Lübnan Uçurumun Kenarında Dans Ediyor! Dört Kişiden Üçü Yoksul
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Lübnan Uçurumun Kenarında Dans Ediyor! Dört Kişiden Üçü Yoksul

FİNANS

4 Temmuz 2020 Cumartesi 17:03:50

Son Güncelleme: 04/07/2020 17:15:00

Lübnan Uçurumun Kenarında Dans Ediyor! Dört Kişiden Üçü Yoksul

Pandemi sonrasında en ağır darbeyi alan ülkeler arasında Lübnan bulunuyor. Salgın sonrası ekonomik krizle boğuşan ülkede, her dört kişiden üçü yoksulluk sınırında yaşıyor. Ülkenin para birimi ise son altı ayda yüzde 80 değer kaybetti.

Lübnan günden güne biraz daha açlığa doğru sürüklenmeye devam ediyor.

Ülke uçurumun kenarında

Lübnan ekonomisi son zamanlarda iyiye gitmediği aşikâr bir gerçekti fakat Lübnan kendi için ekonomik krizle boğuşurken küresel anlamda ortaya çıkan korona virüs salgınının ülkeye girişi ile birlikte Lübnan çökmenin eşiğine gelmiş durumda.

YÜZBİNLERCE İŞSİZ

Korona virüs salgının 17 Mart 2020 tarihinde ülke de görülmesiyle birlikte sallantı da olan ekonomi yavaşça fakat etkili bir darbe aldı. Ağır bir ekonomik krizinin içindeyken bir de salgınla boğuşma zorunda kalan Lübnan ekonomik anlamda uçurumun kenarına itilmiş durumda.

Ülkede yüzbinlerce insan virüsle birlikte işini kaybederken ülkenin para birimi olan Lübnan Pound’u ise ekin ayından bu yana hızlıca değer kaybetmekte. Ekim ayında bu yana Lübnan Pound’u %80 değer kaybetmiş durumda öte yanda ülkedeki gıda fiyatları da müthiş bir şekilde artmaya devam ediyor. Aynı süre içerisinde ülkedeki gide ürünlerine %56 oranında zam yapıldı.

BİRLEŞİK MİLLETLER ENDİŞELİ

Son ortaya çıkan istatistik raporlarına göre ise Birleşik Milletler oldukça endişeli. BM’ye göre ülkede açlık baş gösterebilir. Lübnan ekonomik krizle savaşırken bir de korona virüs krizinin vurmasıyla birlikte ülke iki dev krizin ortasına sıkışıp kalmış durumda. Lübnan ulusal para birimi ekim ayında bu yana %80 değer kaybına uğrarken gıda fiyatların da ise %56’ya varan zamlar yaşandı.

Ekonomi alanında öğretmenlik yapan fakat muhasebe asistanı olarak yaşamına devam eden Suriyeli bir çalışan olan Mohamed, ülkede dolar krizi meydana gelmeden aldığım aylık maaş 15-20 gün boyunca geçinmeme olanak sağlarken şimdi aynı maaşla sadece 5 gün geçinebildiğini ve sadece hayatta kalacak kadar giderleri olduğunu ama yine de sürekli borca girdiklerini belirtti. Konuşmasının devamında ise Mohamed, temmuz sonunda işini kaybedeceğini düşündüğünü belirtti.

NÜFUSUN YÜZDE 75’İ YOKSULLUK SINIRINDA

Birleşmiş Milletler tarafından açıklanana rapora göre ise ülkenin nisan ayından bu yana yarısı gıda ürünlerine ulaşmakta sıkıntı yaşarken 6 milyona yakın vatandaşı bulunan Lübnan’da ise bu vatandaşların neredeyse ekim ayından beri işini kaybedenlerin oranı 300 bini geçmiş vaziyette.

Dünya Bankası açıklamalarına göre ise ülkenin nüfusunun %75’inin kısa süre içinde yoksulluk sınırının altına da yaşaması ön görülmekte.

EKMEĞE HAFTADA %33 ZAM

Genel anlamda ülkede 1 ABD dolarının değeri 1500 Lübnan Pound’una denk gelmekte fakat kara borsalar da bu değer 4000 Lübnan Pound’una kadar çıkmış durumda.
Ülkede ise sadece 1 hafta içinde ekmek fiyatlarına %33 oranın bir zam gelmiş durumda. Ekmek fiyatları ise ülkede son 10 yılda ilk kez değişmiş durumda ve kısa zaman içerisinde ilaç ve benzin fiyatlarına da yüksek maliyetlerde zam gelmesinden halk korku duyuyor.

ÜLKEDEN KAÇIYORLAR

Talin Kanledgian adında bir Lübnan vatandaşıyla yapılan röportajda, ülke içinde bir markete gittiğiniz de istemsiz olarak ağlamaya başlanılacağını ve tanıdığı herkesin depresyonda olduğunu belirtti.

Ülkede salgın nedeniyle kapalı olan havalimanı ise tekrar açılmış durumda ve bununla birlikte başka ülkelere gitme imkânı olanlar ülkeyi terk etmeye başladı bile. Birçok Lübnan vatandaşı ise ülkelerini terk etmek istemeseler bile artık buna mecbur kaldıklarını belirtiyor.

IMF İLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Lübnan hükümeti durumu bir nebze bile olsa bile düzeltmek için IMF ile görüşmeleri başlamış durumda. Fakat görüşmelerinden henüz bir sonuç çıkmış değil.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı