Konut alacaklar satacaklar dikkat! Ev fiyatlarında yüzde 20 zam bekleniyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Konut alacaklar satacaklar dikkat! Ev fiyatlarında yüzde 20 zam bekleniyor

FİNANS

10 Eylül 2020 Perşembe 16:12:01

Son Güncelleme: 10/09/2020 15:15:06

Konut alacaklar satacaklar dikkat! Ev fiyatlarında yüzde 20 zam bekleniyor

Temmuz ayında kamu ve özel bankalar tarafından yürütülen konut kredisi kampanyalarıyla 2020 Temmuz ayında Cumhuriyet tarihinin rekor konut satışları gerçekleşti. Koronavirüs nedeniyle yeni konut projelerinin hayata geçirilememesiyle birlikte konut stoğu giderek azaldı. Piyasada satılık evlerin azalmasıyla birlikte İstanbul’da konut fiyatlarına yüzde 20 zam yapıldı.

Konut kredisi faiz oranlarının yukarı yönlü hareket etmesi ile birlikte psikolojik eşik olarak adlandırılan yüzde 1 seviyesinin aşılmasıyla vatandaşlar için ev sahibi olmak giderek zorlaştı. yükselen kredi faiz oranları ile birlikte ev sahibi olmak yeterince zorken vatandaşları bir kötü haber de konut fiyatlarından geldi. İlerleyen günlerde, konut fiyatlarında yüzde 20 zam yapılması bekleniyor.

Pandemi sürecinde, ekonomide dalgalanma yaşanmasına rağmen konut fiyatlarının ve konut kredilerindeki faiz oranlarının azalması ile birlikte konut satış rakamlarında rekorlar kırılmıştı.Pandemi sürecinde normale geçiş döneminde, kamu bankaları tarafından başlatılan kredi kampanyalarının bu artışta büyük payı vardı.

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLA DÜŞÜNCE KONUT SATIŞLARINDA REKOR ARTIŞ YAŞANDI!

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan konut satış rakamlarından elde edilen verilere göre; kamu bankalarının yaptığı düşük faizli kredi desteği kampanyaları süresince, Haziran ve temmuz aylarında konut satış rakamlarında rekor artış meydana gelmişti. Cumhuriyet tarihinin satış rekoru temmuz ayında gerçekleştirilen toplam konut satışıyla kırılmıştı. 2020 yılının ilk 7 ayında ülke genelinde toplam 854 bin 126 konut satılmıştı.

Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı açıklanan satış verilerini değerlendirdi. Bankalar tarafından yapılan düşük faiz kampanyaları ya da birlikte konut stoğunun eritildiğini belirtti.

KONUT SATIŞ RAKAMLARI ARTINCA KONUT STOĞUNDA AZALMA GERÇEKLEŞTİ

Yazıcı, kamu bankalarının bir sene ertelemeli olarak verdiği düşük faizli konut kredilerinin, gayrimenkul sektörünün konuştuğunu erittiğini vurguladı. 2016 yılından beri yaşanan konut stoğu sorununun geride kaldığı belirtildi.

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından Haziran ayından itibaren verilen düşük faizli kredi desteği kampanyaları sayesinde konut stoğu beklenenden daha hızlı bir şekilde eridi. Bu süreç içinde, konutlarını satmaya düşünmeyen firmaların bile projelerini satışa sunduğu öğrenildi.

KONUT FİYATLARINA ZAM GELİYOR!

Yazıcı, konutlara artan talebin ardından arz ve talep dengesinin hızlı bir şekilde bozulması ile birlikte konut fiyatlarına zam yapılması beklendiğini belirtti. Yazıcı, yaptığı açıklamada; inşaat firmalarının elinde bulunan konut stoklarının erimesi ile birlikte konut fiyatlarında artış olacağını vurguladı. dolar kurunda yaşanan dalgalanmalar ile birlikte inşaat maliyetleri de giderek yükseliyor. Firmalar stoklarını eritmek için sıfır konutlara ya hiç zam yapmıyordu ya da sınırlı oranlarda zam yapıyordu. Yazıcı, konut stoklarının tamamen tükenmesi ile Yeni maliyetlerle konutları üretileceğini ve bu nedenle konut fiyatlarının artacağını açıkladı.

Yeni projelerin hayata geçirilmesi ile birlikte İstanbul’da konut fiyatlarına yüzde 15-20 oranında zam yapılırken, ülke genelindeki konut fiyatlarının da kademeli olarak yükselmesi bekleniyor.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı