Kredi Kartı Aidat Ödemeleri Başladı! Yıllık kart kullanım ücreti iadesi alınabilir mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kredi Kartı Aidat Ödemeleri Başladı! Yıllık kart kullanım ücreti iadesi alınabilir mi?

FİNANS

8 Aralık 2020 Salı 15:50:01

Son Güncelleme: 08/12/2020 15:19:57

Kredi Kartı Aidat Ödemeleri Başladı! Yıllık kart kullanım ücreti iadesi alınabilir mi?

Bir çok banka tarafından uygulanan yıllık kart kullanım ücreti 2020 yıl sonu itibariyle hesap ekstrelerine yansımaya başladı. Milyonlarca kredi kartı kullanıcısının hesap ekstresinde şok yaşadığı ücretler yansımadan yapmanız gerekenleri ve yasal haklarınızı bu yazımızda bir araya getirdik.

İster bireysel olarak başvuru yapmış olun ister maaş kartınızın yanında gelen ekstra bir kredi kartı olsun, bir çok banka kredi kartlarına yıllık kart kullanım ücreti uyguluyor. Vatandaşlarımız ise bu durumu yıl sonunda hesap ekstrelerine yansıtılmış tutarlarda fark ediyorlar. Üstelik bu tutarlar 50 TL – 189 TL aralığında değişlik göstermektedir.

2020 KART AİDATI ÖDEMELERİ BAŞLADI

Aralık ayının ilk haftası itibariyle Garanti BBVA Bonus kart kullanıcıları hesap ekstrelerine yansıtılmış 149 TL tutarındaki kart aidatını fark etti. Banka kullanıcılarına 149 lira tutarında bir ücret yansıttı. Kart aidatı tutarlarında zirvede Akbank Axess kart kullanıcıları bulunuyor. Akbank müşterileri için 189 TL tutarında yıllık kullanım ücreti yansıtmaktadır. Sırasıyla diğer bankalarda uygulanan ücretler; HSBC 139 TL, Finansbank 149 TL, YapıKredi Worldcard Gold 158 TL, YapıKredi Adios 184 TL şeklindedir.

KART AİDATI GERİ ALINABİLİR Mİ?

1 yıl boyunca sadece bir-iki kez kullandığınız bir kredi kartı için kart aidatı ödemek çok can sıkıcı olabiliyor. Bu durumda ise vatandaşlarımızın en çok merak ettiği soru kart aidatı iade başvurusu nasıl yapabilirim şeklindedir. Eğer kredi kartı aidatınızı ödemediyseniz ilk olarak bankanızın müşteri hizmetleriyle görüşmenizi tavsiye ederiz. Bankalar müşterilerini kaybetmemek için özel anlaşmalarla kart aidatı ödemelerinden vazgeçebilmektedirler. Örneğin aylık belirli bir harcama sözü verdiğinizde veya kartınızın belirli süre açık kalması şartıyla kart aidatı ödemekten kurtulabilirsiniz.

İkinci seçenek; kart aidatı sebebiyle kredi kartınızı kapatma talebinde bulunursanız bankalar belli tutarlarsa sanal para teklifinde bulunurlar. Örneğin Garanti BBVA müşterilerine kartlarının 9 ay açık kalması şartıyla 90 TL bonus, Akbank Axess kart kullanıcıları ise 50-100 TL chip para yüklenmektedir. Bu tutarları online alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

Üçüncü seçenek; Kredi kartı aidatınızı ödediniz ancak iade talep ediyorsunuz. Bu durumda izleyebileceğiniz en kolay yol E-devlet başvurusudur. E- devlet platformu üzerinden Bireysel Müşteri Hakem Heyeti sayfasını ziyaret ederek buradan talep oluşturabilirsiniz. İşlemleri nasıl yapacağınız hakkında detaylı bilgi istiyorsanız burada ki yazımıza tıklayarak detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz. E-devlet tüketici hakem heyeti üzerinden yapacağınız başvuruyla ilgili tarafınıza mail gönderilecektir. Bu mailleri yakından takip ederek ek belge talep edilmesi durumunda yeniden sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

YASAL HAKLARINIZ

2014 yılında BDDK tarafından alınan bazı kararlar çerçevesinde tüketicilerin bazı hakları güvence altına alındı. Bunlar;

Banka müşterisine aidatsız kredi kartı vermezse, diğer kredi kartları için aidat ücreti talep edemez. (aidatsız kredi kartı başvurunuzun reddedilmesi durumunda) Bankalar bu tarz bir usülsüzlük yapması durumunda 6.9 milyon TL ceza öderler.

Kredi kartınızı kullanmadığınız sürece kart aidatı ödemezsiniz! Kenarda bulunan, kullanmadığınız kredi kartları için ücret ödemezsiniz.

180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartları hareketsiz hesap olarak kabul edilir ve hareket görmediği sürece aidat talep edilmez.

Daha önceden kredi kartı aidatı yansıtılmış ve 180 gün boyunca hareketsiz kalan kartlar için banka 12 ay içinde tahsil edemediği aidatlardan vazgeçer.

Her bankanın aidatsız kredi kartı çıkartma zorunluluğu vardır. Banka ücretsiz kredi kartı başvurunuzu reddeder ise size ücretli kredi kartı veremez!

Hakların korunması amacıyla; aidatsız kredi kartlarının limiti, aidatlı kredi kartlarıyla aynı olmak zorundadır.

Aidat ödenen kredi kartınızı, limiti ve tüm özellikleri aynı kalmak şartıyla aidatsız kredi kartıyla değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

Kredi kartınızın borç veya taksit ödemesi olsa bile bankalar kredi kartınızı istediğiniz an kapatmakla yükümlülerdir.

DOLANDIRICILARA DİKKAT

Yıl sonunun gelmesiyle birlikte dolandırıcılarda kolları sıvayarak e-devlet logosuyla birlikte milyonlarca kişiye e-posta gönderiyorlar. Binlerce kişinin mağduriyeti üzerine Ticaret Bakanlığı’ndan ise açıklama yapılmıştı. İşte o açıklama:

“Söz konusu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-Devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Kart çıkaran kuruluşça talep edilen kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve benzeri, tüketicilerimiz ile yapılan anlaşmaya aykırılık olması durumları ile söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamayla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir. Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda 6502 sayılı Kanun kapsamında 10 bin 390 TL’nin altında olan uyuşmazlıklar için ‘Tüketici Hakem Heyetleri’ne, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de ‘Tüketici Mahkemeleri’ne başvurabilmesi mümkündür.” ifadelerine yer verildi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı