Lübnan cehennemi yaşıyor! 300 bin kişi evsiz kaldı - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Lübnan cehennemi yaşıyor! 300 bin kişi evsiz kaldı

FİNANS

9 Ağustos 2020 Pazar 03:12:51

Son Güncelleme: 09/08/2020 01:26:26

Lübnan cehennemi yaşıyor! 300 bin kişi evsiz kaldı

Lübnan parası ekim döneminde günümüze kadar %80’den öte değer kaybetti bunun yanı sıra ise gıda fiyatların da %60 pahalılık yaşandı.

Halk ise ekonomik kriz ve temel gıda ürünlerinde yaşanan pahalılık nedeni ile açık tehlikesi ile yüz yüze geldi.

Tüm bunların ardından ise Lübnan’ın Beyrut şehrinde patlama meydana geldi ve adeta kıyamet yaşandı.

Son veriler incelendiğinde 150 kişinin hayatını kaybettiği ve ben binden fazla insanın yararlı olduğu kaydedildi.

Patlamanın bir diğer boyutu ise ekonomiyi iki büklüm etmesi.

Üretim ve sanayiye sahip olmayan ülkede ise ithalatın kalbi Beyrut Limanıydı. Fakat artık ülke buna da sahip değil.

Patlamanın ardından ise ortaya kimyasal atıkları çıktı bu atıklar ise tarım arazilerini kirletme riskleri var.

Bu da temel gıda ürünlerinde hali hazırda problem yaşayan ülke de açlık sorununa sebep olabilir.

Patlama ise başlı başına şehre şu anlık raporlara göre 15 milyar dolar hasar vermiş durumda.

Öte yandan küresel korona virüs salgını bir diğer yandan ise ekonomik çöküş ile baş etmeye çalışan Lübnan hükümetini kesinlikle zor günler beklemekte.

Lübnan halkı ise böylesine derin bir krizin ortasında can çekişirken Beyrut şehrindeki limanda meydana gelen kıyamet patlamasının ardından ülkedeki kriz daha da derinleşti.

Küresel bağlamda yer alan haberlere bakıldığında ise Lübnan Hükümeti bir süredir yolsuzluklar suçlanmaktaydı. Şimdi ise hükümet için işler hiç olmadığı kadar zorlaştı.

Lübnan ekonomisi kelimenin tam anlamıyla uçurumun kenarında ve sallantıda. Ülkenin resmi para birimi ekim ayından bu yana %80 değer kaybetti öte yandan gıda ürünlerinde ise ülkedeki yüksek enflasyon nedeni ile %60’a yakın zam meydana geldi.

Ülkedeki sorunlar ise bunlarla kısıtlı kalmamakta. İşsizlik seviyesi %50 olan ülkede orduya tahsis edilen yemeklerden kırmızı et çıkarıldı.

İnsanlar ise sadece marketlerde ve hayatını devam ettirebilmek için gerekli olan alışverişi yapıyor. Birleşmiş Milletler ise Lübnan için açlık uyarısı verirken yaşanan ve kıyameti andıran bu patlama hükümet içinde halk içinde dehşeti yaşatmış durumda.

300 BİN KİŞİ EVSİZ KALDI

Öte yandan Beyrut’un en popüler bölgelerinden biri olan liman alanında meydana gelen patlamanın maddi etkileri ise devasa oldu.

Ülkede devam etmekte olan bu devasa krizin ortasında ise şimdi 300 bin kişi evsiz kaldı. Beyrut Valisi Marwan Abboud ise mağdur olanlar insanlar için barınak, yemek ve su temin etmek için gereken çalışmalara başladıklarını aktardı.

Öte yandan ise kaydedilen diğer bilgilere göre şehirdeki binaların yarısı patlamadan bir şekilde etkilendi. Vali Marwan Abooud tarafından yapılan ilk açıklamaya göre patlamanın maddi boyutunun 5 milyar dolar civarında olduğu belirtilmiş fakat sonra tekrar vali tarafından yapılan açıklama da hasarın boyutunun ilk tahminlerden çok daha fazla olduğu ve 15 milyar doları bulabileceği belirtildi.

Öte yandan küresel anlamda yer alan diğer haberlere bakıldığında ise Lübnan’da ihracatın attığı nokta olarak betimlenen limanda 6 milyondan fazla insanın ihtiyacı olan gıdanın ülkeye tek girişi o limandı. Aynı zaman dünyanın en büyük nakliye şirketlerinin de aktarma merkezi olarak Beyrut Limanı kullanılmaktaydı. Fakat bu liman adeta patlama ile haritadan silindi.

Patlama sonrasında ise ortaya çıkan kimyasal atıkların tarım arazilerini kirletme olasılığı bulunmakta.

Halkın ise şu an %75 oranı yoksulluk sınırının altında yaşamakta ve açlıkla karşı karşıya eğer tarım arazileri kirlenirse ülke için bambaşka bir yıkıcı faktör ortaya çıkacak.

ELEKTRİK KESİNTİLERİ PROTESTO EDİLECEKTİ

Halk ise yaşanan bu devasa ekonomik sorunlar nedeniyle ilk kez 17 Ekim tarihinde sokaklara inmişti. O tarihten bu yana ise hala sokaklarda zaman zaman protestolar devam etmekte.

Patlamanın meydana geldiği günde halk sık sık yaşanan elektrik kesintilerini protesto etmeye hazırlanmaktaydı.

Üstelik meydana gelen elektrik kesintileri de yeni bir haber değil. Ülkede uzun zamandır elektrik kesintileri yaşanmakta ve birçok bölgeye günü belli aralıklarında elektrik verilmekteydi. Fakat son günlerde elektrik kesintileri günde 20 saate kadar çıkınca halk bir kez daha protesto etmeye karar vermişti.

‘BANKALAR 6 MİLYAR DOLARI YURT DIŞINA KAÇIRDI’

Hükümetin ise ekonomik krize karşı yaklaşımın protesto etmek için yakın zamanda istifasını veren Lübnan Kamu Maliyesi Genel Müdürü AlainBifani, ülkedeki bankacılık sektörüne yönelik ağır suçlamalarda bulunmuştu.

Suçlamalara göre bankaların vatandaşların hesabından 100 çekmesine izin vermez iken 6 milyar Amerikan dolarına yakın bir tutarın yurt dışına kaçırıldığını bununla birlikte siyasiler ve bankacıların hiçbir kayıp yaşamadığı dile getirilmişti.

Bakan, sıradan Lübnanlı vatandaşların ağır bedeller ödemekte olduğunu belirtmişti.

‘2020 LÜBNAN İÇİN CEHENNEMDEN GELMİŞ BİR YIL’

Beyrut’ta ikametgâh eden Karim Nahouli, 2020 yılının Lübnan için şimdiye kadar tartışmasız en kötü yıl olduğunu ve 15 sene iç savaşın yaşandığını, 2006’da İsrail ile savaş olduğunu, suikastlar meydana geldiğini belirtti. Fakat bu senenin Lübnan için cehennemde çıkmış gibi ifadeleri verildi. Aynı zaman Nahouli, üç düzeyde savaş verildiği; sağlık ve ekonomi için olan savaşa şimdi de hayatta kalma savaşının da eklendiğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı