KYK, MTV, ÖTV, Vergi Borcu Yapılandırması Başladı! Yapılandırma nasıl yapılır?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

KYK, MTV, ÖTV, Vergi Borcu Yapılandırması Başladı! Yapılandırma nasıl yapılır?

FİNANS

13 Kasım 2020 Cuma 14:07:16

KYK, MTV, ÖTV, Vergi Borcu Yapılandırması Başladı! Yapılandırma nasıl yapılır?

Milyonlarca kişinin heyecanla beklediği vergi borcu yapılandırması resmen meclisten geçti. Böylece MTV, ÖTV, trafik cezaları, bağkur prim borcu, KDV, KYK borçları yapılandırma işlemleri 13 Kasım tarihinde resmen başlamış oldu. E-devlet ve Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden yapılandırma işlemleri yapılırken vatandaşlarımıza 18 ay – 36 ay taksit imkanı sunuluyor. KYK borçları silinecek mi sorusu da böylece yanıt buldu. Borçlarını tek seferde ödeyen öğrencilerin KYK borç faizi silinecek!

Ak Parti tarafından Millet Meclisi’ne kısa bir süre önce kanun teklifi sunulmuştu. TBMM’den ise bu kanun teklifine onay geldi! Bu kapsam vatandaşların MTV, ÖTV, SGK Primleri, Trafik cezaları yapılandırma kapsamına alınacak! Kanun teklifinde belirtilen vergi ödemelerinden borçları olan vatandaşlarımız yapılandırma ile bu borçlarını kolayca ödeyebilecekler; işte tüm ayrıntılar,

Birçok vatandaşımız devlete karşı vergi ya da ceza ödemesi bulunuyor. Bu zor günlerde ise vatandaşlarımız borçlarını ödemekte zorlanıyordu. Borçlarının artmasını faize binmesini istemeyen vatandaşlar da gelecek af ya da yapılandırma teklifini bekliyorlardı! TBMM ise vatandaşlarımızın yüzünü güldürecek teklifi onayladı! AK Parti tarafından sunulan teklifle birlikte KYK Borçları, Trafik, Nüfus, MTV, ÖTV gibi vergiler yapılandırmaya giriyor! Vatandaşlarımız bu borçlarını kolaylıkla ödeyebilecekler! İşte tüm borçların listesi ve teklife dair tüm ayrıntılar;

AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi kapsamında “İşsizlik Sigortası Kanunu ve Bazı Kanunlar da Değişikliğe Gidilmesi” hakkında görüşmeler Millet Meclisi’nde yapıldı. Görüşmelerin sonunda ise kalan maddeler için aynı zaman da oylama yapıldı. Oylama sonucunda ise basına verilen bilgilere göre kanun kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifi ile birlikte borçların yapılandırmasına dair ilk adım atıldı! Vatandaşlarımızın tarafından merak edilen bir diğer konu ise hangi borçları yapılandırma sistemine alınacağı oldu.

VERGİ BORCU YAPILANDIRMASI BAŞLADI

İşsizlik Sigortası Kanunu ve bazı kanunlarda değişikliğe gidilmesi ile birlikte vatandaşlarımızın devlete ve kamu kurumlarına olan borçları yapılandırılacak. Vatandaşlarımızın borçlarının yanı sıra aynı zaman esnaf vatandaşlarımızın borçlarına yapılandırma gelecek. Ayrıntılar ise şu şekilde;

Vatandaşlarımızın yapacağı peşin ödemeler de %90 oranında gecikme faizleri silinecek. Taksitli ödemeyi tercih eden vatandaşlarımıza da 18 ay taksit ve 36 ay vade sunulacağı söylendi. Yeni verilen bu ödemedeki kolaylıklarla birlikte yapılandırma listesinde hangi borçların alınacağı da duyuruldu. İşte o liste;

Yapılandırma Kapsamında Yer Alan Borçlar

Vergi Borçları;

 • Gelir vergisi
 • Kurumlar vergisi
 • KDV- Katma Değer Vergisi
 • MTV- Motorlu Taşıtlar Vergisi
 • ÖTV- Özel Tüketim Vergisi

İdari cezalar;

 • Vergi Cezaları
 • Gecikme Faizle
 • Gecikme Zamları
 • Trafik cezaları
 • Seçim cezaları
 • Nüfus Para Cezaları
 • Karayolu Taşıma Kanunu kapsamında, usulsüz geçişler nedeniyle kesinle cezalar

Diğer Devlet Borçları;

 • Öğrenim katkı kredisi ve öğrenim kredisi borçları
 • Haksız alınan devlet ödemeleri
 • Kaynak kullanımı destekleme fonu
 • Ve son olarak da taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına dair ödenen katkı payı ödemeleri

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

AK Parti tarafından yapılan kanun teklifinin Millet Meclisi’nde kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacak. Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kanun teklifini onaylaması durumunda Resmî Gazete’nin ilk sayısıyla karar duyurulacak. Bu adımdan sonra ise vatandaşlarımızın başvuru süreçleri devreye girecek.

KYK BORCU YAPILANDIRMA BAŞLADI!

KYK Borç yapılandırmaları başladı mı? E-devlet üzerinden işlem yapılabilir mi? Başvuru süreci var mı?

Binlerce genç vatandaşımız yüksek öğrenim görürken devlet yardımlarından biri olan KYK’dan destek kredi alıyor. Geri ödemeli şekilde aldıkları bu kredileri ise gençler iş hayatına atıldıktan sonra düşük taksitlerle geri ödüyorlardı… Pratikte gayet güzel olan bu sistem ise her geçen gün gençleri daha da zorlar hale geldi. Mezun olduktan sonra iş bulamayan gençler KYK borçlarını ödemekten ziyade nasıl geçineceğini düşünüyor. Hal böyle olunca da binlerce genç ve ailesi mağdur konumuna geliyor. Hatta muhalefet tarafından açıklanan verilere göre binlerce aileye KYK borçları yüzünden haciz geldi ve yine binlercesi haciz durumu ile karşı karşıya. Gençlerden talep yükselince devlette bu durum için yapılandırma getirmeyi tartışmaya başladı. Vergi borçları, kamu borçları için AKP tarafından yapılan kanun teklifinde aynı zaman da KYK borçları olan gençlerimiz de düşünülerek dahil edilmişti. O önerge ise Meclis onayından geçti. Peki sırada ne var?

E-Devlet GİB Yapılandırma Ekranı, İlk Taksit Ödeme Tarihi

KYK öğrenim kredisi borcu bulunan gençlerimiz hükümet tarafından yapılan son düzenlemeyi aylardır dört gözle bekliyorlardı. Borçlarını yeniden yapılandırma sayesinde kolayca ödeyebilecek olan ya da peşin ödemeler sayesinde faiz yükünden kurtulacak gençlerimize ise umut oldu. Peki KYK borç yapılandırma işlemleri ne zaman yapılacak? Başlangıç ve bitiş tarihleri neler? İşlemler nasıl gerçekleştirilecek? İşte tüm detaylar haberimizde;

Yeni kabul edilen teklifle birlikte KYK öğrenim kredisi olan gençlerimiz için ilk yapılandırma adımları atıldı. Yasa tasarısı ile ilgili teklifler Meclis onayına sunuldu ve kabul edildi. Peki bu adımlardan sonra süreç nasıl devam edecek? Vatandaşların yapması gerekenler neler?

KYK ÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI NE ZAMAN YAPILANDIRILACAK?

KYK öğrenim kredisi ile ilgili resmi süreç tamamlandı diyebiliriz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne AK parti tarafından sunulan yasa tasarısı kabul edildi. Geriye ise sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay vermesi kaldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay vermesi durumunda ise son aşamaya geçiş yapılacak.

Son aşama ise kararın resmi olarak vatandaşlarımıza Resmî Gazete aracılığıyla duyurulması. KYK borçlarına dair esas düzenleme Resmî Gazete de yayımlandıktan sonra da başvuru süreci başlayacak.

Şu an ise net tarihler açıklanmasa da başvuru süreci için ön görülen son tarih Ocak 2021.

ÖDEME SEÇENEKLERİ

KYK Borç yapılandırmadan yararlanmak isteyen gençlerimiz ve aileleri içinse iki seçenek sunulacak.

İlk seçenek de ise vatandaşlarımız borçlarını tek sefer de kapatabilecekler. Üniversiteden mezun olan gençler borçlarını tek seferde ödemeyi tercih ederse koyulan gecikme faizlerinin %90’na varan kısmı tamamen silinecek. Ayrıca tek seferde ödeme yapanlara indirim de söz konusu olacak.

İkinci seçenek ise borç yapılandırması. Bu seçeneği seçen vatandaşlarımız da tüm borçlarını ödemek zorundalar. Vatandaşlarımıza 18 taksit ve 36 ay vade sunulacak. Yani vatandaşlarımız ödemelerini her 2 ayda bir yapacak ve 36 ay sonunda da borçları silinecek.

E-DEVLET YAPILANDIRMA NASIL YAPILIR?

Borçlarını yapılandırmak isteyen vatandaşlarımız E-devlet üzerinden sisteme giriş yaparak Gelir İdaresi Başkanlığı sayfasını ziyaret edebilir. Bu bölümde bulunan Tüm Yapılandırılan Vergi Borçları Sorgulama ve Ödeme bölümüne giderek yapılandırma başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı