Kredi kartı aidatı geri ödemesi nasıl yapılır? Bunlara dikkat edin
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi kartı aidatı geri ödemesi nasıl yapılır? Bunlara dikkat edin

FİNANS

30 Ağustos 2020 Pazar 13:12:17

Son Güncelleme: 29/08/2020 01:38:09

Kredi kartı aidatı geri ödemesi nasıl yapılır? Bunlara dikkat edin

Uzmanlar vatandaşlarımızı artan kredi kartı dolandırıcılığına karşı uyardı. Kredi kartı aidatı geri ödemesi hakkında dolandırıcıların bu tuzağına düşmeyin. Bankalar tarafından uygulanan kredi kartı aidatı nasıl geri alınır?

Kart aidatı adı altında bankaların kredi kartları için her yıl belirli bir miktar da yaptığı kesintiyi pek çok vatandaş haksızlık olarak görüyor ve bu miktarı iade edilmesini istiyor. Vatandaşlar “Kredi kartı aidatları iade edilir mi, kredi kartı aidatı ödemek zorunlu mu?” sorularının cevaplarını merak ediyor. Sizler için kart aidatı geri ödemesi ile ilgili tüm detayları araştırdık.

Milyonlarca vatandaş yıllardır bankaların zorunlu olarak aldığı kredi aidatlarından şikayetçi. Bankadan bankaya karttan karta değişiklik gösteren kart aidatı adı altında vatandaşlara sürpriz kesintiler yapılıyor. Yapılan bu kesintileri ödemeye karşı çıkan vatandaşlar ise bankalarla iletişime geçtiğinde iade alamıyorlar ve Kredi kartı aidatlarını iade almanın hukuki ve yasal yollarını arıyorlar.

KREDİ KARTI AİDATI DOLANDIRICILIĞI ARTTI! DİKKATLİ OLUN!

Vatandaşların kredi kartı aylıklarına itiraz etmeye hakları vardır ve bu aidatları iade alabilirler. Son yıllarda kredi kartı aidatlarının geri ödenmesi talebi arttıkça dolandırıcıların sayısı da arttı. Bankalar müşterilerini bu tarz işlemleri yaparken sadece resmi yollar ile yapması gerektiği konusunda uyarıyor. Aksi halde vatandaşların dolandırıcıların kontrolü altına geçiyor ve özellikleri kart aidatının kat kat fazlasını dolandırıcılara kaptırıyorlar.

Ülkemizdeki vatandaşlar kredi kartı aidat ödememe hakkına sahiptir. Tüketici kanununun 31 maddesinde yer alan bilgiye göre her banka müşterilerine yıllık aidat veya başka bir ad altında ücret tahsil edilmeyen bir kredi kartı sunmak zorundadır. Dileyen müşteri,aidatlı kartını aidatsız kredi kartıyla değiştirme hakkına sahiptir. Müşteriler bu taleplerin bankaya ilettiğinde, bankalar taleplerini karşılamak zorundadır.

BELGE TALEP EDİN

Aidatsız kredi kartı başvurusu yapan vatandaşlar, geçmiş yıllarda ödedikleri kredi kartı aidatlarının iade edilmesini isteyebilirler. İade talep ederken dikkat edilmesi gereken şeylerden biri taleplerin direk şeyle veya elektronik posta yoluyla yapılmasıdır. Aksi bir durumda, müşteriler kart aidatı iadesini belge ile ispatlayabilir ve bu durumu bankaya karşı kullanabilirler.

AİDATSIZ KREDİ KARTI VERMEYEN BANKALARA CEZA

Vatandaşlar, aidatsız kredi almak istediklerinde veya daha önceki yıllarda ödedikleri aidatları iade talep ederlerse bankalar içinde dönüş yapmak zorundadır. Bankanız aidatsız kredi kartı talebinize yanıt vermezse Ticaret Bakanlığına şikayet edebilirsiniz. Bankalar şikayet edildiklerinde ağır cezalara çarptırıldığı için talebinize olumlu yanıt verecektir.

TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE ŞİKAYET EDEBİLİRSİNİZ

Ülkemizde kredi kartı aidatlarını geri almanın bir yolu da her ilde hükümet konaklarında ve kaymakamlık binalarında bulunan Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurmaktan geçiyor.Vatandaşlar, Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yaparken kredi kartı aidat ödemelerinin banka tarafından tahsis edildiğine dair bir dekontla başvurması gerekmektedir. Kredi kartı aidat talepleri e-devlet üzerinden de yapılabiliyor. Başvurularını belirtilen şekilde yapan vatandaşlarımız ilgili bankalardan kredi kartı aidat ödemelerini sorunsuz ve eksiksiz geri alabiliyorlar.

TÜRKİYE BANKALAR BİRLİĞİ’NE ŞİKAYET EDİN

Türkiye Bankalar Birliği Bireysel Müşteri Hakem Heyeti’ne kredi kartı aidatlarının ödendiğine dair dekont ile birlikte başvuru yapıldığında kart aidatı iade etmeyen bankaları şikayet edebilirsiniz. Bu şikayetlerinize 30 gün içerisinde cevap verilir.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı