Korona sonrası 197 milyon kişi işsiz kalabilir - HaberKredi
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Korona sonrası 197 milyon kişi işsiz kalabilir

FİNANS

17 Ağustos 2020 Pazartesi 05:12:21

Son Güncelleme: 17/08/2020 19:27:06

Korona sonrası 197 milyon kişi işsiz kalabilir

Dünyanın en çok turist çeken bölgesi olan Avrupa’da turizm bu yıl adeta dibe vurdu. Dünyanın en büyük tur operatörü olarak görülen TUI, haziran ve ağustos aylarından 2019 yılına kıyasla yapılan rezervasyonların %81 oranında azaldığını açıkladı.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi’nde dünya çapında 197 milyon adet turizm çalışanın işsiz kalmasının beklendiğini belirtti.

Korona virüs sebebi ile kapanmış olan sınırlar tekrar açıldı. Özellikle yaz turizmi ise birçok ülkenin ekonomisinde büyük yer kaplamakta. Turizmden geçinen birçok ülke turistleri yeniden ağırlamak için kapılarını açsa ve hazırlığa başlasa da işler beklenildiği gibi gitmedi. En çok ziyaret edilen Avrupa Kıtası’na bu yıl neredeyse hiç turist gitmedi.

Turist sayısında önceki yıllara göre keskin bir düşüş olmakla birlikte dünyanın en büyük tur operatörü olan TUI haziran ve ağustos dönemlerinde yapılan  rezervasyonların 2019 yılının aynı ayları ile kıyaslandığında %81 oranında azaldığını belirtti. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre firma bu yıl hazırlamış olduğu tatil programlarının sadece %16 oranındakileri satabilmiş.

İKİNCİ ÇEYREK ZARARI 1,1 MİLYAR EURO

Merkezi konumu Almanya’da yer alan TUI firması 70 bin kişiye istihdam sağlamakta. Firma aynı zaman birçok yolcu gemisi, beş havalimanı ile 400’ün üzerinde oteli işletmekte. TUI tarafından gelen açıklama göre ise 2020 yılının ikinci çeyrek döneminde 1,1 milyar Euro işletmenin zararı oluş durumda. Firmanın yine açıklamalarına göre kış dönemi için yapılan tatil rezervasyonların da2019 yılının aynı dönemine göre kıyaslandığında %40 oranında azalmış olduğu bildirildi.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise TUI 2021 yılının yaz dönemi için kapasitesinin beşte bir oranında küçültme kararı aldığını da duyurdu. Firmanın aynı zaman Alman Hükümeti’nden 2,9 milyar Euro değerinde borç aldığı da öne sürüldü. TUI firması tarafından yapılan açıklamalara göre ise işlerin 2022 yılında önce normal seviyesine dönmesi beklenmemekte. Yaşanan belirsizlerin devam etmesi nedeni ile firma 2020 yılına dair bir mali tahmin yapamadıklarını da açıkladı.

İLK DÖRT AYDA AVRUPA’YA GELEN TURİST SAYISI YÜZDE 44 DÜŞTÜ

Avrupa’nın bazı bölgelerinde korona virüs vakalarının hızlı bir şekilde armaya devam ettiği için ülkeler yeni karantina uygulamalarını gündeme getiriyor. Son olarak ise İngiltere tarafından açıklanan karantina listesine, Fransa, Hollanda, Monaco ve Malta’da eklenmişti. Daha önce bu listede İspanya, Lüksemburg ve Belçika bulunmaktaydı. İngiltere aynı zamanda bu ülkeden gelen turistlere 14 gün karantina uygulaması da vermekte.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Derneği olarak bilinen IATA tarafından basınla paylaşılan verilere göre ülkelerin sınırlarını yeniden açmasına karşın Avrupa içindeki uçuşların 2019 yılının aynı dönemine kıyasla %50’den fazla azaldığı belirtildi. Avrupa Seyahat Komisyonu’na göre ise 2020 yılının ilk dört ayında Avrupa Bölgesi’ne gelen turist sayılarında 2019 yılının aynı dönemine göre kıyaslandığında %44 oranında düşüş olduğu kaydedildi.

DÜNYA ÇAPINDA KAYIP 5,5 TRİLYON DOLAR

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi ise dünya çağında turizm kaynaklı işsizliği 197 milyonu bulacağını ön görmekte. Küresel gayri safi yurt içi hasılada yaşana kayıpların ise 5,5 trilyon doları bulmasının tahmin ettiklerini de açıkladılar

Avrupa Birliği ülkelerinde ise turizm kaynaklığı beklenen işsizliği 18,3 milyon olması tahmin edilmekte.

Dünya Seyahat ve Turizm Konsey Başkanı olan göre alan GloriaGuavera ise yapmış olduğu açıklamalar da yasakların, karantina uygulamalarının ve koordine dilmemiş uluslararası alandaki testlerin insanların kafalarını karıştırdığını açıkladı. Bu sebeple de 2020 yılının en yoğun tatil sezonunda bile insanların evlerde vakit geçirmeyi tercih ettiğini belirtti. Guavera aynı zaman küresel anlamda her ülkenin turizmi canlandırmak adına özel sektörle birlikte çalışması gerektiği ve bu şekilde işlerin eski haline dönebileceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı