Mayıs ayında kredi kartı harcamaları en çok hangi sektörde oldu?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Mayıs ayında kredi kartı harcamaları en çok hangi sektörde oldu?

FİNANS

27 Mayıs 2020 Çarşamba 02:05:13

Mayıs ayında kredi kartı harcamaları en çok hangi sektörde oldu?

TEPAV tarafından hazırlanan rapora göre vatandaşlarımızın mayıs ayı içinde kredi kartıyla yaptığı alışverişlere ilişkin istatistikler ortaya çıktı. Buna göre 4,5 milyar lira ile gıda sektörü ilk sırada yer alırken, 1,7 milyar lirayla elektrik-elektronik alışverişleri ikinci sırada yer aldı.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı olan TEPAV tarafından hazırlanan anketin sonuçlarına göre sadece 15 Mayıs haftasında yapılan tüketim 2019 yılının aynı dönemine göre %4 artmış durumda.

TEPAV korona virüsünün tüketici harcamalarına olan etkisi göz önüne sermek için bir araştırma gerçekleştirdi. Yapılan araştırmanın sekizincisi yayımlandı. Yayımlanan araştırmaya göre sadece 15 Mayıs haftasında tüketim harcamaları bir önceki haftaya göre %4 oranında artış gösterdi. Öte yandan banka ve kredi kartları kullanılarak yapılan harcamalar ise 2019 yılının üzerine çıktı.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma vakfı olan TEPAV raporuna göre 15 Mayıs haftasında tüketici olan bizler banka veya kredi kartlarımızı kullanarak 17,3 milyon Türk lirası değerinde harcama gerçekleştirdik. Bu oranlar bir önceki haftayla karşılaştırıldığında tutar 738 milyon Türk lirası arttı bu da %4 oranına denk gelmekte. Gerçekleştirilen işlem adedi ise %10 oranında artış gösterdi ve 99 milyon Türk lirası civarında gerçekleşti.

Market Alışverişleri Birinci Sırada

2019 yılının 15 Mart- 17 Mayıs dönemine göre karşılaştırıldığında ise gerçekleştirilen harcamalar %19, işlem adeti ise %16 azaldı. 4 Mayıs tarihinde normalleşme planın açıklanmasıyla birlikte banka veya kredi kartları üzerinden gerçekleştirilen harcamaların miktarı 8 Mayıs haftasında geçen senin seviyesine yükselmişti. Öte yandan 15 Mayıs haftasında ise harcamalar, 2019 yılının üzerine çıkmayı başardı. 15 Mayıs haftasında yapılan harcamaların büyük bir kısmı ise market ve alışveriş merkezi harcamaları oldu. Toplam harcamaların %26’sını market ve alışveriş merkezleri gerçekleştir bu tutar ise 4,5 milyar Türk lirası civarında. 1,7 milyar Türk lirası değerindeki harcamayı ise elektrik-elektronik eşyalara harcandı, bu harcamaların oranı ise %10. Toplam harcamanın %8’ni yani 1,4 milyar Türk lirasını çeşitli gıda harcamaları oluşturdu. 15 Mayıs haftasında harcamaların 4,8 milyar Türk lirası değerindeki %28’lik payı internet üzerinden gerçekleşti. 890 milyon Türk lirası değerindeki harcamalar ise (%5), telefon veya mektup yoluyla gerçekleşti.

GIDA HARCAMALARI ARTIŞ GÖSTERDİ

15 Mayıs haftasında bir önceki haftayla karşılaştırıldığında çeşitli gıda harcamaları 111 milyon Türk lirası ile %9 oranında arttı.
15 Mayıs haftasında önceki haftaya kıyasla sınırlı sayıda kalemde azalış gözlemlendi. Fakat benzin ve yakıt istasyonlarındaki azalış hemen fark edildi. En fazla artışın yaşandığı alanlar ise havayolları, bireysel emeklilik, araba kiralama ve giyim-aksesuar oldu.

İNTERNET ALIŞVERİŞLERİ ARTTI

2019 yılına kıyasla 13 Mart- 15 Mayıs 2020 döneminde en fazla artış elektrik-elektronik eşyave bilgisayar alanında oldu. Bu alanlar da %50 artış yaşanırken aynı zamanda market ve alışveriş merkezleri %50 oranında artış yaşadı. Öte yandan havayolları %83 ve konaklama %80 oranında azaldı. İnternet üzerinden yapılan harcamalar ise %22 artış gösterdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı