Son Güncelleme: 19/11/2020 12:35:47

Merkez Bankası faiz arttırırsa ne olur? Altın ve dolar fiyatı nasıl etkilenir?

Merkez Bankası Başkanı değişikliğinden sonra Naci Ağbal ilk sınavını 19 Kasım Perşembe günü verecek. Piyasalar 400-600 baz puan artış beklerken, Merkez Bankası faiz arttıracak mı hep birlikte 19 Kasım tarihinde göreceğiz. Vatandaşlarımız ise Merkez Bankası’nın faiz arttırma kararı piyasaları nasıl etkiler, dolar ve altın fiyatları üzerinde etkisi ne şekilde olur sorusunun cevabını merak ediyorlar.

2020 kasım faiz senaryosu ile piyasaların nasıl etkileneceği merak konusu. Faiz indirimi mi gelir faz artırımı mı? Piyasalar nasıl şekil alır?

Yeni merkez bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yapacağı ilk toplantı için geri sayım çoktan başladı. Piyasalar ise tamamen açıklanacak karara doğru şekil almaya başladı. Bankaların vatandaşlara sunduğu ihtiyaç, konut ve taşıt kredileri, 32 günlük vadeli mevduat hesaplarının yanı sıra, dolar kuru ve altın fiyatları da bu karara göre yeniden şekillenecek. Peki Merkez Bankası toplantısı ne zaman? Saat kaçta açıklanacak? Altın ne kadar oldur? Dolar düşer mi? Merkez Bankası faiz artırımına gider mi? Uzmanlar ne diyor?

TOPLANTI NEDEN ÖNEMLİ?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan Kasım ayına dair olan toplantı oldukça mühim. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnamesi ile görev alınan Murat Uysal yerine ise Merkez Bankası başkanı olarak Naci Ağbal atanmıştı. Yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’da ilk açıklamasında bir sonraki PPK toplantısını işaret etmişti. Bu nedenle toplantını önemi git gide artıyor. Toplantıdan çıkan karara göre ise piyasalar yeniden şekillenecek. Aynı zaman bu toplantı yeni başkanın da açıklayacağı ilk faiz kararı. Bu karara göre ileriki dönemlerdeki pozisyonlarında temeli atılacak.

MERKEZ BANKASI KASIM AYI PPK TOPLANTISI NE ZAMAN, FAİZ KARARI SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından atanan ve yine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olan Naci Ağbal tarafından başkanlık edilecek ilk toplanı 19 Kasım günü yapılacak. Perşembe gününe denk gelen bu toplantı ise saat 14.00’da başlayacak. Toplantı sona erdikten sonra ise karar Merkez Bankası’nın resmi internet sayfasından vatandaşlara duyurulacak. Merkez Bankası’nın kararına dair son dakika açıklamaları, bankaların son dakika faiz oranlarını öğrenmek, altın ve dolar haberlerini takip etmek isterseniz sizde sitemizin bildirilerini açarak son dakika haberlerinden anında haberdar olabilirsiniz.

MERKEZ BANKASI’NIN KARARI NE OLACAK? PİYASA BEKLENTİSİ NE?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından açıklanması beklenen faiz kararı ise oldukça mühim. Piyasa beklentiler ise Merkez Bankası’ndan gelecek olan faiz artırımı yönünde. Bazı uzmanlar ve değerlendirme kurumları ise gelecek faizin 500 baz puan ve üzerinde olmasını bekliyor. Aynı zamanda uzmanlar düşük bir faiz kararının gelmesinin piyasaları etkilemeyeceğini faiz kararını sabit tutmakla aynı etkiyi vereceğini ön görüyor. Merkez Bankası içinse şu an 3 seçenek var. Kasıma ayındaki toplantı ile birlikte faiz artırımına gidebilir, faiz düşürebilir ya da faizleri sabit tutmayı tercih edebilir. Peki alınan kararların banka faizlerine, piyasalara, mevduat faizlerine, dolar ve altına etkisi nasıl olur?

MERKEZ BANKASI FAİZ ARTIRIRSA NE OLUR?

Merkez Bankası başkanı olarak atanan Naci Ağbal’ın ilk konuşmasında ise yaptığı açıklamalar piyasaları faiz artırımı geleceği konusunda hazırlamıştı. Bunun ardından faiz artımı gelmezse piyasada beklentiler bir kez daha karşılanmamış olacak. En son Murat Uysal başkanlığında düzenlenen Merkez Bankası toplantısında piyasa beklentileri karşılanamamış ve dolar hızla yükselerek tarih rekorunu kırmıştı. Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamaların ardından ise piyasalarda tekrardan ve daha yüksek bir beklenti oluştu. Eğer Merkez Bankası faiz kararında 200 baz puanı ve altı bir faiz artırımı yaparsa piyasa beklentiler tekrar karşılanamayacak ve hem dolar kuru hem de altın fiyatlarında geri çekilme sona ererek tekrardan hızla yükselişe geçme başlayacak. Özellikle de dolar kuru hızla düşerken piyasa beklentiler karşılanmazsa tekrardan hızla yükselmesi ve tekrardan yeni bir rekor kırması kuvvetle muhtemel. Yapılacak faiz artırımı sonrasında ise uzmanlar sadece dolar kurunun değil döviz kurlarının da düşmesini bekliyor. Yine 32 günlük mevduat faiz oranları yükselecek ve getirisi daha fazla olacak. Fakat bu sefer bankaların sundukları kredi faiz oranları da yükselecek ve bankadan kredi çekmek daha da zor olacak.

MERKEZ BANKASI FAİZ İNDİRİMİ YAPARSA NE OLUR?

Murat Uysal ilk görevine büyük bir faiz indirimi ile başlamıştı. Naci Ağbal’ın ise dolar kurunda yaşanan don zamanlardaki hızlı bir düşüşe karşın böyle bir karar alınması beklenmemekte. Fakat böyle bir karar alınırsa dolar ve altın fiyatları hızlıca yükselişle geçecek. Sadece faiz indirimi değil 200 baz puanı ve altında kalan bir faiz indirimi de yine aynı etkiyi yaratabilir ve piyasalar da oldukça olumsuz bir etki bırakır. Sürpriz bir faiz indirimi şüphesiz piyasalar da sert dalgalanmalara neden olacaktır. Bu sefer bankaların 32 günlük mevduat faiz oranları düşecek ve fazla getirisi olmayacak. Yine bankaların sundukları kredi faiz oranları da düşecek ve vatandaşlarımız daha kolay kredi çekebilecek.

MERKEZ BANKASI FAİZİ SABİT TUTARSA NE OLUR?

Merkez Bankası tarafından güçlü bir faiz artışı olmaması ya da faizlerin sabit tutulmasıyla birlikte de dolar kurunda sert bir yükselişin meydana gelmesi kaçınılmaz olacak. Yine sadece kur fiyatları değil altın fiyatları da aynı şekilde yükselecek. Ekim ayında da piyasalar faiz artırımı beklerken toplantının pas geçilmesi dolar kurunu yükseltmiş ve altında da çok sert yükseliş yaşanmasına neden olmuştu. Faizlerin sabit gelmesiyle de şüphesiz aynı şeyler yaşanacaktır. Bankalarında faiz oranlarında bir değişiklik olmayacaktır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
2 Yorum yapıldı

2 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı