Konut fiyatları artacak mı? Haziran 2020 rekor konut kredisi başvurusu yapıldı
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Konut fiyatları artacak mı? Haziran 2020 rekor konut kredisi başvurusu yapıldı

FİNANS

23 Haziran 2020 Salı 22:56:26

Son Güncelleme: 23/06/2020 23:04:26

Konut fiyatları artacak mı? Haziran 2020 rekor konut kredisi başvurusu yapıldı

Covid-19 sonrasında devreye alınan destek paketi kapsamında vatandaşlarımıza düşük faiz oranlı konut kredisi imkanı sunulmaya devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalar doğrultusunda toplamda 25 milyar liralık kredi kaynağı kullandırıldı. Talebin artmasıyla birlikte sıfır ve ikinci el konut fiyatları yükselmeye devam ediyor. İşte emlak sektöründeki son dakika gelişmeleri..

Kredi taleplerinde patlama yaşandı 20 günde 101 bin kişi başvurdu! Kamu bankaları düşük faizli konut kredisi kampanyalarını açıklamıştı. Kamu bankaları tarafından açıklanan bu kampanyalar sonrasında ülke çapında birçok vatandaş bu kampanyalardan yararlanmak istemiş ve birçok sayısında başvuru alınmıştı. Bu başvurular ise kredi taleplerinde patlamaya yol açtı. 209 yılının tamamında sadece 312 bin ipotekli konut satışı gerçekleştirilmişti öte yandan sadece 2020 yılına baktığımızda sadece son 20 günde kampanyaların açıklanmasıyla birlikte kamu bankaları 101 bin kişiye konut kredisi vermiş durumda. Toplamda ise 25 milyar Türk lirası değerinde kredi kaynağı vatandaşlara aktarılmış durumda olduğu kayıtlara yansıdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu konuda hakkında katıldığı Türkiye Bankalar Birliği’nin 63.Genel kurulunda açıklama yaptı. Konuya dair yaptığı açıklamadı Bakan Albayrak, 1 Haziran tarihinde duyurulan kamu bankaların düşük faizli kredi olanaklarına 2 Haziran ile birlikte başvuruların açıklaması ile birlikte kredi kapmayasına olan ilgide bir patlama yaşandığını belirtti. Bununla ilgili ayrıntıları da paylaşan Bakan Albayrak sözlerine şu şekilde devam etti;

Rekor olarak değerlendirildi

Bakan Albayrak’ın paylaştığı bilgilere göre kampanyaların duyurulmasının hemen ardından 20 günlük süre içinde 133 bin kişinin konu kredisi kampanyalılarında faydalanmak için bankalara başvuru yaptığını belirtti. Ve başvurular da bulunan 133 bin kişiden 101 binin konut kredisi aldığın da ve tahsis edilen konut kredilerinin toplamda 25 bin Türk lirası değerinde olduğunu açıkladı. 20 gün içinde 101 bin kişinin konut kredisinde faydalanmış olmasının ise uzmanlar tarafından rekor olarak değerlendirildiğini belirtti.

Konut Kredisi Kampanyası’nın detayları

Vatandaşlar birinci veya ikinci el konut alımlarında düşük faiz oranların yararlanabilir ve bunun yanında 12 aya kadar ödemesiz vade dönemi gibi fırsatlardan da fayda sağlayabilirler. Ayrıca vatandaşlar için 15 yıla kadar vade imkânı da sunulmakta.

Eğer vatandaşlarımız 0 (sıfır) konut almak isterlerse 12 ay ödemesi şekilde 100 bin Türk lirası değerinde kredi çektiklerinde 12 ay ödemesiz olmak üzere toplam da 180 ay vadeli şekilde ay 1,019 taksitle toplam da 171 bin 181 Tük lirası ödeyeceklerdir.

Eğer vatandaşlarımız 12 aya varan erteleme seçeneğinden yararlanmazlarsa 180 ay vadeli eşit taksitli olarak ayda 937 Türk lirası ödeyecekler ve toplamda 168 bin 709 Türk lirası ödeme gerçekleştirecekler.

Vatandaşlarımız alacakları kredi miktarı ise sınırlandırılmış durumda, üç büyük il olan İstanbul, İzmir ve Ankara’da konutlar için en fazla 750 bin Türk lirası diğer şehirler de ise 500 bin Türk lirasına kadar kredi desteği alınabiliyor. Kredi kullanımında ayrıca vatandaşlarımızdan %10 oranında peşinat isteniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı