Merkez Bankası Başkanından ŞOK açıklama: Kur hedefimiz yok!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Merkez Bankası Başkanından ŞOK açıklama: Kur hedefimiz yok!

FİNANS

29 Ekim 2020 Perşembe 21:25:17

Son Güncelleme: 29/10/2020 21:25:26

Merkez Bankası Başkanından ŞOK açıklama: Kur hedefimiz yok!

Dolar kurunun 8 Türk lirası bandını aştığı bu dönemde Merkez Bankası’nın açıklamaları da oldukça değerlendi. Başkan Uysal ise açıklamasında “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok.” Yorumunda bulundu. Aynı zaman da Uysal, 2020 yılına dair enflasyon tahminlerinin de %8,9 bandından %12,1 seviyesine çıkardı.

Türkiye Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yaptığı toplantı da 2020 yılında pozitif büyüme beklerken enflasyon rakamlarının da arttığını açıkladı.

Başkan Uysal, 2020 yılına dair son enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, V tipi bir toparlanma kaydedildiğini ve 2020 yılında büyümenin olacağını belirtti.

Uysal, enflasyon tahminlerini güncelledi. 2020 yılında dair olan tahminleri %8,9 bandından %12,1 seviyesine, 2021 sonunda olanları da %6,2 seviyesinden %9,4 seviyesine çıkardı.

MB Başkanı Uysal’ın açıklamaları şöyle:

Uysal Enflasyon raporunda küresel anlamda normalleşme adımları olsa da salgınla birlikte belirsizliklerinde arttığını belirtiyor.

Gelişmiş ülkelerde devam etmekte olan zayıf büyüme ve düşük enflasyon sayesinde mali duruşlar devam etse de gelişmekte olan ülkelerdeki piyasalar dalgalı bir seyir izliyor.

Uysal aynı zaman döviz kurundaki dalgalanmaların son dönemde arttığı ve kredi büyümesinin üçüncü çeyrek azaldığını ekledi.

EKONOMİDE V TİPİ TOPARLANMA

Öte yandan Türkiye’nin risk primi dalgalı ve yüksek devam ederken finansal koşullar da önemli ölçüde bir sıkılaşma var. Uysal, V tipi bir toparlanmanın kaydedildiğini belirtti.

Uysal mal ihracatında güçlü bir toparlanma olsa da ithalatta cari işlemler açığını arttığını ekledi.

İSTİHDAM SALGIN ÖNCESİ SEVİYEYE DÖNECEK

2020 sonunda ise Uysal pozitif büyümenin olacağını istihdamın da artacağını söyledi.

Mal ihracatındaki güçlü toparlanmaya karşın hizmet gelirlerindeki düşüş ithalattaki yükselişle cari işlemler açığı arttı.

GIDA ENFLASYONU İLK SIRADA

Uysal aynı zamanda verilere göre enflasyonun gıda başta olmak üzere yükseldiğini ve bunu önlemek içinde para politikası ile likidite yönteminde sıkılaştırıcı adımlarının atıldığını kaydetti.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜKSELDİ

Uysal aynı zaman da enflasyon tahminlerini de değiştirdi.

2020 yıl sonunda Merkez Bankası tarafından beklenen tahmin %8,9 seviyesindeydi ve %12,1 olarak güncellendi. 2021 yılı için %6,2 olarak beklenen enflasyon da %9,4 olarak değiştirildi.

Uysal açıklamalarında büyük ihtimalle enflasyonun 2020 yıl sonunda %11,1 ila %13,1 aralığında olacağını 2021 sonunda ise %7,1 ila %11,7 arasında olacağını açıkladı.

Uysal aynı zamanda oldukça merak edilen gıda enflasyonunu da 2020 için %10,5 beklentisinden %13,5 oranına çıkardı.

SON ADIMLARLA BİRLİKTE SIKILAŞTIRMA GÜÇLENDİ

Başkan Uysal kendisine sorulan soruları da yanıtlarken, Son atılan adımlar ile birlikte güçlü bir sıkılaştırmaya gittiklerini ağırlıklı olarak da fonlama faizinde 500 puan artış olduğunu söyledi.

Piyasa faizlerinde de güçlü bir yükselişi vurgulayan Uysal, kredilerde yavaşlamadan ve eylül ayında da bunun politika faiz sıkılaştırmasıyla devam ettiğini söyledi.

DÖVİZ KURU İLE İLGİLİ BİR HEDEFİMİZ YOK

Kurdaki yükseliş ile ilgili de fikri sorulan Başkan Uysal;

Döviz kurunda yaşanan hareketlerin birçok farklı sebeplerden etkilendiğini Merkez Bankası’nın da istikrar ve fiyat istikrarı açısından yaklaştığını söyledi.

Döviz kurunun seviyesine dair bir hedefleri olmadığını belirten Uysal, ileriki dönemde para politikası ve fiyat istikrarı sonucu kurun normalleşmeye başladığını görebiliriz dedi.

Uysal, ciddi sıkılaştırma politikalarının yapıldığını ve sıkılaştırma adımlarının da devam ettiğini söyledi. Enflasyon iyileşimine yönelik de gerekli olduğunda gerekli adımların atılacağını belirtti.

Uysal, olağanüstü bir dönemde olduklarını ve para politikasındaki sıkı duruş ile kendilerine olan güveni zamanla arttıracaklarını söyledi.

GÜNCELLENEN TAHMİNLERİNİN TÜMÜ İSE ŞÖYLE;

Amerikan doları cinsinden ithalat bakımında daha hızlı bir toparlanma beklediklerini açıklayan Uysal tahminleri de şu şekilde güncelledi;

2020 petrol tahmini 41,6 dolar ve 2021 43,8 dolar olarak kaldı.

2020 gıda enflasyon beklentisi ise %10,5 düzeyinden %13,5’e çıkarıldı.

2021 gıda enflasyonu da %8 seviyesinden %10,5 seviyesine çıkarıldı.

2020 yıl enflasyonu %12,1 olarak değiştirilirken 2021 yılına dair enflasyonda %9,4 olarak değiştirildi.

Enflasyonun ise orta vadede %5,0 bandında istikrar kazanması bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı