KOBİLER dikkat! Binlerce kişi bu tuzaklara düşüyor
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

KOBİLER dikkat! Binlerce kişi bu tuzaklara düşüyor

FİNANS

22 Ekim 2020 Perşembe 15:56:53

Son Güncelleme: 22/10/2020 15:57:30

KOBİLER dikkat! Binlerce kişi bu tuzaklara düşüyor

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre son dönemde dolandırıcılar KOBİ’leri hedef aldı. Dolandırıcılar vergi borcu, bekleyen ödemeler, uygun fiyatlı satışlar gibi birçok teknikle işletme sahiplerini kandırıyorlar. İşte siber güvenlik konusunda dikkat etmeniz ve bilgisayarınız ele geçirilirse yapmanız gerekenler.

E-posta kutunuza eğer  vergilerinizi tam ve zamanında ödemediğinize dair ve ödemediğiniz tutara faiz eklendiğini belirten bir e-posta gelir ise ne yapmanız gerekiyor? Yeni siber dolandırıcıların en yaygın olarak kullandığı tuzaklar ve bunlara kaşı yapmanız gerekenler.

Siber dolandırıcılar sadece vatandaşı değil şirket çalışanlarını da kandırmaya çalışıyor. Herhangi bir işetmede çalışmakta olan birini  kandırmak vatandaşı kandırmaktan daha zor olsa da potansiyel getirisi de o kadar yüksek oluyor. Bu sebep ile siber dolandırıcıların KOBİ’leri tuzağa düşürme planları son sürat devam ediyor.

Bunun için ise çok sayıda farklı teknikler kullanıyorlar. Ancak dolandırıcılar çoğunluk ile denenmiş ve vatandaşın üzerinde etkisi olan yollara yöneliyorlar. Siber dolandırıcıların en çok kullandığı yöntemler:

1- Yemleme tekniği ile kandırılabilirsiniz

Siber suç çeteleri sadece gönderdikleri e- posta veya mesaja tepki vermenizi bekler. Gönderdikleri bağlantıya, uzantıya tıklamanızı, eki açmanızı, faturayı da ödemenizi beklerler. Bunu  için ise  dikkatinizi çekmeleri gerekir.

2- Vergi borcunuz var bildirimi olarak gelen mesajlara dikkat

E-posta  mesaj kutunuzda vergilerinizi zamanında ödemediğinizi veya eksik ödediğinizi söyleyerek, tutara faiz eklendiğini belirten bir e-posta yollayabilirler. Gönderilen mesajda duruma itiraz etmek isterseniz  eğer ekteki formu indirmenizi, formu doldurmanız ve göndermeniz gerektiği yazılıdır. Bununla beraber formda bir makro yerleştirilmiştir. Makroyu etkin hale getirdiğiniz de ise anında kötü amaçlı yazılımı indirerek aygıtınızda çalışmaya başlar.

Birçok işletme vergi ile ilgili iletilerine endişe ve korkuyla yaklaşır. Ancak bu gibi durumlarda şüpheci olmak önemlidir, böylece gerçek ve sahte kişiler, kurumlar arasındaki farkları kolayca çözebilirsiniz.

3- Bekleyen ödemelerle ilgili bildirimlere dikkat edin

Tüm vergilerinizi ödediğinizi, tüm yükleniciler ile anlaşıyorsunuz ve herhangi bir eksik olmadığını biliyorsunuz, yine de ödemelerden birinin yapılamadığını veya eksik yapıldığını belirten bir mesaj alabilirsiniz. Bundan sonrası ise sözde yeniden faturalandırma talebi ile karşılaşabilirsiniz.

4- Bilinmeyen satıcıdan gelen uygun teklif

Satış e-postaları, en azından bir kısmının iyi bir hedefe ulaşacağını düşünülerek rastgele yollanılabilir. Toplu satış e-postalarına benziyor olan ancak ürün veya hizmet ayrıntıları gibi görünmesini hedefleyen kötü amaçlı ekler içeren dolandırıcılık e-postaları da aynı işlevi görür.

5- Güvenlik hizmet bildirimi nedir? Nelere dikkat etmeniz gerekir?

Bu dolandırıcılık türü ise, aslında farklı yerlerde ofisleri bulunan şirketleri hedef alır. Bölgesel ofiste çalışıyor olanlar, genelde merkez personelinin çalışma konusunda fikir sahibi değildir. Unvan sahibi bir isimden yeni bir güvenlik sertifikası ile ilgili e-posta alındığında, çoğu çalışan ise mesajın sahte bir adresten gelip geldiğini fark bile etmeden talimatlara uyacaktır. Sertifikayı yüklediğinizde an artık her şey için çok geç.

TUZAĞA DÜŞERSENİZ NE OLUR?

Kimlik avcılarının amacı kimlik bilgilerinizi çalmaktır. Ancak e-posta ekindeki kötü amaçlı  olan yazılımlar genelde farklı şekillerde gelir. Genelde şu şekilde gelir:

1- Bilgisayardaki RAT Ne işe yarar?

Siber saldırganların hasara yol açabileceklerini bildikleri kurumsal ağa girmelerini kolaylaştıran uzaktan erişim araçlarına (RAT) oldukça düşkünlerdir. Saldırı için RAT kullanmak ise, saldırganların kötü amaçlı yazılım yüklemesine, önemli belgelerinize erişmesine, finans yöneticisinin bilgisayarına kolayca erişmesine ve bulmasına, ödeme sisteminin erişim verilerini bulmalarını ve hesaplarına para aktarmasını sağlayabilir.

2- Fidye yazılımı nedir? Nasıl çalışır?

Fidye yazılımı ise dosyalarınızı kullanılamayacak şekilde şifreler. Bu, saldırıdan sonra ise çok sayıda belgeye ve sunuma ulaşamayacaksınız. Bazı fidye yazılımları ise en başta bir bilgisayara bulaşır, daha sonra yerel ağa yayılır ve Truva atının ulaştığı bütün makinelerdeki verileri şifreler. Dosyaları geri yüklemek için ise sizden fidye talebinde bulunur.

3- Casus yazılım

Siber suçlarla uğraşan şahıslar şirketlere sızmak için bilgileri toplayan casus yazılımları ve Truva atlarını kullanırlar. Casus yazılım ise bilgisayarların üzerinde fark edilmeden durur ve kullanıcı isimlerini, şifreleri ve adresleri kaydeder, iletilerinizi ve dosya eklerini fark edilmeden toplar.

KOBİ’LER SİBER SUÇLARDAN KORUNMAK İÇİN NELERE DİKKAT ETMELİDİR?

KOBİ’lere uyanık olmaları konusunda çağrı yapan uzmanlar, dolandırıcıların tuzaklarına düşmemek adına genel güvenlik ipuçlarını öneriyorlar:

– Hangi alanda faaliyet gösteriyor iseniz olandaki yasalarını bilin ve resmi kurumların talep iletirken nasıl  kurumların nasıl çalıştığını öğrenin.

– Hangi dosya türlerinin tehlikeli olabileceğine bakın.

– Tüm cihazlarınıza spam ve kimlik avına karşı koruması olan bir anti virüs yazılımı kurmaları.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı