Kredi sicil affı bekleyenlere müjde! İcralık olanlar kredi çekebilir mi sorusu yanıt buldu
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi sicil affı bekleyenlere müjde! İcralık olanlar kredi çekebilir mi sorusu yanıt buldu

FİNANS

12 Kasım 2020 Perşembe 09:56:43

Son Güncelleme: 12/11/2020 09:55:31

Kredi sicil affı bekleyenlere müjde! İcralık olanlar kredi çekebilir mi sorusu yanıt buldu

Bankalara yapılan tüm kredi başvurularında ister kamu bankası olsun ister özel banka olsun ilk bakılan şey, kredi notu. Eğer kredi notunuz düşükse bankalardan kredi talebinizin kabul edilme oranı da oldukça düşük oluyor. Bu noktada vatandaşlarımız kredi sicil affı bekliyorlar. Son dakika haberlerini yakından takip eden vatandaşlarımız için icralık olanlar kredi çekebilir mi konusunu inceledik.

Bazı bankalar kredi notu düşük olanlara kredi verse bile ya normalden yüksek faizlere tabi tutuyorlar ya da vatandaşlarımıza yetmeyecek oranlar da düşük krediler veriyorlar. Özellikle de icralık olan vatandaşlarımızın krediye ihtiyacı daha fazla oluyor. Kredi Sicil Affı Kanunu olmadan önce ise vatandaşlarımızın kredi almaları oldukça zordu. Şimdi ise sicil affı kanunu ile her şey biraz daha kolay. Sicil affı kanundan faydalanan vatandaşlarımız icra listelerinden çıkıyor ve yeniden yapılandırılma ile birlikte kredi çekebiliyorlar.

Bir bankaya gittiğinizde kredi işlemleri ile konuşmaya başladığınız da memurun ilk baktığı şey kredi notu oluyor. Hele bir de icra listesindeydiniz kredi almak sizin için imkânsız bir hale dönüşüyor. Sicil affından yararlanan vatandaşlarımız için bu durumların değiştiğini söyledik. Peki ya bu aftan yararlanamayan vatandaşlarımız?

KREDİ SİCİL AFFI 2020

Sicil affından yararlanmayan vatandaşlarımız içinse başvuru değerlendirme şartları0için de ilk olarak kredi notlarına, şahsın ödeme alışkanlıklarına (kredi kartı ve fatura0ödemeleri) bakılıyor.

Eğer vatandaşlarımız daha önce kullandıkları kredilerinde ödeme kısmında gecikme yaşadılarsa kredi notları düşüyor. Kredi notu düşük olan hatta kara listede yer alan kişilerin ise maalesef ki kredi başvuruları neredeyse hiçbir banka tarafından onaylanmıyor. Vatandaşlarımız kredi notlarının düşük olmasındaki bir diğer etkense önceki kredi ödemelerinde icralık olup olmamaları. Geçmiş kredi ödemeleri içinse eğer vatandaşlarımızhakkında bir icra kararı alındıysa vatandaşlarımızın kredi notları çok hızlı bir şekilde düşürülüyor. Bu nedenle de bankalar aynı duruma düşmemek nedeniyle bu tip kredi talebinde bulunan vatandaşlara kredi vermekte oldukça çekimser davranıyorlar.

Ülkemizde etkisini gösteren korona virüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Covid-19 toplantısı düzenlemiş ve bu kapsamında açıklanan Ekonomi İstikrar Paketi ile birlikte 19 maddelik yeni tedbirler bildirilmişti. Bu tedbirlerin uygulanması içinse son adıma gelindi. Yasallaşması beklene torba yas aile birlikte sicil affı ve karşılıksız çek mümkün olacak.

Ekonomik tedbir paketine göre sicil affı ve buna ek olarak da çek ücretinin 10/1’i peşin kalan kısmı da 12 ay taksitle ödenebilecek.

Peki icralık olan kişiler hiç mi kredi kullanmaz?

Eğer vatandaşlarımız sicil affından yararlanmadıysa, kredi kullanabilmeleri için bakılan en önemli nokta neden icralık duruma düştükleridir.

Eğer vatandaşlarımız telefon, elektrik gibi borçlarını ödeyemedikleri için icra takibi başlatıldıysa borçların kapanması için kredi alma şansları vardır. Fakat eğer vatandaşlarımız bankalara bulunana kredi kartı borçları ya da kredi ödemeleri nedeniyle icralık duruma düştülerse herhangi bir bankadan kredi almaları oldukça zor. Bankalar ne yazık ki güvenemedikleri müşterilerine kredi vermemektedirler. Ama belirttiğimiz gibi eğer vatandaşlarımız fatura gibi borçlanmalar yüzünden icralık oldularsa kredi alabilirler.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı