Konut kredisi faiz oranları yükseldi! Ev fiyatları düşecek mi?
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Konut kredisi faiz oranları yükseldi! Ev fiyatları düşecek mi?

FİNANS

28 Temmuz 2020 Salı 21:12:03

Son Güncelleme: 28/07/2020 20:57:47

Konut kredisi faiz oranları yükseldi! Ev fiyatları düşecek mi?

Konut fiyatlarında ani yükselişler sonrasında faiz oranlarının yükseltilmesi yönünde karar çıktı. Yüzde 0.74 olan konut kredisi faiz oranları yüzde 0,79’a çıkartıldı. Peki bu karar sonrasında emlak-konut piyasaları nasıl etkilenecek?

Birçok vatandaş 1 Haziran normalleşme ile birlikte açıklanan uygun faizli konut kredilerine başvurmuş ve ev sahibi olmak için ilk adımı atmıştı. Fakat düşük kredi oranları nedeniyle ev fiyatları yükselmiş ve ortaya fahiş fiyatlar çıkmıştı.

Özellikle de ikinci el fiyatları 0 konutları geçmiş ve vatandaşın yüzü gülememişti. Bu duruma ise el atıldı.

Kamu bankaları, ikinci el konutlar için açıklanan kampanya da düzenlemeye gitti. Faiz oranları %0,74 oranından %0,79’a çıkarıldı ve azami 180 ay olan vade tutarı ise 120 ay vadeye düşürüldü. Kampanya ilk açıklandığında 12 ay süresiz bir ödeme dönemi de vardı fakat bu da kaldırıldı.

Birinci el konutlar içinse %0,64 faiz oranı ile birlikte 180 ay süreli vadeler ise devam etmekte. Bu açıklamanın ardındansa emlak ofisleri satışlar da düşüş beklemekte.

KOCAELİ

Kocaeli’ne baktığımızda ise Emlakçılar Odası BaşkanıAlpay Hacıoğlu korona virüs salgını nedeniyle birçok sektördeolduğu gibi inşaatsektöründe de sıkıntılara sebep olduğunu belirtti ve yaşam maliyetli öncelikli olduğu için vatandaşların konut alımına yaklaşmadığını aktardı.

Hacıoğlu sözlerine devam ederken, inşaat sektörünün birçok sektörün temel taşı olduğunu ve tek bir konut satışı ile birlikte 9-10 sektörün daha para kazandığını ekledi. Hacıoğlu, kamu bankalarının ikinci el ve sıfır konutlar için düşük faizli kampanyalar hazırladığını fakat ikinci el konutlar için koşulların değiştiğini belirtti. Kampanyalar ile satışların tavan yaptığını belirten Hacıoğlu, kampanyaların yıl sonuna kadar devam etmesini beklediklerini ve beklenenin olmadığını aktardı. Konut satışlarında düşüş yaşanacağını fakat fahiş fiyatların da düşeceğini düşündüğünü aktardı.

BURSA

Bursa’ya baktığımızda ise Emlak Müşavirleri Odası Başkanı Erdal Çelebi konu hakkında değerlendirmeler de bulundu. Çelebi, faizlerin düşmesiyle birlikte emlak sektörünün hareketlendiğini belirtti ve maddi durumu düşük olan vatandaşların da konut alımı için harekete geçtiğini ve faizlerin artmasının ise piyasalar da fazla büyük bir etki yaratacağını anlatmadı.

Çelebi, sıfır konutlarda üretim olmadığı için ve yaşanan krizler nedeniyle de duraksamaların olduğunu ve yeni çıkan projeler de kampanyaların deva edilmesiyle birlikte yeniden sıfır konutlara bir yoğunlaşma olacağını belirtti. Bunun yanında ise ikinci ellere de talebin arttığını belirtti ve bu oranların etkili olacağından emin olmadıklarını söyledi. Gerçek alıcıların %0,74 veya 0,79 oranından çok etkilenmeyeceğini belirtti. Ama yatırımcılar açısından bir duraksamanın olacağını da belirtti.

Konya

Gayrimenkul alım, satım ve kiralama faaliyetleri ile geçimini sağlayan vatandaşların vizyonunu temsil eden ve haklarını gözeten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneğinin Konya İl Başkanı olan Selman Çiftçi, gayrimenkul alım faaliyetlerinin bu yılın haziran ayının başlangıcı itibariyle konut kredilerinin geri ödeme faizlerinde yapılan indirimler sayesinde bir yükselişe geçtiğini vurguladı.

Çiftçi ayrıca, Yılın ikinci yarısında başlayan bu uygulamadan bir konuta ihtiyacı olmayan kişilerin bile borçlanarak ya da ellerindeki birikimleri kredi ile tamamlayarak faydalandıklarını dile getirdi. Yaşadığımız dönemde corona virüs salgınının ekonomiyi büyük ölçüde ve kötü yönde etkilediğini, devletin vatandaşlarını kredi yolu ile gayrimenkul sahibi olma yolu açması ile borçlandırarak ekonomisini güçlendiremeyeceğini dile getirdi. Ortaya çıkarılan borçlanma kolaylıklarının konutlara olan talebi yükselttiği fakat bu durumun mal sahiplerini de fırsatçı bir yaklaşıma yönlendirerek fiyatları artırmalarına sebep olduğunu belirtti. Konut fiyatlarında %25 ila %30 civarı bir artış olmuş durumda. Aynı zamanda düşük faiz oranlı konut kredisi kampanyasının sonlandırılmış olmasının vatandaştan konutlara gelen satın alım talebinin azalmasına sebep olsa da yol açtığı fiyat artışının geri dönüşünün olmayacağı, aksine yukarı yönde hareket edeceği ve kira bedellerinin de artmasına öncü olacağını belirtti.

Eskişehir

Eskişehir’de ise gayrimenkul ticaretinde arabuluculuk hizmeti veren emlakçıları temsil etmek üzere oluşturulmuş olan Eskişehir Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Gazi Çelik, daha önceki yıllarda hiç bu kadar yüksek seviyede bir faiz oranı düşüşünün yaşanmadığını belirtirken, düşük faizli konut kredisi kampanyasının sona ermesinin Eskişehir emlak piyasasını yüksek oranda etkilemeyeceğini belirtti. Vatandaşa konut sahibi olma hususunda bu kolaylıklar tanınmadan önce de Eskişehir’de inşaat sektörünün talebe yanıt veremediğini, düşük faiz oranlı krediler vatandaşlara verilmeden önce de mülk sahibi olmak isteyen kişilerin satın alacak ev bulamadıklarını belirtti. Kişilerin kendilerine uygun gördükleri konutu bulduklarında ise fırsatı kaçırmadan sahip olabilmek için bir an önce harekete geçeceklerini ve faiz oranlarındaki artışa takılı kalmayacaklarını, bu nedenle düşük faizli konut kredisi kampanyasının sonlandırılmasının çok küçük bir kitleyi etkileyeceğini belirtti.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı