Konut Fiyatları Yükselecek Mi? Günde 840 Milyon Lira Kredi Veriliyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Konut Fiyatları Yükselecek Mi? Günde 840 Milyon Lira Kredi Veriliyor

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 03:59:10

Son Güncelleme: 23/06/2020 01:15:56

Konut Fiyatları Yükselecek Mi? Günde 840 Milyon Lira Kredi Veriliyor

Kamu bankaları tarafından başlatılan düşük faizli, yüksek vadeli konut kredisi kampanyaları konut fiyatlarının artmasına neden oldu. BDDK tarafından paylaşılan güncel verilere göre kredi kullanım oranları ve kredi hacmi rekor seviyelere ulaştı. Haziran ayının ikinci haftası itibariyle konut kredilerinde günlük tutar 840 milyon Türk lirasına kadar yükseldi.

Konut alım artışlarından her gün tarihi rekorlar kırılmaya devam ediyor. Geçen bir haftada ise konut kredilerinde yeni bir rekor daha kırıldı, 1 hafta içinde konut kredilerinde 4,2 milyon Türk lirası artış gözlemlendi. Bir gün içinde kullanılan kredi miktarı ise 840 milyon Türk lirasına kadar yükseldi.

840 milyon Türk Lirası

Normalleşme süreci için atılan adımlarla birlikte birçok ekonomik destek paketi açıklanmıştı. Bu paketler vatandaşların hayatlarını kolaylaştırmayı ve ekonomiyi tekrar canlandırmayı hedefliyordu bu bağdamda yapılan en büyük adımlardan biri ise şüphesiz çok düşük faizli kredi destekleri oldu. Kamu bankaları üzerlerine düşen payı bu salgın döneminde yerine getirerek vatandaşlar için düşük faizli özellikle konut ve taşıt kredisi imkânı sağlamaktaydı. Son bir hafta içerisinde ise konut kredilerinde rekor artış yaşandı. Son bir hafta içinde konut kredileri 4,2 milyon Türk lirası artış yaşadı. 5-12 Haziran haftasından ise konut kredilerinde günde ortalama 840 milyon Türk lirası artış yaşandı.

1 Trilyon 23 Milyar Kredi Hacmi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından paylaşılan oranlara göre bankaların Türk lirası kredi hacimleri 29 Mayıs- 12 Haziran dönemini kapsayan süreçte 36 milyar Türk lirası artış yaşadı ve 47 milyar Türk lirası seviyesine ulaştı. Yine anı süreçte, kamu banklarının da Türk lirası cinsinden kredi hacimleri 17 milyar Türk Lirası arttı ve toplamda 1 trilyon 23 milyar Türk lirasına ulaştı. Aynı iki hatalık süreçte tüketici kredilerinde de artış gözlemlendi. Tüketici kredilerinde yaşanan artış 14 milyar Türk lirası olurken bu oranın 9 milyar Türk lirası değerindeki payı kamu bankaları tarafından sağlandı. Kamu bankalarına ait olan tüketici kredilerinde de yine artış yaşandı. Bu krediler de 260 milyar Türk lirasında 269 milyar Türk lirasına yükseldi.

MERKEZ BANKASIDAN KREDİLERE YEŞİL IŞIK

Türkiye Merkez Bankası, zorunlu karşılık tebliğinde değişikliğe giderek vatandaşların kredi almasında ve bankaların kredi hacimlerini büyütmesine yardımcı oldu. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamada, korona virüsü kastedilerek yaşadığımız bu zorlu döneme özel olarak kredi taleplerinin karşılanmasında bankalara kolaylık sağlamak sebebiyle senelik kredi büyüme miktarı olan %15’ten küçük olma şartının 2020 yılı sonuna kadar geçici olarak kaldırıldığını paylaştı. Merkez Bankası bir önceki düzenlenmesin de konut kredilerin de uzun vadeyi teşvik edecek kararlar almıştı. Merkez Bankası’nın bu yeni düzenlenmesiyle tüketici kredilerinin önü de açılmış oldu.

Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

Koronavirüs salgını sonrasında ekonominin toparlanması ve piyasalarda sıcak paranın dönmesi hedeflenmekte. Bu kapsamda özellikle kamu bankaları tarafından düşük faiz oranlarıyla konut-taşıt kredisi kampanyaları oluşturuluyor. Cumhuriyet tarihinin en düşük faiz oranlarından yararlanmak ve hayalini kurduğu evi satın almak isteyen vatandaşlarımız ise kredilere yoğun ilgi gösterdi. Son haftalarda dağıtılan kredi tutarı 840 milyon Türk lirasına kadar yükseldi. Talepte yaşanan artış nedeniyle konut fiyatlarında da artış gözlemlendi. Öyle ki, son 2 hafta içinde İstanbul genelinde konut fiyatları yüzde 3-4 yükseldi. Gayrimenkul uzmanları tarafından yapılan açıklamalara göre alıcı-satıcı buluşmasında fiyatlar bir hayli aşağıya düşse de, ilanlarla da gördüğümüz evlerin fiyatları oldukça yüksek. Düşük faiz oranları, yüksek vadeli konut kredilerinin etkisiyle konut fiyatları ne zamana kadar yükselecek hep birlikte bekleyip göreceğiz.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı