Meclisten Yeni Paket Geçiyor Kimler Faydalanabilecek?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Meclisten Yeni Paket Geçiyor Kimler Faydalanabilecek?

FİNANS

17 Haziran 2020 Çarşamba 01:29:41

Meclisten Yeni Paket Geçiyor Kimler Faydalanabilecek?

Koronavirüs salgını sonrasında alınan tedbirler, normalleşme adımlarının atılmasıyla birlikte güncellenmeye başlandı. Mecliste görüşülen yeni paket kapsamında asgari ücretle çalışan, ücretli izinde olan, işsizlik maaşı alan ve 25 yaş altı gençler gibi geniş bir kesim için yeni tedbirler ve destekler sunulacak. Peki önümüzdeki günlerde mecliste kabul edilmesi beklenen paketten kimler faydalanabilecek?

3 aylık işten çıkarma yasağının da olduğu istihdam paketi bu hafta meclise sunulacak. Pakette işsizlik sigortası primleri işverenler için 2 puandan 4 puana çıkartılıyor. İstihdam için destek ve teşvikinde olduğu paketten kimler yararlanacak?

İstihdam paketi bu hafta meclisinden geçecek. Yeni paket ile bir dizi teşvik ve yeni çalışma modelleri hazırlanmış durumda. İşsizlik sigortası primleri ise hem işçi hem de işveren için artırılıyor.
Nisan ayında kabul edilen yasaya göre ise işten çıkarma yasağı 17 Temmuz’a kadar geçerliydi. Ancak yeni paket ile bu sürenin 3 ay daha uzatılması gündemde. Bu kapsamda işten çıkma yasağı ve ücretsiz izin uygulaması için yeni bir düzenlenme daha geliyor.

PRİM DESTEĞİ

Paketin en önemli özelliklerden biri de kısa çalışma ödeneği. Kısa çalışma ödeneği, yeniden faaliyet gösteren iş yerleri için değişiklik gösteriyor. Yeni düzenlemeye göre işten çıkarma yasağının olduğu dönemde normalleşme sürecine giren iş yerleri için maaş değil prim desteği sağlanacak. Kısa çalışma veya ücretsiz izinden normal çalışmaya dönen çalışanların primleri devlet tarafından sağlanacak.

Asgari ücretli bir vatandaşın 2 bin 324 Türk lirası değerindeki ücreti iş veren tarafından karşılanırken 868 Türk lirası olan prim isi devlet tarafından karşılanacak.

İŞÇİ PAYI DA ARTACAK

Yeni düzenleme ile de işsizlik sigortası primlerine destek sağlanacak. İşsiz sigortası Kısa çalışma ödeneği, ücretsiz izin desteği gibi birçok ödemenin kaynağı olmakta, işsizlik sigortasın da işçi ve işverenden yapılacak kesintiler, geçici bir süre için artırılacak. Şu an işsizlik sigortasına iş verenlerden 2 puan işçilerden ise 1 puan kesinti yapılmakta fakat bu oranlar 2 katına çıkartılmaya hazırlanıyor. Yeni düzenlemeyle asgari ücretle çalışan için işveren 2 puan yani 58 Türk lirası yerine 4 puan olan 117 Türk lirası prim ödemesi yapacak. İşçi ise 1 puan 29 Türk lirası yerine 2 puan yani 58 Türk lirası ödeme yapacak.

Gençler için yeni düzenleme geliyor

Gençler için yapılacak düzenlemeye göre 25 yaş altı çalışanlar belli süreli iş sözleşmelerini daha kolay şartlar altında gerçekleştirilebilecek. İki yılı geçmemek şartıyla objektif koşul aranmadan ve işin niteliğine bakılmaksızın sözleşme imzalanabilecek. Bunun yanı sıra 25 yaş altındaki genç birey eğer 10 günden az çalışıyorsa sadece iş kazası ve meslek kazasına karşı sigortalandırılarak istihdam edilebilecek.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
1 Yorum

1 Yorum

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı