Merkez Bankası Enflasyon Hedefini Açıkladı! Raporda Neler Var?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası Enflasyon Hedefini Açıkladı! Raporda Neler Var?

FİNANS

20 Mayıs 2020 Çarşamba 01:16:15

Merkez Bankası Enflasyon Hedefini Açıkladı! Raporda Neler Var?

Dolar kurundaki sert yükseliş, Merkez Bankası’nın para basma kararı ve koronavirüs sonrasında alınan birçok tedbir sonucu herkes 2020 yılı enflasyon rakamlarını merak ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Uysal bugün yaptığı açıklamada enflasyon tahminleri hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Uysal, yeni ekonomik programın oluşturulması sürecinde 2022 yılı enflasyon oranların %5 civarında olmasının hedeflendiğini açıkladı.
Başkan Uysal, Yeni Ekonomik Programınhazırlanmasıylailgili hükümetle ile yaptıkları görüşmelere bağlı olarak 2022 yılına yakın enflasyon oranların %5 civarında olmasının hedeflendiğini açıkladı. Bu hedefe ulaşmak için ise ellerindeki tüm araçları etkin şekilde kullanacaklarını belirtti.

Merkez Bankası Enflasyon Hedefi 2020

TürkiyeCumhuriyeti Merkez Bankası’nın ise 2019 yılına ait raporu yayınlandı. Rapor ise “Genel Bilgiler”, “Faaliyetler ve Önemli Gelişmeler” ve “Finansal Tablolar” olarak üç kısımdan oluşmakta. Başkan Uysal, iktisadi faaliyetlerin 2018 yılında haziran ayından sonra yavaşlamaya başladığını fakat 2019’da hayata geçirilen politik adımlar ve alınan tedbirlerin sayesinde 2020 yılının ilk çeyreğinde başlayan olumlu bir toparlanmaya girdiklerini açıkladı. Uysal, dış talepte yaşanan yavaşlamaya karşın mal ve hizmet dış satımının gücünü koruyacağını ve gelişmeye devam edeceğini aktardı.

Öte yandan ülke içinde rağbetindengeligidişiilegerçek kur düzeyinindış alımı kısıtladığına dikkat çeken Bakan Uysal, şu anki tabloya göre cari işlemler dengesi gelişme göstererek 2002’den bu yana pozitif değer almıştır. Bu sayede dış finans talebi azalırken, gerçek kesim borç eritme sürecine girmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ’dafiyat sabitliğini devam ettirme ile malî dengeyi desteklemesine yönelik elindeki araçlardan en iyi şekilde faydalanarak bu sürece destek olmuştur ifadelerini kullandı.

Bakan Uysal ayrıca döviz kurunda yaşananlar ve fiyatlardaki dengesizlikten dolayı 2018 yılının sonunda %20,3 oranın olan tüketici enflasyonunun, doğru adımlar ile 2019 yılında %8,5 gerileyerek %11,8 düzeyine geldiğini hatırlattı.

“TCMB istikrarlı ve sürdürülebilir bir büyümeyi desteklemekte”

Bakan Uysal, Merkez Bankası’nın mali istikrarı sürdürmek için 2019 yılında politika faizi ve likidite politikalarının haricinde eldeki tüm imkanlarla araç setini genişleterek kullanmayı devam ettirdiğinin altını çizdi.

Bu bağlamda, mecburi karşılıkların ana politika aracıyla birlikte finansal dengeyi desteklediğini ve döngü karşıtı olan makro ihtiyati bir araç olarak daha etkin kullanılması için doğru adımlar atıldığını aktardı. Ayrıca Uysal, 2019 yılında uygulanan adımların etkinliğini güçlendirenfiyat ve finansal düzene yönelik farkındalığı artırmak için Merkez Bankası’nın iletişim kanallarını en iyi şekilde yönetmeye devam ettiğinin altını çizdi.

BANKA ÇALIŞAN SAYISI 2019’DA 3874 OLDU

Raporda verilen bir diğer bilgi ise Merkez Bankası’nın 2019 yılı itibariyle çalışan sayısının 3 bin 874 olduğu yönündeydi.

44 MİLYAR 732 MİLYON KAR

Son olarak raporda belirtilen verilere göre Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2018 yılının sonunda 56 milyar 279 milyon 555 bin 434 Türk lirası net kar elde etti. Elde edilen net dönem karı ise 2019 yılında 44 milyar 732 milyon 806 bin 743 Türk lirası oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı