Kolonya fiyatlarında ikinci dalga etkisi yaşandı! 38 liraya satılıyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kolonya fiyatlarında ikinci dalga etkisi yaşandı! 38 liraya satılıyor

FİNANS

5 Eylül 2020 Cumartesi 01:12:24

Son Güncelleme: 04/09/2020 22:20:01

Kolonya fiyatlarında ikinci dalga etkisi yaşandı! 38 liraya satılıyor

Korona virüs salgınında ikinci dalga korkusu yaşanırken kolonya fiyatlarına ikinci dalga zammı geldi bile. Açıklanan resmi verilere göre Mart ayında 25 liraya satılan kolonya, günümüzde 38 liradan alıcı buluyor. Pandemi sürecinde geçen 5 ay boyunca kolonya fiyatları yüzde 42 zamlandı.

TÜİK verileri incelendiğinde bir litre limon kolonyasının fiyatının 440 Türk lirasını aştığı gözlemlendi. Normalleşme süreciyle birlikte kolonya olan rağbetin artması nedeniyle fiyatlar artmış durumda esnaf ise fiyatların daha da artmasını beklemekte. Resmi verilere bakıldığın da ise mart ila ağustos döneminde kolonya fiyatlarına %42 zam gelmiş durumda.

TÜİK ağustos ayına dair enflasyon rakamlarını yayımlandı. Yayımlanan enflasyon raporu incelendiğinde ise göze çarpan birçok farklı ayrıntı var. Bunlardan birisi de geçtiğimiz dönem boyunca kolonyadaki artış. Eriler incelendiğinde bir litre limon kolonyasını fiyatının 40 Türk lirasını aştığı görülüyor. Ülkemiz de korona virüs resmi olarak ilk kez 11 Mart tarihinde görüldü ve bu tarihte kolonya fiyatları 25 Türk lirasıydı.

Fakat özellikle mayıs dönemiyle birlikte kolonya fiyatlarında oldukça hızlı bir artış gerçekleşti ve litresi 35 Türk lirasına yükseldi. Şu an bir litre kolonyanın fiyatı 40 Türk lirasının üzerinde.

Korona virüsü ülkemizde ilk görüldüğü andan bu yana vatandaşlar hijyen ve temizlik kurallarına daha çok dikkat etmeye başladı. Bu dönemde en çok tercih edilen ürünlerden biri iseşüphesiz kolonya oldu. Fakat talebin üstüne kolonya fiyatlarında ise dudak uçurtacak zam oranları üst üste geldi.

TÜİK tarafından açıklanan resmi rakamlara göre kolonya fiyatlarında artış var. Fakat sokak araştırmalarına göre ise kolonya fiyatları bazı illerde artış yaşarken bazılarında ise yaşamış değil. Fakat kolonya satıcıları ise ikinci dalganın konuşulduğu bu günlerde kolonya fiyatlarında genel bir artış beklemekte.

“YÜZDE 25 ORANINDA BİR ZAM YAŞANDI”

Mersin ilimizde kolonya satışı yapan bir firmada yetkili olarak görev alan Ahmet Miral ise, mart döneminde 26 ila 27 Türk lirası bandına olan kolonyanın litresinin şu an 36 ila 37 Türk lirası arasında olduğunu fiyatlar da %25 oranında bir zam yaşandığını dile getirdi.

Miral, ise vatandaşların kolonya stoku yaptıklarını bu nedenle de aşırı bir zammın gelmeyeceğini belirtti ve salgının ilk görüldüğü zamanda oluşan yoğun talep yüzünden problem yaşandığını stokların bittiğini dile getirdi. Aşırı bir zam beklentisi beklemediklerini belirten Miral, vatandaşların en baştaki aşırı yüklenmesi nedeniyle hazırlıksız yakalandıklarını fakat şimdi firmaların olası taleplere karşı önlem aldıklarını söyledi.

“FİYATTA ARTIŞ YOK, AKSİNE İNDİRİMLİ SATIYORUZ”

Salgının başladığı ilk günden bu yana kolonya fiyatların ara ara zam geldiğini belirten Bursa ilimizden esnaf Murat Şener ise, ağustos itibaren yaşanan indirimden söz etti.

Şener, fiyatların markaya göre değişiklik gösterdiğini 25 Türk lirasına sattıkları kolonyanın 20 Türk lirasına, 20 Türk lirasına satılan bir kolonyanın da 15 Türk lirası gibi düşme yaşadığını söyledi. Şu an indirimli sattıklarını söyleyen Şener, ikinci dalga da fiyatların artmasını beklediğini söyledi.

‘ŞİŞE ÜCRETLERİ DE ZAMLANDI’

Konya da satış yapan başka bir esnaf olan Mesut Yanar ise, salgının ardından fiyatlarının %40 arttığını ve salgında oluşan yoğun taleple birlikte ham madde ve şişlerdeki ücretlerin artmasının da kolonya fiyatlarına yansıdığını açıkladı.

Ek olarak Mesut Yanar, şu an ham madde fiyatlarında haraketlilik olduğunu bununda ileriki günlerde fiyatlara yansıyacağını söyledi.

“GELEN ZAM KADAR FİYAT YÜKSELTMEDİK”

Kocaeli ilimizin İzmit bölgesinde işletmeci olarak çalışan Nejat Olguntürk ise, kolonyanın litresinin şubat döneminde 24 Türk lirası olduğunu salgınla birlikte bunun 28 Türk lirasına çıktığını belirtti. Daha sonrasın da ise alkol fiyatların yaşan artışla birlikte, 38 Türk lirasına çıktığını dile getirdi. Olguntürk, alkolde yaşanan artış kadar fiyatlar artsaydı litre fiyatının 55 Türk lirasına kadar çıkması gerekirdi fakat şu an litresinin 38 Türk lirasından satıldığını söyledi.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı