Kredi kartı aidat ödemeleri ve Yıllık kart kullanım ücreti iade edilecek mi? E-devlet başvuruları başladı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi kartı aidat ödemeleri ve Yıllık kart kullanım ücreti iade edilecek mi? E-devlet başvuruları başladı

FİNANS

21 Kasım 2020 Cumartesi 15:19:34

Son Güncelleme: 21/11/2020 15:18:39

Kredi kartı aidat ödemeleri ve Yıllık kart kullanım ücreti iade edilecek mi? E-devlet başvuruları başladı

Son günlerde sosyal medyada ‘E-devlet üzerinden kredi kartı aidatı iade ödemeleri yapılacak’ şeklinde haberlerle sıkça karşılaşıyoruz. Birçok banka müşterilerine 200 liraya varan yıllık kart kullanım ücreti yansıtıyor. Peki son günlerde karşımıza sıkça çıkan Kredi Kartı Aidat İadeleri gerçek mi?

Her banka müşterilerinin hizmetine sunduğu kredi kartları için çeşitli uygulamalar yürütmektedir. Kredi kartı aylık faiz oranlarında farklılık olduğu gibi bazı bankalar müşterilerine sunduğu kredi kartı için yıllık kart kullanım ücreti almaktadırlar. Bu tutar 80 liradan başlayarak 200 liraya kadar çıkabilmektedir. 2020 yılı içerisinde Akbank maaş müşterilerine gönderilen ‘Axess Platinum’ bunun en güzel örneğiydi. Maaşlarını Akbank üzerinden alan birçok vatandaşımıza kredi kartı talepleride Axess Platinum kart gönderildi. Bu kartın yıllık kart kullanım ücreti ise Ocak ayı itibariyle kredi kartlarına -200 TL olarak yansıtıldı. Hesap ekstrelerinde bu tutarı gören müşteriler müşteri hizmetlerini arayıp, E-Devlet üzerinden iade başvurusu yapsalarda herhangi bir sonuç elde edilemedi.

Kredi Kartı Aidatı İade Edilecek Mi?

Yaşadığımız koronavirüs salgını sonrasında özellikle sosyal medya üzerinde kart aidatlarının iade edileceği konusunda birçok haber yer aldı. E-devlet logosunu kullanan birçok sahte hesap konuyla ilgili paylaşımlarda bulundu. Bazı dolandırıcı kişiler ise mail yoluyla kart aidatlarının iade edileceği hakkında e-posta gönderdi. Son günlerde bu konu hakkındaki faaliyetlerin artmasıyla birlikte Ticaret Bakanlığı konu hakkında bir açıklama gerçekleştirdi. Kredi kartı aidatlarının iadesi konusunda bakanlık:

“Söz konusu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-Devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Kart çıkaran kuruluşça talep edilen kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve benzeri, tüketicilerimiz ile yapılan anlaşmaya aykırılık olması durumları ile söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamayla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir. Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda 6502 sayılı Kanun kapsamında 10 bin 390 TL’nin altında olan uyuşmazlıklar için ‘Tüketici Hakem Heyetleri’ne, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de ‘Tüketici Mahkemeleri’ne başvurabilmesi mümkündür.” ifadelerini kullandı.

Dolandırıcılara Dikkat!

E-devlet ismini ve logosunu kullanan dolandırıcılar turkiye.gov.tr adresine benzer internet adresleri kullanarak birçok vatandaşımızın kart bilgilerini ele geçirdi. Eğer sizde kredi kart aidatı iadesi için kredi kartı bilgilerinizi E-devlet platformu dışında bir yerde paylaştıysanız, kredi kartınızı iptal edebilir veya mobil bankacılık üzerinden kartınızı internet alışverişlerine kapatabilirsiniz. Hatta internet üzerinden yapacağınız alışverişler için sanal kart oluşturmanız sizi olası risklere karşı koruyacaktır. Peki, kredi kartı aidatları banka tarafından geri iade edilir mi? Neler yapmak gerekir?

Kredi Kartı Aidat İadesi

Ülkemizde hizmet veren bankaların çoğu kredi kartı aidatlarını iade etmemektedir. Müşteri hizmetleriyle yapacağınız görüşmelerde kartınızı kapatmak istediğinizi belirtirseniz, bankalar size chip para teklifinde bulunmaktadırlar. Bu tutar 50-75 TL aralığında değişmektedir. Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasında da belirtildiği üzere bankalar kart aidatı uygulayabilir. Konu hakkında yasal izinleri olan bankalar kart iadesi yapmazlar. Sizde yıllık kart kullanım ücreti hakkındaki fikirlerinizi yorumla bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı