Kısa Çalışma Ödeneğinde Yeni Şartları Sağlamayanlar Ödeme Alamayacak!
Bizimle iletişime geç
Haber Kredi

Haber Kredi

Kısa Çalışma Ödeneğinde Yeni Şartları Sağlamayanlar Ödeme Alamayacak!

FİNANS

29 Kasım 2020 Pazar 16:31:46

Son Güncelleme: 29/11/2020 16:31:31

Kısa Çalışma Ödeneğinde Yeni Şartları Sağlamayanlar Ödeme Alamayacak!

Bu hafta yayımlanmış olan İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca faaliyetleri kısıtlanmış ya da durdurulma kararı alınan sektörlerde yaklaşık 2.2 milyon vatandaş istihdam ediliyor. Haziran 2021 yılına kadar uzatılmış kısa çalışma ödeneğiyle ilgili ise belirli şartları sağlayan vatandaşlarımız ödenekten yararlanabilecekler.

Kısa çalışmaya dönülen işyerlerinde çalışmakta olan işçilerden sadece daha önceki başvuru listesinin içinde isimleri bulunmayan işçiler bahsi geçen ödenek alabilecek. Daha önce listede isimleri bulunmayan ya da sonradan işe girenler işçiler ödenekten yararlanamayacak. Korona virüs salgınının vakalarının artması üzerine yayımlanan yeni genelge uyarınca, restoran, lokanta, pastane, kafe, kafeteryalar gibi işletmelerde yalnızca paket servisi yapılacak. Sinema salonları ise çoğu kişinin kapalı ortamda  aynı anda bulunduğu sinema yıl sonuna kadar, kahvehane ve kıraathane, kır bahçesi, internet kafe ve internet kafe salonları, elektronik oyun salonları, bilardo salonları, lokaller ve çay bahçeleri ile halı sahaları yeni bir karar çıkıncaya kadar kapalı kalacak. Alışveriş merkezi, market, berber, kuaför ve güzellik merkezleri sadece sabah saat 10.00 ile 20.00 saatleri arasında açık olacak.

Bahsi geçen sektörlerde perakende ticaret ile yiyecek içecek sektörü istihdamın yoğun bulunduğu sektörler. Bahsi geçen 2 sektörde ise ağustos ayından itibaren sırasıyla 1 milyon 374 bin kişi ve 667 bin sigortalı kişi çalışıyor. Diğerleri ile beraber kısıtlama kararından etkilenen diğer sektörlerde ise  yaklaşık 2.2 milyon sigortalı işçi bulunuyor. Türkiye genelinden baktığımızda ise sigortalı işçi sayısının tam 14.7 milyon olduğunu dikkate alırsak,% 15’inin kısıtlama kararından etkilenecek olan sektörler içinde bulunduğunu söylemek mümkün.

Pandemi ardından işyerlerinde ilk kapatma kararının alındığı tarih olan nisan mayıs aylarında tam 3.2 milyon kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalandı. Ödenekten faydalanan kişi sayısı, sanayi sektörünün normalleşme adımına başlaması ile birlikte haziran ayı için 2.5 milyona, sonraki aylarda da artış göstererek ekim ayında ise 927 bin kişiye kadar geriledi.

İşten çıkarma yasağına paralel olmak üzere tarih olarak 17 Nisan’da başlayan ücretsiz izin uygulamasından ise bugüne kadar tam 2 milyon 82 bin kişi faydalandı. Ekim ayında ise tam 540 bin kişi ücretsiz izin desteği aldı.

KISA ÇALIŞMAYA GEÇİLİRSE KİMLER ÖDENEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Faaliyetleri kısıtlanan veya tümü ile durduruluş olan sektörlerde çalışanlar için tekrardan kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulaması gündeme gelecek. Kısa çalışma ödeneğinden, haziran ayının sonuna kadar kısa çalışma başvurusu yapmış olan ve işyerlerinde çalışıp da isimleri İŞKUR’a bildirilen işçiler yararlanabilecek. Bu işyerlerinde çalışma hayatına sonradan işe giren işçiler kısa çalışma ödeneğinden yararlanamayacak.

Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilmek için, ödenek başvurusu yapıldığı tarihten itibaren son 3 yılda minimum 450 prim günü bulunması ve 60 gün hizmet akdiyle çalışmak gerekiyor. Prim günü şartını sonradan yerine getirenler, hazirana kadar yapılan başvuru listesinde isimleri bulunmuyorsa eğer ödenek alamayacaklar. Kısa çalışmadan faydalanamayan ve ücretsiz olarak izne çıkartılanlar günlük 39.24 Türk Lirası miktarında nakdi ücret desteği alabilecekler.

Türkiye’de çalışmakta olan kişilerin önemli bir kısmı sigortasız. Faaliyetleri kısıtlanmış olan ya da durdurulan sektörlerde sigortasız çalışmakta olan kişiler ise hiçbir ödenekten yararlanamayacaklar.

Kısa çalışma ödeneğinin süresi tarih olarak 31 Aralık 2020 olarak belirlendi. Ancak, cumhurbaşkanı kararı ile uygulamanın 2021 yılının haziran ayının sonuna kadar uzatılma durumu bulunuyor. İşten çıkarma yasağı ve buna paralel olarak ücretsiz izin uygulaması da şu anlık 17 Ocak 2021’e kadar devam edecek. Ancak,  bu durum da 2021 yılının haziran ayının sonuna kadar uzatılabilecek.

ÖDENEKLERDE DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?

Kısa çalışma ödeneği,  çalışan işçinin son 12 aylık prime esas kazanç ortalamasın %60’ı oranında bağlanıyor. Bir kişinin alabileceği maksimum ödenek tutarı, asgari ücretin % 150’sini aşamıyor. Bu sene itibari ile  1.752 Türk Lirası ile 4.380 Türk Lirası arasında kısa çalışma ödeneği veriliyor. Daha önce kısa çalışma ödeneği alıyorken normalleşmeye geçmiş işçiler, yeniden kısa çalışmaya döndükleri zaman önceki miktar üzerinden ödenek alacaklar. Normalleşme döneminde ücretlerinde artış olduysa  bile ödenekleri değişmeyecek.

Ücretsiz izne çıkartılan kişiler ise aylık brüt 1177 Türk Lirası, net olarak ise 1168 Türk Lirası ödenek alabilecekler.

NORMALLEŞME DESTEĞİ ALIYOR OLAN İŞYERLERİ NE YAPACAK?

Ağustos’tan itibaren kısa çalışma ve ücretsiz izinden normal çalışma durumuna geçen işyerleri için 3 ay süreyle normalleşme desteği verildi. Normalleşme desteğinden faydalanmış işyerleri de tekrardan kısa çalışmaya dönebilecekler.

YERSİZ ÖDEMELERE DİKKAT!

Pandemi sebebi ile işyerlerinin kapatılmasından dolayı işçilerin mağdur olmaması için bahar aylarındaki kısa çalışma uygulaması sırasında ise işverenin beyanı esas olarak alındı. Daha sonrasında bu işyerlerinde yapılan incelemelerde, ödenek alma hakkı bulunmayan işçilere de ödeme yapıldığı fark edildi. Fazla ve yersiz ödemeler ise işverenlerden tahsil edilmeye başlandı.

Bu hafta yürürlüğe girmiş olan torba kanuna geçici bir madde eklenerek, 2020 Ekim  ve öncesi döneme ait bulunan işverenlerin hatalı gerçekleştirdiği işlemlerden kaynaklanan fazla ve yersiz ödemelerden tahsil edilmemiş olanlar silindi. Af niteliğindeki olan bu düzenleme 31 Ekim 2020’den önceki hatalı işlemlere dayalı olarak yapılan haksız ve yersiz ödemeleri kapsıyor.

İşverenler, 1 Kasım’dan sonra oluşabilecek haksız ve yersiz ödemelerden ise sorumlu tutulacaklar.

HEMEN YENİ ORANLARLA KREDİ HESAPLA!

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı