Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere BDDK'dan yeni destek duyurusu geldi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere BDDK’dan yeni destek duyurusu geldi

FİNANS

14 Ağustos 2020 Cuma 16:10:00

Son Güncelleme: 14/08/2020 13:43:24

Kredi kartı borcunu ödeyemeyenlere BDDK’dan yeni destek duyurusu geldi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) geçtiğimiz gün yayınladığı 11 maddelik talimattan sonra yeni kararını duyurdu. Buna göre kredi kartı limitleri ve ödenemeyen borçlarla ilgili kolaylıklar getiriliyor.

BDDK vatandaşa kolaylık sağlamaya devam ediyor. Gelirini beyan edemeyen müşterilere tanınan 1.300 liralık limit 2.000 liraya çıkarıldı. Bununla birlikte alınan diğer bir karar ise asgari ödeme tutarı bir yıl içinde üç kez ödenemeyen kredi kartlarının kullanıma kapatılması 2020 yıl sonuna kadar uygulanmayacak.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumun (BDDK) geçtiğimiz günlerde hazırladığı 11 maddelik bir talimatta; bankalardan, bireysel ve ticari müşterilerinin vade tarihi 2020 sonuna kadar olan ödeme öteleme taleplerinin karşılanmasını ve piyasa koşullarına uygun olarak güncel bir fiyatlama yapılması istenmişti.

Bugün alınan kararla birlikte, Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununu kapsamınca 06.09.2016 tarihinde Kurul Kararı ile 1.300 lira olarak belirlenen sınırın 2.000 liraya arttırılmasına karar verildi.

Kurulun aldığı diğer karar ise asgari ödeme tutarını ödeyemeyen kartlarla ilgiliydi. Yönetmelikte bir yıl içinde toplamda üç kez asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımına, üst üste üç kez ödenmeyen kredi kartları nakit kullanımı ile mal ve hizmet alımına kapatılacağı yer alıyordu. Söz konusu kartların limitleri dönem borcunun tamamını ödemeden arttırılamıyor ve kartlar kullanıma kapanıyordu. Yapılan basın açıklamasında BDDK, kart çıkaran kuruluşlarca, asgari ödeme tutarı ödenmeyen kredi kartlarının nakit kullanımına ve nakit kullanımıyla mal ve hizmet alımına kapatılması hükmünün 31.12.2020 tarihine kadar uygulanmayabileceğini ifade etti.

AYKIRI İŞLEM YAPAN 7 BANKAYA 204 MİLYON 651 BİN LİRA PARA CEZASI

BDDK’da bugün hareketli bir gündü. Bu sabah (9 Temmuz 2020) yapılan toplantıda bireysel ve ticari müşteriler tarafından kuruma iletilen şikayetlerin incelendiğini ve 7 bankaya para cezası verildiği kaydedildi. BDDK’nın duyurusunda, kurumun denetim elemanları tarafından inceleme yapıldığı ve bankalara iletilen talimatlara aykırı işlem tesis edildiği gerekçesiyle 7 bankaya toplam 204 milyon 651 bin TL idari para cezası uygulandığı ifade edildi. Bahsi geçen şikayetlere ilişkin inceleme süreçlerinin devam edeceğini de belirtti.

HANGİ BANKALARA PARA CEZASI VERİLDİ?

Talimatlara aykırı işlem yapan 7 bankanın hangi bankalar olduğuna dair bir bilgi henüz verilmedi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı