Kredi Kartı Kullanan Herkes Bilmeli! Başvuru için Son 20 Gün Kaldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi Kartı Kullanan Herkes Bilmeli! Başvuru için Son 20 Gün Kaldı

FİNANS

11 Aralık 2020 Cuma 18:56:08

Son Güncelleme: 11/12/2020 18:56:13

Kredi Kartı Kullanan Herkes Bilmeli! Başvuru için Son 20 Gün Kaldı

Kredi kullanan tüm vatandaşlarımızın dikkatine 20 gün sonra hesaplarında silinecek! Vatandaşlarımızın kartlarındaki puanları kullanmaları için son 20 gün! 31 Aralık’tan itibaren kartların biriken puanları silinecek! Tüketici dernekleri ise bu puanların kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmasını öneriyor!

Tüketici Dernekleri Hatırlattı! 31 Aralık itibariyle vatandaşlarımızın kartlarında birikirken puanlar silinecek! İhtiyaçları doğrultusunda vatandaşlarımız bu kartlarındaki puanlarını kullanmalı!

Şirketler kredi kartı müşterileri için kredi kartlarında puan birikimi sunarlar. Bu puanların büyük bir kısmı ise 31 Aralık itibariyle geçerli olmayacak. Özellikle uçuş millerini vatandaşlarımız kullanamayacak. Korona virüs salgını nedeniyle uzun süre uçuş yasakları yaşamıştık. Kısıtlamalar ise hala tam olarak kalkmış değil. Bu nedenle seyahat yasakları sebep gösterilerek hava yolları firmaları mil geçerlilik tarihlerini uzatma kararı aldı. Bu kapsamda tüketicilerin hesaplarında bilgiler kontrol edilmelidir.

BİRÇOK FİRMA PUAN KAZANDIRIYOR

Giyim ve market alışverişlerinden akaryakıt gibi alanlara kadar birçok firma vatandaşlarımıza puan kazandırıyordu. Vatandaşlarımızın kazandıkları paranın ufakta olsa bir kısmı bu şekilde onlara geri dönüyordu. Fakat kazanılan puanlarının büyük bir kısmı 31 Aralık itibariyle geçerli olmayacak. Tüketicilerin ise büyük bir kısmı bu durumun farkında değil. Vatandaşlarımız puanlarına güvenerek yıl başından sonra alışveriş yapmak istediklerinde genellikle küçük bir sürpriz ile karşılaşıyorlar. Bu mağduriyetin önüne geçmek adına ise Tüketici Dernekleri yıl sonu itibariyle silinecek puanların en az 2 ay öncesinden hatırlatılmasını istedi.

Firmalardan son kullanma tarihine iki ay varken bu puanları hatırlatmasını böyle vatandaşımız için oluşacak mağduriyetlerin önlerine geçmelerini istedi. Vatandaşlarımız puanlarını zamana yayarak ihtiyaçlarını daha rahat karşılayabilirler.

Firmalar ise genellikle müşterilerin mağdur etmemek için e-mail ya da SMS yoluyla hatırlatma yapıyorlar. Tüketici Dernekleri ise bu durumun tüm firmalar için geçerli olmasından yana.

ZAMANA YAYILMALI

Tüketici Dernekleri Federasyon Başkanı Aziz Koçal ise tüketicilere sağlanan ve biriken puanların son kullanma tarihinin kontrol edilmesi gerektiğini açıkladı. Koçal, bu tip kampanyaların neredeyse hepsinde son kullanma tarihi olduğunu ve bu nedenle firmaların bu son kullanım süresinden en az 2 ay önce tüketicilerine hatırlatma yapması gerektiğini savundu. Böylece vatandaşlarımız da para puanlarını zamana yayarak ihtiyaçları doğrultusunda kullanabilirler.

Koçal aynı zaman bankalar ve firmalar tarafından verilen bu para puanların tüketicilerin kazanılmış hakları olduğunu ve süre sınırının kalkması gerektiğini de savundu.

DÜZENLEME GEREKİYOR

Kartlarda biriken para puanların kullanımı ile ilgili farklı düzenlemeler olduğunu belirten Koçal, nu tarz uygulamalarda genellikle tüketicimim mağdur olduğunu o yüzden yasal bir düzenlemenin koşul olduğunu söyledi. Tüketici korunmalı diyen Koçal, tüketicilerin kazanmış olduğu hakların bir sonraki yılda devredilip edilmediğinin en azından bildirilmesi gerek dedi.

Havada son gün 30 Haziran 2021

Korona virüs salgını nedeniyle uçuşlara bir süre yasak gelmişti. Korona virüs salgını kapsamında ise alınan uçuş tedbirleri hala devam ediyor. Bu nedenle Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları 31 Aralık 2020’de son kullanım süresi olan puanların kullanma tarihlerini 30 Haziran 2021 olarak güncelledi.

30 günden 6 aya kadar

Zincir marketler tarafından da müşterilerimize puan veriliyor. Fakat her marketin puanlama sistemi farklı. Bazı marketler bu puanları aylık bazıları 6 ay süresi için bazıları da yıllık kullanım olarak veriyor. Bu nedenle vatandaşlarımız market fişlerinden kendileri için avantajlı olan durumları, puanlarının geçerlilik süresinin kontrol etmeli.

TARİHLER FARKLI
Banka ve kredi kullanımlarında geçerli olan puanlar da aynı zamanda birikiyor. Fakat her banka bu puanlar için farklı bir son kullanım tarihi belirlemiş durumda. Bu nedenle vatandaşlarımızın mobil uygulamalarından ya da çağrı merkezlerden bilgilerini kontrol edebilirler. Kart ekstrelerinde ise bu bilgiler yer alıyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı