Kredi kartı ödemelerinde rekor kırıldı! Kart kullanımı artıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi kartı ödemelerinde rekor kırıldı! Kart kullanımı artıyor

FİNANS

18 Haziran 2020 Perşembe 00:24:46

Kredi kartı ödemelerinde rekor kırıldı! Kart kullanımı artıyor

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) tarafından paylaşılan 2020 Mayıs ayı güncel raporuna göre Mayıs ayı içinde kredi kartı kullanımında rekor rakamlara ulaşıldı. Kredi kartı kullanımı ve yeni kart sayısı da geçtiğimiz yıla göre artış gösterdi. Yapılan alışverişlerde internet üzerinden yapılan alışverişlerin payı yüzde 25’e yükseldi.

Bayram öncesi dönemde kartlı işlemlerde ve temassız ödemeler de yeni bir rekor kırıldı. 22 Mayıs Cuma günü 26,6 milyon kartlı ödeme işlemlerin gerçekleştiği kayıtlara geçti. Yine 22 Mayıs Cuma günü ise 7 milyon temassız ödeme gerçekleştirildi.

Bankalar arası Kart Merkezi (BKM) 2020 yılına ait mayıs ayı verilerini paylaştı. Paylaşılan rapora göre mayıs ayı sonunda Türkiye’de 242,7 milyon kart vardı, bu kartların 71,4 milyonu kredi kartı, 171,3 milyonu banka kartından oluşmaktaydı. Bu oranlar 2019 yılının aynı dönemine göre kıyaslandığında ise kredi kartında yıllık bazda %5 oran artışıyla 3,6 milyon artış banka kartlarından ise 2019 yılının aydı dönemine kıyasla yıllık bazda %11 oranıyla 16,7 milyon banka kartı artışı yaşandı.

BANKA KARTLARINDA ARTIŞ VAR

Bankalar arası Kart Merkezi raporuna göre ise mayıs ayında toplam 76,2 milyar Türk lirası ödeme yapıldı. Yapılan ödemelerin ise 63,3 milyar Türk lirası kredi kartlarıyla geri kalan 12,9 milyar Türk lirası ise banka kartlarıyla ödendi. Açıklanan verilere göre 2019 yılına kıyasla kredi kartı kullanımlarında %13 oranın da bir azalış gözlemlenirken yine 2019 yılının aynı dönemine göre bank kartıyla ile yapılan ödemeler de %19 oranında bir artış kaydedildi.

Her yıl olduğu gibi bu yılda bayram öncesi alışverişte rekor kırıldı. 22 Mayıs Cuma günü 26,6 milyon işlemle kartlı ödeme yeni rekor kırıldı. En fazla ödeme saati ise 16.59 olarak kayıtlara geçti.
Korona virüs dönemiyle tüketici alışkanlıkları da bir değişmeye devam ediyor salgını da etkisiyle temassız ödemeler de yeni bir rekor kırıldı. Mağazaların kartla geçekleştirilen ödemelerinin %30’u yani her üç ödemeden biri temassız ödeme yöntemiyle yapıldı.

İNTERNETTEN ÖDEMELERDE ARTIŞ

Virüs dönemiyle değişen bir diğer tüketici alışkanlığı ise online ödemeler oldu. 2019 yılının mayıs ayına göre internet üzerinden yapılan ödemeler %14 artış gösterdi ve 19 milyar Türk lirasına ulaştı.

Yeni bir rekor ise internet üzerinde yapılan kartlı ödemelerin payı oldu bu pay da %25’i geçti. Ödemelerini internetten yapmayı tercih eden kullanıcı sayılarında da artış gözlemlendi. Bu dönemde yine 2 milyon kart ilk defa internet üzerinden ödemeler de kullanıldı. Son rakamlarla birlikte salgın döneminde toplamda 7 milyon kart ile ilk defa internet üzerinden ödeme yapılmış oldu.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı