Kronik hastalığı bulunanlara devletten 2 yıl boyunca hastalık maaşı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kronik hastalığı bulunanlara devletten 2 yıl boyunca hastalık maaşı

FİNANS

17 Ağustos 2020 Pazartesi 20:12:25

Son Güncelleme: 17/08/2020 19:16:34

Kronik hastalığı bulunanlara devletten 2 yıl boyunca hastalık maaşı

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan tedavi alan hasta vatandaşlarımızın hastalıklarına ve ilerleme durumuna göre devletimizden 24 ay boyunca maaş alma hakları bulunmakta.

Bazı hastalıklara sahip olan ve SGK tedavisi olan vatandaşlarımızın devletimizden 24 aya kadar maaş alma hakkı bulunmakta. Bu hastalıkların birçoğu da kronik hastalıklardan oluşmakta. Eğer vatandaşımız kronik bir rahatsızlık nedeniyle tedavi görüyorsa devletimizden 24 ay boyunca maaş alma hakkına sahip olabilir.

Devlet tarafından hasta vatandaşlarımıza bağlanan bu maaşlar ise 12 ile 24 ay arasından değişiklik göstermekte. Devletimiz tarafından rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımıza sağlanan maaş hakkında tüm detaylar haberimizde;

Kronik hastalıklardan mustarip olan vatandaşlarımız devlet tarafından 12 ile 24 ay arasından değişen süreler ile maaşı bağlanıyor ve sosyal destek alabiliyor. Fakat devlet tarafından verilen bu maaştan yararlanmak için hasta vatandaşlarımızın belirli koşulları taşıyor olmaları gerekmekte. Bu koşullara uyan vatandaşlarımıza da hastalıklarının derecesine göre verilen yardımdan faydalanma hakkı tanınmakta.

Peki vatandaşlarımızda aranan bu şartlar nelerdir?

Kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın hastalığı %60 oranında olmalı ve 10 yıldan beri devam ediyor olmalı

Kronik rahatlıklardan mustarip vatandaşlarımızın devletimizden 24 ay boyunca maaşa alabilmeleri için bazı koşullara sahip olmaları germektedir işte koşullar;

Rahatsızlığı olan vatandaşımızın en 800 gün yanı on yıl boyunca sigortalı olarak çalışmış olması gerek. Vatandaşlarımız başvuru sırasından çalıştıklarına dair olan belgeleri il ya da ilçelerinde SGK binalarından temin edebilecekleri gibi e-devlet üzerinden de alabilirler.

Diğer bir koşul ise rahatsızlığı bulunan vatandaşlarımız da en %60 oranında iş kaybının meydana gelmiş olması gerekmekte. Bunun üzerinde vatandaşlarımız engelli grubuna dahil oldukları için SSK hastanelerine başvuru yaparak rapor alabilirler. Başvurunun ardından vatandaşlarımız heyet raporu da temin etmelidirler.

Hangi kronik rahatsızlıklar adına maaş ödenir?

Ne yazık ki her kronik rahatsızlık için vatandaşlarımıza maaş bağlanamamakta. İşte maaş bağlanan kronik rahatsızlıklar;

  • Görme de azalma veya retina kanamaları
  • Denge kaybı ya da yardım alamadan ayak duramama
  • Bacak, kol gibi kişinin uzuvlarında problem yaşaması
  • Karaciğerde siroz oluşumu ve gastrointestinal kanamalar
  • Kalp kapağı hastalıkları, kalp nakli, kalp yetmezliği
  • Böbrek ve akciğer nakli
  • Tüberküloz ile Aids
  • Behçet hastalığı ve son olarak Anemi

Bu ve buna benzer rahatsızlıklara sahip olan vatandaşlarımızın hastalık oranı %60’ın üzerinde ise yardımlardan faydalanabilirler.

Kanserden mustarip olan vatandaşlarımız ise;

Devlet tarafından kanser hastalarına da tanı konulmuş ise, bir yıl içerisinde başvuru yapmaları durumunda vatandaşlarımız 18 ay boyunca devletten maaş yardımı alabilmekteler. Bu kural ise tüm kanser hastaları için geçerlidir.

Öte yandan kemik iliği nakli olan vatandaşlarımız da devletten 12 ay boyunca maaş alabilirken veren tedavisi olan vatandaşlar da 24 ay boyunca malulen emekli olarak maaş alabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı