Lütfi Elvan kimdir? Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaşı, eşi, çocukları ve eski görevi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Lütfi Elvan kimdir? Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaşı, eşi, çocukları ve eski görevi

FİNANS

10 Kasım 2020 Salı 01:32:10

Lütfi Elvan kimdir? Maliye Bakanı Lütfi Elvan yaşı, eşi, çocukları ve eski görevi

Son Dakika. Geçtiğimiz pazar günü Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak istifa haberini paylaşmıştı. Cumhurbaşkanlığı atama kararıyla birlikte 10 Kasım Salı günü Resmi Gazete’de, Berat Albayrak yerine gelecek isim belli oldu. Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan olarak seçildi. Yarın itibariyle resmi olarak görevine başlayan Lütfi Elvan’ın yaşı, eşi ve çocukları, eski görevi gibi detaylar vatandaşlarımız tarafından merak ediliyor.

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı belli oldu! Berat Albayrak’ın istifası üzerine Lütfi Elvan göreve getirildi. Son dakika olarak Resmî Gazete’ de yayımlanan haberle birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Hazine ve Maliye Bakanı belli oldu! Cumhurbaşkanlığı kararı ile yeni bakan göreve geldi.

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Kararı ile birlikte görevden affını isteyen Berat Albayrak’ın istifası kabul edildi ve yeni Hazine ve Maliye Bakanı belli oldu. ResmîGazete ’de yayımlanan karara göre yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan.

GÖREVDEN AFFINI İSTEDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise pazar günü akşam saatlerinde yaptığı sosyal medya paylaşımı ile birlikte Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevinden istifa ettiğini açıklamıştı. Ardından ise gözler Cumhurbaşkanı’na çevrilmiş ve yeni Maliye Bakanı’nın kim olacağı tartışılmaya başlanmıştı. Kulislerde ise birçok isim geçti. Naci Ağbal, Mehmet Şimşek ve Adnan Bali bunlardan birkaç tanesiydi. Fakat Resmî Gazete’ de yayımlanan kararname ile yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak Kalkınma Bakanı olarak çalışmış, AK Parti Mersin vekili olan ve aynı zaman Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev yapan Lütfi Elvan getirildi.

LÜTFİ ELVAN YENİ MALİYE BAKANI                       

Resmî Gazete ’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile birlikte görevden azlini isteyen Berat Albayrak’ın talebi kabul edildi ve yerine de Lütfi Elvan getirildi. Kararın tamamı ise şöyle;

LÜTFİ ELVAN KİMDİR?

Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Lütfi Elvan 1962 yılında Karaman şehrinde doğmuştu.

Elvan, İstanbul Teknik Üniversitesinde Maden Fakültesinden mezun. Ayrıca kendisi İngiltere de Leeds Üniversitesinde de Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans yaptı. Bir diğer yüksek lisansı da Amerika’da Delaware Üniversitesinde Ekonomi alanında oldu.

Lütfi Elvan’ın ayrıca çeşitli kamu kurumlarında da uzmanlık yaptığı biliniyor. Kendisi daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde de bulundu.

Ayrıca Lütfi Elvan Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı olarak da görev almış bunun yanı sıra Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı olarak da çalışmıştı. Elvan, yine AB Müzakere İzleme Komite Üyesi olarak da geçmiş yıllarda görev almıştı.

Elvan ise siyasete AK Parti’nin 23 ve 24.dönem Karaman milletvekilliği ile girdi. Daha sonrasın da ise 25.Dönemde Antalya ardından ise 26.Dönemde Mersin vekili seçildi.

23.dönemde Türkiye-AB Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı olarak görev alan yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan 24.dönemde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak da görev yapmıştı.

Aynı zaman Lütfi Elvan bakanlık görevinde de bulundu. Kendisi eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanı.

Lütfi Elvan yine Başbakan Yardımcısı ve Kalkınma Bakanı olarak da görev almıştı. Şu an ise Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

Aynı zamanda Lütfi Elvan’ın çok iyi derece İngilizce bildiği de biliniyor.

Lütfi Elvan ise Zeliha Elvan ile evli ve iki çocuk babası.

10 Kasım Salı günü Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle birlikte Lütfi Elvan yeni Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevine başlayacak. Berat Albayrak’ın istifası sonrasında dolar kurunun 8.05 TL seviyelerine indiğini gözlemlemiştik. Günlerdir konuşulan muhtemel isimler arasında yer almayan Lütfi Elvan, bugün itibariyle resmi olarak görevinin başında yerini alacak.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı