Küresel dengeler değişiyor! İngiltere her gün 1 milyar sterlin borca giriyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Küresel dengeler değişiyor! İngiltere her gün 1 milyar sterlin borca giriyor

FİNANS

26 Ekim 2020 Pazartesi 17:20:27

Küresel dengeler değişiyor! İngiltere her gün 1 milyar sterlin borca giriyor

Küresel anlamdaki birçok ülke gibi İngiltere’de korona virüs salgının hem maddi hemde manevi yönleriyle sıkıntıda. Hükümet ise son günlerde borç alarak bu durumun üstesinden gelmeye çalışıyor. Fakat ülkenin açıklanana göre her gün borcu 1 milyar sterlini geçiyor.

İngiliz hükümeti de diğer birçok ülke gibi korona virüs salgınından ekonomik olarak etkilendi. Salgının etkisiyle hükümet günde 1 milyar sterlin yani 10 milyar Türk lirası borca gidiyor. Toplam borcu ise Londra’nın 2 trilyon sterline ulaşmış durumda.

Korona virüs salgını ile birlikte İngiltere her geçen gün biraz daha sıkıntıya giriyor. Hükümet 6 aylık süre zarfından toplamda 208 milyar sterlinden daha fazla borç aldıklarını açıkladılar. Yapılan açıklamaların ardından ise korona virüs salgının ülkeyi ne kadar ciddi etkilediğini maddi yönden bir kez daha görülmüş oldu.

Ülkede ise vergi gelir düştü ve bununla birlikte de eylül döneminde hükümet 36,1 milyar sterlin daha borç aldı. 2019 yılının aynı döneminde ise hükümet sadece 7 milyar sterlin borç almıştı. Karşılaştırma yapıldığında ise hükümet 5 kat daha fazla borç alarak yeni bir rekora imza atmış oldu.

Özetlemek gerekirse tüm bu borç alımları İngiltere’nin toplam borçlarını sadece nisandan bu yana 285 milyar sterlin arttırdığı sonucunu çıkarıyor. İngiltere sadece 8 ayda 2019 yılında yaptığı toplamın borcun 4 katından fazlasını yaptı. Yeni bir rekor elde eden İngiltere ise henüz bu konuda bir önlem alıp almayacağına dair bir açıklama yapmadı.

1960 YILINDAN BU YANA EN BÜYÜK BORÇ

İngiltere dahilinde ise ulusal borç eylül ayının sonu ile birlikte 2,06 trilyon olurken bu da tüm küresel ekonominin %10’luk bir kısmına eşit. Ulusal İstatistik Bürosu’na göre İngiltere 1960 yılından bu yana en yüksek borçlanmayı gördü.

Tüm olası sonuçlara ve salgının seyrine bakıldığında uzmanlar İngiltere Hükümeti’nin kemer sıkma politikasına geçmesini bekliyor. Fakat bu yöntemi uygulamakta ekonomik mücadelelerin ve korona virüs vakalarının tekrardan arttığı bu dönemde oldukça zor olacak gibi. Şu an bile milyonlarca insan işlerini kaybetme korkusu ile karşı karşıya ve kısa dönem içinde bu ihtimalin kaybolması beklenmiyor.

İngiltere ulusal haberlerine göre ise Ulusal İstatistik Bürosu, korona virüs salgının kamu sektörü borçlanmasında barış zamanlarından bu yana daha önce görülmemiş bir etki yarattığını belirtti.

Eylül ayı dönemiyle birlikte azalan veri gelirleri ve korona virüs salgını için yapılan harcamalar dengeyi oldukça bozmuş durumda. 2019 yılında merkezi hükümet vergi gelirleri 45,7 milyar sterlin den bu yıl 6 milyar düşüşle 37,7 milyar sterline geriledi.

Hükümetin ise izin programı ve meslek destek programı için ayırdığı 1 milyar sterlin dahil toplam 77,8 milyar sterlin harcaması bekleniyordu. Fakat evdeki hesap çarşıya uymadı.

1993’TEN BU YANA EN YÜKSEK RAKAM

2020 yılının nisan ve eylül dönemi arasındaki 6 aylık sürede 208,5 milyar sterlin borçlanan İngiltere geçen yılın aynı dönemine göre tam olarak 174,5 milyar sterlin daha fazla ve 1993 yılından beri bir ilk.

Rishi Sunak ise açıklamalarında korona virüs salgının maddi anlamda kamu maliyesinde bir baskı oluşturduğunu belirtti ve milyonların geçim kaynağını korumak adına adımlar attıklarını eğer bunları yapmasalardı işlerin çok daha kötü bir noktada olacağını ifade etti. Sunak ayrıca, ekonomi tekrar kendini topladıkça kamu maliyesinin sağlığı içinde gerekli adımların atılacağını belirtti.

Öte yandan Birleşik Krallığın TÜFE oranları eylül dönemiyle birlikte %0,5 oranına kadar geriledi. Ağustos döneminde artış sadece %0,2 olarak kaydedilmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı