Konut alacaklar için yeni dönem 1 Eylül itibariyle başlıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Konut alacaklar için yeni dönem 1 Eylül itibariyle başlıyor

FİNANS

24 Ağustos 2020 Pazartesi 22:12:49

Son Güncelleme: 24/08/2020 21:52:18

Konut alacaklar için yeni dönem 1 Eylül itibariyle başlıyor

Emlak sektörüne yönelik düzenlemelere bir yenisi daha ekleniyor. Özellikle de ev almayı düşünen vatandaşlarımızın mutlaka okuması gereken bu düzenleme nedir? İşte ayrıntılar;

Emlak sektörüne yeni bir düzenleme daha yolda. Tarihi dönem başlıyor. Eylül’den itibaren yeni düzenleme ile birlikte yetki belgesi bulunmayan işletmeler ruhsat alamayacağı gibi bu kişiler emlakçılık da yapamayacak.
5 Haziran 2018’deki düzenleme ile birlikte Taşınmaz Ticareti Hakkına Yönetmenli yayınlanmış ve emlak alanında faaliyet göstermekte olan işletmelerin gerekli şartlar belirlenmiş ve yetki belgesi koşulu gelmişti.

Emlakçıların taşınmazların ticareti ile ilgilenebilmeleri içinde yetki alma zorunluluğu getirilmiş ve söz konusu uygulamanın hayata geçirilmesi için son tarih olarak da 31 Ağustos 2020 işaret edilmişti.

Düzenlemenin ise hayata geçmesi için sadece 10 gün kaldı. Düzenlemeye göre 1 Eylül’den itibaren işletmelerin yetkisi sahibi olup olmadığı, çalışma ruhsatı verilmeden önce yetkililer tarafından denetlenecek. Yetkisi belgesi bulunmayan şahıslara ise işletmeleri için ruhsat temin edilmeyecek.

Yetki belgesi için birtakım belgelerle Ticaret Bakanlığı şartlarına uyan işletmeler başvurularını yaptı ve belgelerini temin etti. Yetki belgesinin ise geçerlilik süresi 5 yıl olacak ve alınan belgenin ise herkes tarafından görülebilir bir yere asılması koşulu bulunmakta.

“MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ TEK BAŞINA YETERLİ OLMAYACAK”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı olan Nizameddin Aşa ise açıklamalar da bulundu. Aşa, Ticaret Bakanlığı tarafından Taşınma Ticareti Bilgi Sistemi üzerinden yapılacak başvurular ile birlikte Yetki Belgesi’nin alındığını belirtti.

Aşa, söz konusu belgenin alımı için koşullar olduğunu belirtti ve bu alanda kurs almamış yeterlilik sahibi olmayan emlakçılardan mesleki yeterlilik belgenin talep edildiğini aktardı.

Aşa, bazı emlakçılar mesleki yeterlilik belgesinin yeterli olduğunu düşünüyor ama bu belgenin tek başına yeterli olmadığını, bunun sadece Yeterlilik Belgesi için bir kriter olduğunu belirtti.

“MAĞDURİYETİN VE KAYIT DIŞILIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMESİ HEDEFLENİYOR”

Başkan Aşa ise uzun süredir düzenlenmenin hayata geçmesini istediklerini, uygulama ile birlikte sektörde yaşanan mağduriyetlerin ve kayıt dışının önüne geçileceğini belirtti. Uygulama ile birlikte sektöre kalitenin ve disiplinin geleceğini, Bakanlık tarafından belirlen koşulları karşılayabilenler bu işle uğraşacağı için işin takibinin de kolay olacağını belirten Aşa son olarak yetki belgesi olmayanların emlakçılık yapamayacağını dile getirdi.
Aşa aynı zamanda kayıt dışı emlakçılığın önüne geçildiğinde, vergi gelirlerinde de artış olacağını iletti ve en önemlisi bugüne kadar zaman zaman yaşanmış olan tüketicilerin mağduriyetinin önüne geçilmesi olacak dedi. Aşa, vatandaşlarımızın dikkatli olması gerektiğini ve yeterlilik belgesine sahip olan emlakçılar ile çalışmaları gerektiğini dile getirdi. Aşa, vatandaşlarımızın ofise gittiklerine bu belgeyi sormalarını mevcut değilse iş yapmamalarını yoksa sıkıntıların devam edeceğini aktardı.

“İNTERNETTEKİ SAHTE İLANLAR KALDIRILACAK, BELGESİZ İŞLETMELER İLAN VEREMEYECEK”

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa sözlerine uygulamanın şimdiye kadar müşterilerimizin mağduriyetine sebep olan sahte ilanları da kapsama aldığını dile getirdi. Aşa, kendilerinin de çok şikâyetçi oldukları bu konu hakkında atılacak adımların önemli olduğunu belirtti ve sözlerine şöyle devam etti;

Aşa, internet ortamlarında yer almakta olan ilanların büyük oranda dolandırıcılık amacı taşıdıklarını ve faka bu konu hakkında şimdiye kadar radikal bir karar gelmediği belirtti. Fakat yeni düzenleme ile birlikte sahtekarların veya belgesiz işletmelerin bu platformlardan yararlanamayacağını ve platformlarında ellerindeki ilanları kontrol etmesi gerektiğini açıkladı. Bundan böyle de sahibinden olan ilanlar da vekâletname veya tapu kaydının isteneceğini de belirtti.

Aşa aynı zamanda, yetki belgesi olmayan ya da kayıt dışı kişilerle komisyon paylaşımı yapan emlakçıların da 10 katına kadar ceza alabileceğini ve yetki belgelerinin iptal edilme olasılığının olduğunu açıkladı.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı