Marketten kurbanlık almak hakkında tepkiler yağıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Marketten kurbanlık almak hakkında tepkiler yağıyor

FİNANS

16 Temmuz 2020 Perşembe 19:12:46

Son Güncelleme: 16/07/2020 15:16:52

Marketten kurbanlık almak hakkında tepkiler yağıyor

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte zincir marketlerde de kurbanlık satışları başladı. Vatandaşlar dilerlerse marketler üzerinden kurban satışlarına katılabiliyorlar.

Bu yeni sistem ise hem kasaplardan hem üreticilerden tepki çekmişe benziyor. Kurban Bayramı’na saylı günler kalmışken kasaplar ve üreticiler ise zaten zorlu bir süreç geçirdiklerini ve bu işi sadece ticari anlamda yürüten marketlerin satışlarına düzenleme getirilmesini talep etti. Aynı zaman TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik ise konu hakkında “bu uygulamanın doğru olmadığını” dile getirdi.

Marketlerde yapılan kurban satışlarına retçilerden ve kasaplardan tepki üstüne tepki yağdı. Büyük marketler de yapılan kurban satışları birçok kesimden tepki topladı. Bunların başında ise üreticiler ve kasaplar geldi.

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği başkanı yaptığı açıklamalar da durumundan memnun olmadıklarını dile getirdi.

TÜDKİYEB Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı açıklama da büyük marketler zincirler tarafından yapılan kurbanlık satışları hizmetlerini doğru olmadıklarını dile getirdi ve ekledi, vatandaşların kurbanlık hayvanları görerek almalarının daha iyi olacağı açıklamasını yaptı.

Kurban Bayramı’na yönelik geleneklerin devam ettirilmesi gerektiğini anımsatana Nihat Çelik sözlerinin devamında, kurban hayvanı satışlarının ve kesim işlemlerinin market zincirleri tarafından üstlenilmesinin bu işin doğasına karşı olduğunu belirtti ve bu sebeple de doğru bulmadıklarını aktardı. Ayrıca Nihat Çelik, zincir marketlerin Kurban Bayramı’na yönelik yapılan bu satış işinin ticari bir faaliyet olarak gördüklerini belirtti.

Nihat Çelik, ayrıca üreticilerin neredeyse bir yıla yakın bir süredir bayram için hayvan yetiştirmekte olduklarının altını çizdi ve ekledi bu durum birçok sıkıntıya katlanarak hayvanlarını yetiştiren üreticilerimizden bahsederek, marketler de yapılan kurbanlık satışların üreticilerimizi de olumsuz etkileyebileceğini aktardı.

Kasaplardan düzenleme isteği

Türkiye Kasaplar Federasyonu da ayrıca kurbanlık satışları için düzenleme talep etti.

FederasyonBaşkanı Fazlı Yalçındağ, konu hakkında yaptığı açıklama da marketlerde yapılan kurbanlık satışlarına düzenleme getirilmesini dilediklerini belirtti.

Marketler de yapılan kurbanlık satışlara itibar edilmemesi gerektiğinin altını çizen Başkan Fazlı Yalçındağ, bir büyükbaş hayvanın 7 hisse olarak kesildiğini belirtti, vakıfların ve marketlerin paylaştıkları kurban fiyatları açıklandığında ise bu fiyatlardan bir büyükbaş hayvan için 11-12 pay çıktığı anlamına gelmekte olduğunu belirtti. Bu işe bir dur denmesinin gerektiğini de belirtti.

Fazlı Yalçındağ aynı zamanda korona virüsü salgını sebebiyle de zor bir bayramın bizi beklediğini, vatandaşların sosyal mesafe, maske kullanımı ve ayrıca hijyen kurullarına özen göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı