KYK Borç Affı Son Dakika! KYK borçları silinecek mi? 4 teklif komisyona girdi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

KYK Borç Affı Son Dakika! KYK borçları silinecek mi? 4 teklif komisyona girdi

FİNANS

12 Ekim 2020 Pazartesi 18:42:54

Son Güncelleme: 12/10/2020 15:34:39

KYK Borç Affı Son Dakika! KYK borçları silinecek mi? 4 teklif komisyona girdi

Kredi Yurtlar Kurumu(KYK) her yıl onbinlerce öğrenciye geri ödemeli kredi dağıtıyor. Üniversite eğitiminin ardından binlerce kişi hayata borçlu olarak başlıyor. Ülkemizde sık sık gündeme gelen KYK borç affı konusunda son dakika gelişmeleri yaşandı. KYK borçlarının silinmesi hususunda 4 teklif birden komisyona verildi.

KYK kredi borçlarının silinmesi hakkında, geçtiğimiz günlerde TBMM’ye 4 adet teklif geldi. Bu teklifler, meclis açılır açılmaz değerlendirilecek ve karar verilecek. Sizler için TBMM’ye sunulan 4 teklifin detaylarını araştırdık.

Geçtiğimiz günlerde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na kredi borçlarının silinmesi için 4 adet teklif verildi. Plan ve Bütçe Komisyonu, bu tekliflerin detaylarına sayfasında yayınladığı duyuruda yer verdi.

İLK TEKLİF

MHP’li Olcay Kılavuz, TBMM’ye “16/8/1961 Tarihli ve 351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlığı altında KYK borçları ile ilgili yalnızca ana paranın tahsil edilmesini talep eden bir teklif sundu.

Bu teklifle birlikte, öğrenim ve katkı kredisi sözleşmelerinin oluşturulması ve mevcut durumda bulunan KYK borçlarının tahsilinde yalnızca anaparanın dikkate alınması amaçlandı.

İKİNCİ TEKLİF

CHP’li Neslihan Hancı, TBMM’ye “351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlığı altında KYK borçlarının silinmesi için teklifte bulundu.

Bu teklif kabul edilirse, öğrencilerin yükseköğrenim kredi borçları silinecek ve halihazırda kullanılan öğrenim ve katkı kredileri için, gelecekte öğrencilere borç tahakkuk ettirilmeyecek.

ÜÇÜNCÜ TEKLİF

HDP’li Dersim Dağ, TBMM’ye “Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi” başlığı altında KYK borçları için teklifte bulundu.

Dersim Dağ tarafından sunulan teklif ile birlikte; yükseköğrenime başlayan öğrencilere, eğitim süreleri boyunca karşılıksız olarak burs verilmesi ve halihazırda KYK öğrenim kredisi kullanmış olan öğrencilerin borçlarının silinmesi istenmiştir.

DÖRDÜNCÜ TEKLİF

CHP’li SevdaErdan Kılıç, TBMM’ye“351 Sayılı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurt Hizmetleri Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlığı altında KYK borçları ile ilgili teklif sundu.

Kılıç, bu teklifle birlikte, burs ve kredi miktarlarına zam yapılmasını, ödemede kolaylık sağlanmasını ve geri ödemelerde faiz alınmamasını istediklerini dile getirdi.

Bu teklif, öğrenim kredisi ve bursu alan öğrencilerin aldıkları kredi ve burs miktarının artırılmasını, öğrenim kredisinin faizsiz bir şekilde geri ödenmesini ve öğrenim kredisi borç ödemelerinde kolaylık sağlanmasını amaçlıyor.

KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?

Kanun teklifleri geçtiğimiz günlerdeTürkiye Büyük Millet Meclisinde komisyonlara geldi. KYK borçlarının silinmesi için verilen teklifler meclisin açılmasıyla birlikte önümüzdeki günlerde gündeme tekrar gelecek. Komisyonda, tekliflerin oylamayla kabul edilmesi durumunda, teklif TBMM Genel Kurulu’na sevk edilecek.

GÜNCELLEME:

5 milyondan fazla gencin hayata borçlu olarak başladığı KYK borçları konusunda sosyal medya üzerinden bir hareketlilik başlatıldı. KYK Borçluları Hareketi olarak adlandırılan paylaşımda:

“Aldığımız krediyle bir ay geçinmek mümkün değilken, bir de bu borcu yüksek fazile geri ödememiz bekleniyor. İşsizliğin düşük ücretlerin, geçinememenin, borçluluğun sorumlusu biz değiliz. Biz bu borcu ödeyemiyoruz.

Biz bu borçların bir günde, tek bir kanun değişikliğiyle silinebileceğini biliyoruz. Bugüne kadar silinmediyse sesimizi birleştirmediğimiz için silinmedi, bunun da farkındayız. KYK borçluları olarak olarak KYK Borçluları Hareketi’nde birleşiyoruz! Milyonlarca genci, ailelerini, yakınlarını ilgilendiren bu sorun çözülmeden, öğrenci borçluluğuna karşı hiçbir öğrenciyi mağdur etmeyecek bir çözüm bulunmadan durmayacağız.” açıklaması yapıldı.

KYK borçlarının silinmesi son dönemde sıkça sosyal medya ve haberlerde yer aldı. Önümüzdeki günlerde bu mağduriyet için gerekli çalışmalar yapılacak mı hep birlikte göreceğiz. Sizde KYK borçları hakkındaki düşüncelerinizi yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı