Kurban ve Ramazan bayramında çalışanlar dikkat! Ek ödeme yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kurban ve Ramazan bayramında çalışanlar dikkat! Ek ödeme yapılacak

FİNANS

5 Ağustos 2020 Çarşamba 07:12:34

Son Güncelleme: 05/08/2020 03:09:25

Kurban ve Ramazan bayramında çalışanlar dikkat! Ek ödeme yapılacak

2020 yılı Kurban Bayramı’nı geride bırakmamızla birlikte mesai saatleri yeniden başladı. Uzmanlar ise uyardı; bayramda bir saat bile mesai yapanlar tam gün ücret alma hakkına sahipler!

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren müjdeli haber geldi. Bayram Tatilini Kullandırmama Maddesi sayesinde, çalışan kişi 4-5 günlük bayram tatilinde 1 saat bile çalışsa bayram ücreti almaya hak kazanacak. Bayram tatili boyunca bütün günler çalıştıysa eğer, 9 günlük ücret elde edecek.

Turizm, perakende satış, mağazacılık gibi, yoğunluğun tatil döneminde arttığı sektörlerde ve hizmet sektöründe çalışan kişilerin bayramda tatil yapması imkansız oluyor. 4-5 günlük Kurban Bayramı tatilinin son gününde bile birçok çalışan işe gitti.

ÇALIŞANIN YAZILI ONAYI GEREKİYOR

Kurban Bayramıyla birlikte binlerce çalışan “işveren bayramda çalışmaya zorlayabilir mi?” sorusunu araştırmaya başladı. İş Kanunu’na baktığımızda çalışan kişilerin bayramda izin kullanmanın bir zorunluluk olmadığını görüyoruz. Kanun, bayramlarda çalışması gereken kişileri düşünerek bayram çalışmalarını serbest bırakmıştır. Ancak, kişinin bayramlarda çalışabilmesi için yazılı onay vermesi gerekiyor. Kendi isteğiyle bayramlarda çalışmak isteyen kişilere, işveren tarafından ya kişinin işe ilk başladığı zamanda imzalanan sözleşmeye ya da her bayram ayrı ayrı belgelere imza attırılır. Bu sayede kişi bayramlarda çalışmaya rızası olduğunu onaylamış olur.

Yazılı onay vermediği halde bayramda zorla çalıştırılan kişinin haklı fesih nedeni olur ve iş sözleşmesini feshedip kıdem tazminatı alabilir.

1 SAAT BİLE ÇALIŞSA TAM GÜN ÜCRETİ ALACAK

Kanun sayesinde, bayramda çalışan kişilere, normal ücretlerine ek olarak çalıştığı sürelerin ücreti ayrıca ödenecek ve tatil yapmayıp çalıştıkları için, çalışılmasalar da kazanacakları ücret de eklenecektir. Bu demek oluyor ki, kişi 4,5 günlük bayram tatilinde her gün çalışırsa 9 günlük ücret alacak. Kişi bayramda 1 saat bile çalışırsa o günün ücretini tam olarak alacak.

HANGİ BAYRAMLARDA GEÇERLİ OLACAK?

Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da yer alan Bayram Tatilini Kullandırmama Maddesi 1 Ocak, 1 Mayıs, 19 Mayıs, 23 Nisan, 15 Temmuz, 30 Ağustos, 29 Ekim, Ramazan ve Kurban Bayramında geçerli olacak.

BAYRAM HAFTA TATİLİNE DENK GELİRSE NE OLUR?

İşçinin hafta tatili günü, bayram tatiliyle çakışırsa işçiye bayram tatili ücreti ödenmeyecek, işçi çalışmadan sadece bir günlük ücret almaya hak kazanacak. Ancak işçiyi hafta tatilinde çalıştırmak yasaktır. Bayram olsa ve işçi onay vermiş olsa bile kişi çalıştırılamaz. Aksi halde işverene idari para cezası ve çalışanın günlük parasına ek olarak bir buçuk günlük ücret almaya hak kazanır.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı