Korona Sonrası Hollanda Ekonomisi Rekor Küçülme Yaşadı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Korona Sonrası Hollanda Ekonomisi Rekor Küçülme Yaşadı

FİNANS

15 Ağustos 2020 Cumartesi 15:46:02

Korona Sonrası Hollanda Ekonomisi Rekor Küçülme Yaşadı

Covid-19 salgını dünya ekonomisini altüst etmeye devam ediyor. Açıklanan ikinci çeyrek raporuna göre Hollanda, rekor küçülme yaşadı. Yapılan açıklamaya göre Hollanda’nın yaşadığı bu küçülme son 33 yılda yeni bir rekor.

Hollanda istatistik Bürosu tardından 2020 yılına dair gayri safi yurtiçi hasıla paylaşıldı. Paylaşılan verilere bakıldığından ise Hollanda ekonomisindeki rekor düzeyde küçülme hemen göze çarptı. Hollanda ekonomisinin 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde toplamda %8,5 küçüldüğü ortaya konuldu.

Bu açıklanan veriler ise 1987 yılından beri çeyrek bazda yaşanan en sert küçülme olarak kaydedildi. Avrupa İstatistik Ofisi, Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nin 2020 yılına dair çeyrek büyüme verilerinin ise küresel korona virüsüne karşın 2019 yılına göre %12,1 oranında küçüldüğü belirtilmişti.

Hollanda ekonomisinin küresel korona virüs salgını sebebiyle 2020 yılının ikinci çeyreğinde rekor bir küçülme yaşadığı ve ilk çeyreğe göre de %8,5 oranında küçüldüğü paylaşıldı.

Hollanda İstatistik Bürosu tarafından paylaşılan veriler incelendiğinde ise 2020 yılının ilk çeyrek döneminde %1,5 küçülen gayri safi yut içi hasılanın ikinci çeyrekte ise ilk çeyreğe göre %8,5 oranında küçüldüğü gözlemlendi.

Bu küçülmenin ise 1987 yılından bu yana yaşanan en sert küçülme olduğu belirtilirken, 2019 yılının aynı döneme göre gayri safi yurt içi hasılada yaşanan düşüşün %9,3 olduğu kaydedildi.

2020 yılının ikinci çeyrek basında ise meydana gelen küçülmenin yarısından d-fazla kısmını küresel korona virüs krizi sırasında hane halkında yaşanan tüketiminde düşüş sebebi ile olduğu belirtildi ve yatırımlar ile ticaret dengesinde sert bir kırılmanın yaşandığının altı çizildi.

Ticaret, ulaşım, yeme içme ve depolama endüstrisiile birlikte işletme hizmetleri ve sağlık sektöründe düşük üretiminde meydana gelen keskin küçülmede oldukça büyük bir pay sahibi.

Hollanda ekonomisi ise bundan önceki sert düşüş olarak tanımlanacak ekonomik anlamda küçülmeyi 2009 yılının ikinci çeyrek bazından yaşamıştı. Küçülme 2009 yılının ilk bazına göre sadece %3,9 oranında olmuştu.

EURO BÖLGESİNDE YÜZDE 12,1 KÜÇÜLME

Euro Bölgesi ekonomisinde ise korona virüs salgını ile devam eden küçülme ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte ede kendini hissettirmeye devam etti. İkinci çeyrekte yaşananküçülme ise bir önceki çeyreğe göre %12,1 oranında oldu.

Avrupa İstatistikOfisi Avrupa Birliği v Euro Bölgesi’nin 2020 yılına dair yaptığı ikinci çeyrek bazında büyüme oranlarına dair tahmini verileri de yayımlandı. Yayımlanan verilere göre ise 19 üyesi bulunan Euro Bölgesi’nin mevsim etkilerinden arındırılmış 2020 yılına dair gayri safi yut içi tahminleri 2020 yılının ilk çeyreğine orana %12,1 oranında azalmış durumda.

Euro Bölgesi’nin gayri safi yurt içi hasılası ise 2019 yılının ikini çeyrek bazına kıyasla %15 oranında gerilemiş durumda.

Avrupa Birliği’ndin tahminlerine göre ise mevsim etkilerinden arındırılmışolan gayri safi yurt içi hasıla 2020 yılının ikinci çeyrek basında bir önceki çeyreğe göre %117 oranında azalırken 2019 yılın da ikinci çeyreğine kıyasla da %14,1 oranında bir düşüş göstermiş durumda.

Bu verilere göre Avrupa Birliği ve Euro Bölgesi’nde açıklanan verilere bakılınca 1995 yılından bu yana tarihteki en sert düşüş meydana geldi.

Gayri safiyurtiçi hasıla ise ülke bazında değişiklik gösterdi. İspanya’ya baktığımızda GSYH ilk çeyreğe kıyasla %18,5 düşerken bu oran Fransa için %13,8 oldu.

İtalya’da ise gayri safiyurtiçi hasıla ilk çeyreğe kıyasla %12,4 düştü Almanya’da ise %10,1 düşüş gösterdi.

Son olarak ise Belçika’da %12,2, Avusturya’da %10,7 ve Portekiz’de %13,9 gerilediği kaydedildi.

2020 yılının ilk çeyreğinde ise avro Bölgesi’nin tamamında küçülme %3,6 Avrupa Birliği’nde ise %3,2 olarak kaydedilmişti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı